UPPGIFTER: Trisslotter stoppas i butiker

2024 05 17

Det kan bli betydligt krångligare för den som vill köpa en Trisslott i framtiden.

Den populära skraplotten kan förbjudas i fysiska butiker.

– En nyligen presenterad utredningen vill i praktiken sätta stopp för trissförsäljningen i dagligvaruhandeln.

Det säger Pär Bygdeson, vd för Livsmedelshandlarna, i ett uttalande på branschorganisationens Youtubekanal.

Stopp för betalkort

Bygdeson hänvisar till regeringens utredning ”Ett nytt förbud mot spel på kredit”.

I utredningen föreslås det att ett förbud ska införas mot att licenshavare och spelombud tillåter eller medverkar till att spel om pengar betalas med krediter.

– Det man vill göra är att förbjuda spel på kredit, vilket kan tyckas vara lovvärt, men som förslaget är formulerat innebär det att det blir stopp för allt att spel på kredit, inklusive alla former av betalkort, säger Pär Bygdeson och tillägger:

– Om det här förslaget går igenom riksdagen kommer den som säljer Trisslotter, eller andra spel i butik enbart kunna ta emot betalning via kontanter eller swish.

Livsmedelshandlarna ska kommentera utredningens förslag i ett remissvar som ska skickas till regeringen senast torsdagen den 23 maj. 

Pär Bygdeson konstaterar att organisationen kommer uppmana regeringen att ändra förslaget.  

– Från Livsmedelshandlarnas sida kommer vi att påpeka problemen med detta och begära att alla betalsätt ska vara godkända vid köp av spel i fysisk butik.

Fakta: Trisslotten

- Sveriges mest sålda skraplott

- Lanserades 1986

- Det säljs omkring 300 000 Trisslotter varje dag

- Under 2022 blev antalet miljonvinster på Triss 88 stycken. Det totala vinstvärdet för samtliga Trisslotter uppgick till 182 300 000 kronor

- Rent statistiskt behöver du köpa 32 876 Trisslotter innan du får en vinst på 10 000 kronor eller mer, vilket skulle kosta 986 280 kronor

Källor: Svenska Spel, Compricer resp CasinoWings

Foto: Svenska Spel

Text: Redaktionen


JUST NU: Svensk miljardaffär kan stoppas

2025 07 25

En svensk mångmiljardaffär kan komma att stoppas.

Det svenska stridsplanet Jas 39 Gripen intresserar många länder, vilket med jämna mellanrum leder till mångmiljardaffärer för Saab.

Men nu kan en stor affär vara på väg att stoppas.

Storaffären kan stoppas

Sedan en tid tillbaka pågår det förhandlingar om att Thailand ska köpa ett flertal plan av modellen Jas 39 Gripen.

Så sent som i juni meddelades det att Thailand valt Gripen som sitt framtida stridsflyg och avsatt 5,7 miljarder för att i ett första skede köpa fyra plan.

Men efter att konflikten mellan Thailand och Kambodja brutit ut, kan den potentiella mångmiljardaffären stoppas, rapporterar SVT.

– Om utvecklingen eskalerar kan det definitivt göra att affären stoppas, säger lektorn vid Försvarshögskolan Martin Lundmark till kanalen.

Måste godkännas av regeringen

Svensk vapenexport får bara ske med den svenska regeringens godkännande, och det är myndigheten ISP (Inspektionen för strategiska produkter) som står för bedömningen.

– De tittar på om mottagarlandet kan anses stabilt och trovärdigt och kan hantera den här materielen på ett sätt som inte skadar Sveriges säkerhetspolitiska och militära intressen, säger Martin Lundmark till kanalen.

Thailand har redan 11 Jas 39 Gripen-plan, och Saab har bekräftat att man förhandlar om fler. Men konflikten med Kambodja, samt bristen på demokrati i Thailand – som också vägs in i bedömningen – kan alltså leda till att affären stoppas.

Har attackerat med stridsflyg

Stridsflyg har spelat en stor roll i den konflikt som nu har blossat upp mellan Thailand och Kambodja.

Thailand har genomfört flyganfall mot Kambodja, vilket MarcusOscarsson.se rapporterade på torsdagen.

Vid dessa anfall användes dock inte Jas 39 Gripen, utan amerikanska F-16-plan.

De thailändska flygattackerna genomfördes efter att soldater från Thailand och Kambodja öppnat eld mot varandra under natten.

Dessa sammandrabbningar har skett vid ett omstritt gränsområde mellan de två länderna, har Reuters rapporterat.

Konflikten mellan Thailand och Kambodja handlar främst om just gränstvister där båda länderna gör anspråk på samma område. Det har lett till flera militära sammandrabbningar genom åren.

Text: Redaktionen


Stort drama i turistparadis – Putinvänlig diktator nära att drunkna

2025 07 25

En Putinvänlig diktator har varit nära att drunkna på en populär turistort.

Ett stort drama har utspelat sig på turistorten Bodrum i Turkiet, enligt turkiska medieuppgifter.

Tjetjeniens diktator Ramzan Kadyrov, som är en nära allierad till Vladimir Putin, uppges ha varit nära att drunkna.

Dramatisk händelse

Händelsen ska ha utspelat sig när Kadyrov badade i närheten av det femstjärniga hotell där han har bott under sin semester i Turkiet, rapporterar Euronews.

Kadyrov uppges ha gått ner i havet för att simma när han ”plötsligt började förlora medvetandet” och hamnade under vattenytan, enligt turkiska medier.

Händelsen uppmärksammades av turkisk kustbevakning och av hotellpersonalen, som ingrep då de märkte att den tjetjenske diktatorn befann sig i en nödsituation.

Ambulanspersonal kom till platsen och var tvungna att utföra första hjälpen på Kadyrov, enligt kanalen.

Turistort för rika och makthavare

Den Putinvänlige diktatorn fördes akut till en privat sjukhusklinik.

Därifrån kom senare beskedet att hans tillstånd inte var livshotande. Händelsen har ännu inte kommenterats av Tjetjeniens regering, enligt kanalen.

Dramat inträffade alltså i turkiska Bodrum, som är ett populärt turistmål för framför allt rika människor och makthavare från bland annat Ryssland och närliggande regioner.

Ramzan Kadyrov är 48 år och Tjetjeniens diktator.

Han är en nära allierad till Putinregimen i Kreml, som med Kadyrovs hjälp upprätthåller kontrollen över det oroliga området i norra Kaukasus.

Under våren kom nyheten att Kadyrov har bett Putin om lov att få sluta som tjetjensk diktator eftersom han är sjuk.

– Jag hoppas att min begäran bifalls, sade Kadyrov, enligt Newsweek.

Vill att 17-årige sonen tar över

Enligt uppgifter vill Kadyrov att hans son Adam, 17, ska ta över rollen som diktator.

Vladimir Putin uppges dock motsätta sig det förslaget.

Ramzan Kadyrov är för övrigt själv son till Tjetjeniens förre diktator Akhmad Kadyrov, som från början förklarade Ryssland krig men sedermera blev ryssvänligt.

Foto: S. Dincer

Text: Redaktionen