Polen bekräftar – inleder projekt “Östra skölden”

2024 05 18

Polen lägger nu stora resurser på att förstärka gränsen mot Ryssland och Belarus.

Det är som bekant ett mycket instabilt säkerhetspolitiskt läge i Europa.

Polen, som angränsar till såväl Belarus som den ryska exklaven Kaliningrad, har fått en viktig roll nära till Ukraina och har stöttat landet på olika sätt.

Samtidigt stärker Polen såväl sin egen militär som sina gränser, och lägger nu 2,5 miljarder euro på att förstärka gränsen mot Belarus och Kaliningrad.

Det rapporterar AP.

Premiärministern bekräftar

Polens premiärminister Donald Tusk bekräftar att man nu inleder arbetet.

Det är under namnet “Östra Skölden” som insatsen fortskrider.

2,5 miljarder euro, motsvarande omkring 30 miljarder kronor, tilldelas till insatsen.

– Vi inleder detta arbete för att göra den polska gränsen säker i fredstid, och ogenomtränglig för fienden i krigstid, säger Tusk.

“För vår säkerhet”

Tusk förklarar vidare att det är i syfte att stärka Polens säkerhet som projektet påbörjas.

– Vi har fattat beslut om att investera i vår säkerhet och först och främst i en säker östgräns, cirka 10 miljarder zloty, 2,5 miljarder dollar, säger han till AP.

– Vi inleder ett stort projekt för att bygga en säker gräns, inklusive ett system av befästningar och terrängformning, beslut som kommer att göra denna gräns ogenomtränglig för en potentiell fiende.

Varit spänt

Det har varit spänt längs den polska gränsen med Belarus under en längre tid.

Förra året skickades tiotusentals polska soldater dit för att hålla ställningarna.

Just den ryska exklaven Kaliningrads position bedöms också vara ett orosmoln.

– Det här är en mycket smal choke-point, har Dr Barbara Yoxon, professor i internationella relationer, sagt till BBC.

– Ryssland och Belarus skulle tillsammans ha lätt att hindra Nato från att skicka förstärkningar för att skydda de baltiska staterna.

Fortsatt instabilt

Regionen bedöms vara fortsatt instabil och Polen har under det senaste årtiondet byggt upp sina militära förmågor.

Ryssland har även gjort diverse hot mot landet.

Foto: D. Daniel Silva

Text: Redaktionen


07 okt 26

Skatteverket går ut med meddelande till allmänheten

2026 10 07

Skatteverket kraftsamlar mot ett stort samhällsproblem.

Nu går myndigheten ut med flera uppmaningar till allmänheten för att minska riskerna för id-kapning.

Id-kapning är ett mycket stort och omfattande problem som drabbar tiotusentals svenskar varje år.

År 2022 publicerade försäkringsbolaget MySafety en rapport som visade att över tre miljoner svenskar utsätts för försök till id-kapning och id-bedrägeri varje år.

Tre uppmaningar

För att undvika att drabbas av det vanliga brottet är det viktigt att vidta förebyggande åtgärder.

Skatteverket listar tre saker som minskar risken för id-kapning:

1, Skaffa digital brevlåda

Med en digital brevlåda skickas post från Skatteverket och andra myndigheter digitalt i stället för i pappersform.

– Till skillnad från vanliga mejl är den digitala brevlådan säker eftersom inloggning sker med e-legitimation, till exempel mobilt Bank-ID, framhåller myndigheten.  

2, Svara Skatteverket om någon anmäler flytt till din adress

Om du får ett brev med posten eller ett meddelande i din digitala brevlåda om att någon har anmält flytt till din adress behöver du kontakta Skatteverket om du misstänker att något inte stämmer.

– För att undvika att någon obehörig folkbokför sig på din adress och använder dina adressuppgifter felaktigt behöver du svara på om personen bor på din adress eller inte, betonar Skatteverket.

Läs mer: Så kan du frigöra pengar inför pensionen

3, Hantera ombud för ditt företag i Skatteverkets e-tjänst

Skatteverket rekommenderar företagare att skydda sina företagsuppgifter genom att utse och hantera ombud i Skatteverkets e-tjänst ”Ombud och behörigheter”.

– Ett ombud loggar in säkert med sin e-legitimation och har då möjlighet att till exempel göra din deklaration. Ombudet kan också få åtkomst till ditt eller ditt företags skattekonto, framhåller myndigheten.

Skatteverket upplyser även om att företagare via e-tjänsten kan lägga in en spärr mot ombudsregistrering via blankett.

– När du aktiverat spärren kan inte obehöriga använda en pappersblankett för att ansöka om ombudsbehörigheter utan din vetskap, skriver myndigheten.

Läs också: Superlaser rullas ut – nu kommer bilister inte undan längre

Foto:

Text: Redaktionen


7 okt 2026

Ebba Busch: Sverige måste be om ursäkt

2026 10 07

När nästa regering har tillträtt, vilken konstellation det än blir, måste den be om ursäkt.

Det framhåller närings- och energiminister Ebba Busch (KD).

Utspelet kommer efter att Sanningskommissionen förra veckan lämnade in sin rapport till regeringskansliet. I rapporten föreslås 71 förslag på åtgärder som staten uppmanas genomföra efter att ha utsatt samerna för övergrepp och kränkningar genom historien.

Bland annat uppmanas Sverige att be om ursäkt.

– Som partiledare för Kristdemokraterna så är jag själv och min rörelse övertygad om att det behövs för att man ska kunna läka och gå vidare, säger Busch till SR.

"Ett ansvar för samhället"

I rapporten framhävs bland annat tvångsförlyttningar och nomadskola som exempel på historiska övergrepp mot samer. 

Anna-Lill Drugge, ledamot i sanningskommissionen, säger att flera av berättelserna i redogörelsen berör barn och unga som inte är trygga nog att gå till skolan.

– Vittnesmålen visar att okunskapen får konsekvenser fortfarande. Den är ett ansvar för det svenska samhället att hantera, säger hon till NSD.

Fråga för nästa regering

För närvarande styrs Sverige av en övergångsregering med Ulf Kristersson (M) som statsminister. Det är dock först nästa regering som ska erkänna övergreppen och ta ansvar genom att be om ursäkt, menar Ebba Busch.

– Som representant för regeringen är det uppenbart att nu när vi är i en övergångsregering är det nästa ordinarieregering som behöver ta den här frågan vidare, säger hon.

Andra läser: Turkiet står redo – Erdogan ger besked

Uppmanar till dialog

Ebba Busch framhåller också att det behöver ske dialog för att “hitta ett sätt att utforma en ursäkt som fyller funktionen och intentionen med en ursäkt”.

– Jag är i alla fall övertygad utifrån de många samtal jag haft kring detta att det är nödvändigt. Men det behöver ske i dialog med de som också ska ta emot ursäkten för att det ska landa rätt, att den blir rätt utformad, säger KD-ledaren till NSD.

Andra läser: Länsförsäkringar: Så kan pensionärer förbättra sin ekonomi

Foto: Svante Rinalder/Regeringskansliet

Text: Redaktionen