06mars26

Jimmie Åkesson: “Det här är en skandal”

2024 05 06

Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson är mycket irriterad på SVT.

Knappt fyra veckor återstår till EU-valet och igår gick den stora partiledardebatten av stapeln i direktsänd tv.

Då diskuterades sjukvård, skolan, kriget mellan Israel och Hamas, försvaret och klimatfrågan.

Ämnena lag och ordning samt invandring – som pekats ut av mätinstitutet Novus som två av de viktigaste frågorna – debatterades inte.

"En skandal"

Det får Jimmie Åkesson (SD) att bli irriterad.

– Jag skulle kunna säga att det egentligen är en skandal, åtminstone inför ett val där båda de här frågorna, migrationen inte minst, är en viktig fråga som debatteras och avgörs i hög grad på Europanivå, säger partiledaren till Expressen.

SVT har svarat på kritiken.

Enligt Kajsa Gudmundson som är projektledare för Agenda är det en svår avvägning vad man ska ta ta upp i debatten.

Hon menar att kriminalitet och migration har diskuterats flera gånger tidigare.

– I partiledardebatten i oktober ägnade vi till exempel hela första timmen enbart åt kriminaliteten. Den här gången valde vi andra ämnen, säger hon till samma tidning.

Viktigaste frågan

Jimmie Åkesson håller inte med. Han pekar på att klimatet också har förekommit i debatter vid upprepade tillfällen, men ändå togs det med.

Enligt en färsk opinionsmätning från Indikator opinion på uppdrag av SR Ekot är det dock just klimat och miljö som är den viktigaste frågan för väljarna inför EU-valet. Omkring 30 procent anger det svaret i undersökningen.

Tvåa på listan är försvar och utrikespolitik på 17 procent medan invandring och migration samt kriminalitet får 12 respektive 4 procent i undersökningen.

"Tre partier ligger pyrt till"

Att klimat och miljö anses vara den viktigaste frågan speglas delvis av Miljöpartiets framgång i opinionen, enligt Indikators opinionschef Per Oleskog Tryggvason.

MP får 9,7 procent i senaste mätningen – drygt dubbelt så högt som partiet ligger i mätningar för riksdagsvalet.

SD når 18,6 procent medan KD har det kämpigt på 2,3 procent.

Det är tre partier i den här mätningen som ligger ganska så pyrt till. Och sämst går det för Kristdemokraterna, säger Per Oleskog Tryggvason till Ekot.

LÄS MER: Miljöpartiet går starkt framåt – här är hela mätningen

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


25 maj 26

Oväntat väderbesked i Sverige – gäller hela juni

2026 05 25

Juni har blivit kyligare och regnigare.

Det har SVT:s meteorolog Nils Holmqvist tidigare konstaterat.

– Jämför man den förra referensperioden med den senaste, så ser man att juni blivit lite kallare i allmänhet. Men också regnigare, 20-30 procent mer regn och skurar, har han sagt till tv-kanalen.

Men i år blir det annorlunda.

Årets första sommarmånad ser ut att bli ovanligt varm, rapporterar vädertjänsten Klart.

– Juni lutar åt att bli varmare än normalt i Sverige, särskilt från vecka 24 och framåt. Den tydligaste torra signalen finns i södra Sverige, vilket ökar sannolikheten för en både varm och solig midsommarhelg, framhåller Klarts meteorolog Lasse Rydqvist i ett uttalande.

Flaggar för varm sommar

Sommaren ser överlag ut att bli ovanligt varm i Sverige och övriga Europa, rapporterar SVT.

Men prognosen är fortfarande osäker.

– Får högtrycket ta mer plats blir det torrare och varmare över tid men om lågtrycket tar mer plats kanske det blir mer av en blandad, normal sommar, säger SVT:s meteorolog Nitzan Cohen till kanalen.

Torkan består

Juniprognosen från Klart visar att torkan väntas bestå i södra Sverige.

– Vecka 23 väntas bjuda på blött väder i Svealand, men i övrigt normalblött. Därefter väntas i stället torrt väder under vecka 24-25 när högtrycksinflytandet blir mer tydligt, framhåller Lasse Rydqvist.

Vattenläget i södra Sverige är alltjämt kritiskt.

Sveriges geologiska undersökning (SGU) varnar för vattenbrist i Skåne och flaggar för att varningen kan utökas till flera län.

– Om det inte blir blötare väder blir det sannolikt fler meddelanden framöver i första hand på Gotland, Blekinge, Öland och Småland, sade SGU:s hydrogeolog Calle Hjerne på en pressträff i april.

LÄS OCKSÅ: Partisaner slår till – Ryssland förblindade 

Värst i Skåne

Skåne är i nuläget mer utsatt än andra områden i södra Sverige.

– Skälet till att Skåne just nu är mer påverkat än andra områden i landet är att det finns ett stort behov av grundvatten för vattenförsörjningen där. Det samtidigt som det är ett av de områden som fått minst nederbörd de senaste två åren, förklarar Calle Hjerne.

ANDRA LÄSER: Svenskt lyxbolag går i konkurs

Foto: 

Text: Redaktionen


12 maj 2026

Bank ID-varning utfärdas – konton töms på pengar

2026 05 25

Polisen går ut med en skarp varning för Bank ID-bedrägerier.

Polisen i Stockholm uppmärksammar nu flera fall där äldre personer blivit kontaktade via sms av vad som såg ut att vara Klarna, med uppmaning att ringa ett telefonnummer. 

Via telefon fick de information om att de hade utsatts för identitetskapning, och att en person från försäkringsbolaget skulle komma hem till dem och säkra deras värdesaker.

Personen som dök upp i hemmen var en bedragare – och nu går polisen ut med en varning för att förhindra att svenskarnas bankkonton töms på pengar.

Konton töms

Mannen som genomförde bedrägeriet döms nu för försök till grovt bedrägeri och penningtvättsbrott till fängelse i sex månader. 

Men det finns många bedragare som dagligen riktar in sig på tilltänkta offer.

Detta för att tömma deras konto på pengar efter att ha lurat till sig känsliga uppgifter som Bank-ID.

Polisen varnar

Telefonbedrägeri drabbar många, understryker polisen.

De går ut med en Bank ID-varning för att försöka förhindra ytterligare bedrägerier.

– Du kan förlora pengar genom att luras logga in på din bank eller lämna ut koder/ kortuppgifter, framhåller polisen.

– Du kan även bli av med pengar, guld och andra värdesaker i hemmet. Om någon ringer upp dig och du blir osäker ska du avsluta samtalet. Identifiera dig aldrig med Bank-id. Seriösa företag, organisationer och myndigheter tar aldrig kontakt och ber dig logga in eller lämna personliga uppgifter på det sättet. 

Läs mer: Svenskt lyxbolag går i konkurs

Så skyddar du dig

Bedragarna riktar ofta in sig på äldre.

I en kampanj som bland andra Agneta Sjödin och Sverker Olofsson ställt upp på uppmanar polisen till att “våga vara otrevlig”.

Det handlar om att lägga på luren vid oväntade och suspekta samtal, att inte logga in på Bank-ID på andras uppmaning och att inte släppa in okända personer i hemmet.

Prata om det

Det kan även vara en bra idé att prata om bedrägerier med anhöriga.

– Att vara mentalt förberedd redan innan man får ett samtal eller ett sms är en viktig framgångsfaktor för att inte bli lurad, meddelar polisen.

– Det är också viktigt att prata om brotten för att minska skam och skuld som utsatta kan känna om de blir lurade. 

Läs mer: Desperation på Ica – tvingas flytta försäljningen

Foto: Bank-ID

Text: Redaktionen