Polen bekräftar – inleder projekt “Östra skölden”

2024 05 18

Polen lägger nu stora resurser på att förstärka gränsen mot Ryssland och Belarus.

Det är som bekant ett mycket instabilt säkerhetspolitiskt läge i Europa.

Polen, som angränsar till såväl Belarus som den ryska exklaven Kaliningrad, har fått en viktig roll nära till Ukraina och har stöttat landet på olika sätt.

Samtidigt stärker Polen såväl sin egen militär som sina gränser, och lägger nu 2,5 miljarder euro på att förstärka gränsen mot Belarus och Kaliningrad.

Det rapporterar AP.

Premiärministern bekräftar

Polens premiärminister Donald Tusk bekräftar att man nu inleder arbetet.

Det är under namnet “Östra Skölden” som insatsen fortskrider.

2,5 miljarder euro, motsvarande omkring 30 miljarder kronor, tilldelas till insatsen.

– Vi inleder detta arbete för att göra den polska gränsen säker i fredstid, och ogenomtränglig för fienden i krigstid, säger Tusk.

“För vår säkerhet”

Tusk förklarar vidare att det är i syfte att stärka Polens säkerhet som projektet påbörjas.

– Vi har fattat beslut om att investera i vår säkerhet och först och främst i en säker östgräns, cirka 10 miljarder zloty, 2,5 miljarder dollar, säger han till AP.

– Vi inleder ett stort projekt för att bygga en säker gräns, inklusive ett system av befästningar och terrängformning, beslut som kommer att göra denna gräns ogenomtränglig för en potentiell fiende.

Varit spänt

Det har varit spänt längs den polska gränsen med Belarus under en längre tid.

Förra året skickades tiotusentals polska soldater dit för att hålla ställningarna.

Just den ryska exklaven Kaliningrads position bedöms också vara ett orosmoln.

– Det här är en mycket smal choke-point, har Dr Barbara Yoxon, professor i internationella relationer, sagt till BBC.

– Ryssland och Belarus skulle tillsammans ha lätt att hindra Nato från att skicka förstärkningar för att skydda de baltiska staterna.

Fortsatt instabilt

Regionen bedöms vara fortsatt instabil och Polen har under det senaste årtiondet byggt upp sina militära förmågor.

Ryssland har även gjort diverse hot mot landet.

Foto: D. Daniel Silva

Text: Redaktionen


4 feb 2026

S-ledaren: ”Det är helt sjukt – hela personalen har lämnat”

2026 02 27

Magdalena Andersson (S) är besvärad.

Socialdemokraternas partiledare menar att det finns problem med systemet för arbetskraftsinvandring.

Detta efter att S-ledaren gjort ett besök i Norrbotten som lämnade avtryck.

Där har man enligt Andersson tvingats stänga avdelningar på äldreboenden – på grund av att “hela personalen har utvisats”, rapporterar Dagens industri.

“Det är helt sjuk”

Det nuvarande systemet fungerar inte, menar hon.

S-ledaren anser att förändringar krävs – detta efter bland annat ett besök i Norrbotten.

– Där har man fått stänga avdelningar på äldreboenden för att hela personalen har utvisats. Det är helt sjukt, säger hon till Di.

“Fungerar inte”

S-ledaren menar vidare att regeringen och SD försöker komma åt fusk med arbetstillstånd på “ett väldigt stelbent sätt” – och pekar på just exemplet i Norrbotten.

– Det är uppenbart att det som gäller nu, där det är helt upp till arbetsgivaren att bestämma vilka som kommer i kombination med ett lönegolv, inte fungerar, säger hon.

Läs mer: Plötsligt besked om elpriserna – nu blir det ännu värre

25 procent

I Harads i Norrbotten har 25 procent av äldreboendenas personal försvunnit på två år.

Personalrekryteraren Marie Mattson är besviken.

– Det säger ”de måste integrera sig, de måste lära sig språket”. Mina medarbetare har gjort allt rätt och ändå hjälpte det inte, säger hon till SVT.

Skärpta regler

“Skärpta regler för arbetskraftsinvandring ska stoppa missbruket och stärka kontrollen”.

Så lät det från regeringen mot slutet av 2025.

– Arbetskraftsinvandringen till Sverige ska ske under rättvisa och ordnade former, sade migrationsminister Johan Forssell (M) då.

– Därför genomför regeringen nu en omfattande reform som sätter stopp för missbruk och stärker kontrollen. Med skärpta regler, nya straffbestämmelser och tydligare ansvar bygger vi ett system som skyddar kvalificerade arbetstagare och gynnar seriösa arbetsgivare.

Läs mer: ”Lägg av, skärp dig” – Sverige dundrar mot Trump

Foto: M. Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen


20 jan 2026

”Inte en chans” – stort bakslag väntar Kreml

2026 02 27

Rysslands ekonomi står inför en tung smäll.

Sberbanks chef Herman Gref varnar för att den ryska rubeln väntas försvagas kraftigt under 2026.

Detta på grund av lägre betalningsbalansöverskott och minskade valutatransaktioner från Centralbanken, vilket kan bli ett stort bakslag för Putins ekonomi, rapporterar oberoende Moscow Times.

Förutspår kraftigt fall

Sberbanks chef Herman Gref förutspår ett kraftigt fall av rubeln.

När Centralbanken drar ner på sina valutatransaktioner och betalningsbalansens överskott krymper, kommer rubeln börja försvagas från andra kvartalet 2026, menar Gref.

– Jag ser i år inte en chans alls att ha en så stark rubel som förra året. Det är kontraproduktivt på alla tänkbara och otänkbara sätt, säger Gref.

Under 2025 stärktes rubeln nästan 45 % mot amerikanska dollarn, vilket gjorde den till den valuta som stärktes mest under året.

Överskottet i Rysslands betalningsbalans uppgick förra året till 41 miljarder dollar, medan Gref påminner om att det för 2026 endast förväntas ligga på cirka 10 miljarder dollar.

LÄS MER: Stor brist för vanliga ryssar – mardröm för Putin

Olika prognoser

Sberbanks officiella prognos för slutet av 2026 ligger på 85–90 rubel per dollar, men Gref själv är mer pessimistisk.

– Mina personliga förväntningar vid årsskiftet är plus-minus 95. Möjligen, beroende på omständigheterna, närmare 100, det kommer att bero på centralbankens politik. Så snart speglingarna minskar kommer rubeln att gå nedåt, förklarar han.

Finansminister Anton Siluanov meddelade nyligen att regeringen överväger en skärpning av budgetregeln med ett lägre baspris för olja, vilket kan minska Centralbankens valutautbud.

Detta kan ytterligare pressa rubeln nedåt.

Faktorer som påverkar rubeln

Centralbanken säljer stora mängder kinesisk valuta och guld på Moskva-börsen – ungefär 16,5 miljarder rubel per dag.

Det är mycket mer än normalt och har hjälpt rubeln att hålla sig stark.

Om detta stöd försvinner kan rubeln däremot bli svagare.

– Kombinationen av dessa faktorer gör att dollarkursen troligen kommer börja stiga från andra kvartalet. Hur snabbt den stiger är svårt att säga, mycket handlar om magkänsla, avslutar Gref.

LÄS MER: Orbán har panik – tvingas till nödåtgärd

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen