Skrämmande fynd hemma hos Hitlers närmaste man

2024 05 01

Fem mänskliga skelett har grävts fram under en bostad som tillhörde den nazistiska krigsförbrytaren Hermann Göring.

Bostaden låg i anslutning till bunkerkomplexet Varglyan i dagens Polen.

Skeletten saknar både händer och fötter, rapporterar The Guardian.

– Kvarlevorna, som tros vara en familj, upptäcktes som en del av en utgrävning på platsen nära den nordöstra staden Ketrzyn, där nazisitska ledare tillbringade stora delar av andra världskriget.

Det skriver den brittiska tidningen om utgrävningen.

Nyfödd bebis

Ett av skeletten ska vara från en nyfödd bebis. Övriga bedöms tillhöra tre vuxna och en tonåring.

– Det var det mest hemska vi hittade, säger Oktavian Bartoszewsiki, som ger ut tidningen Relics of History, om den nyfödda.

– De låg alla bredvid varandra, åt samma håll.

Utgrävningen har pågått i flera år.

Ingen av personerna hade spår av kläder eller andra personliga föremål, vilket tyder på att individerna klätts av innan de placerats där.

Det är visserligen möjligt att händerna och fötterna har sönderfallit, men det går inte att utesluta att de amputerats.

Utreder fallet

Polska åklagare utreder nu fallet och det finns många spekulationer kring om Göring var medveten om att kropparna låg begravda under hans bostadsrum.

Hermann Göring var chef för det tyska flygvapnet Luftwaffe på 1940-talet. Han beskrivs som en av Adolf Hitlers närmaste män och utsågs 1939 till Hitlers efterträdare och året därpå till riksmarskalk av diktatorn själv.

I samband med Nürnbergrättegångarna efter kriget ställdes Göring till svars för en rad krigsförbrytelser.

Han dömdes till döden, men begick självmord innan domen kunde verkställas.

Foto: Robert Röhr resp J. Butterworth (skelettet på bilden är inte samma som beskrivs i artikeln)

Text: Redaktionen


22 oktober 2025

JUST NU: 18 forskare attackerar regeringen

2025 10 22

18 forskare går till hårt angrepp mot Sveriges regering.

Regeringen och Tidöpartierna får stenhård kritik av hela 18 forskare i socialt arbete.

Forskarna anklagar regeringen för att ”straffa barn” samt att ”misstänkliggöra” och ”demonisera” människor.

”Misstänkliggör” och ”demoniserar”

18 forskare från gruppen Kunskapsmiljön Aktiv, som består av forskare i socialt arbete vid en rad svenska universitet, går till hård attack mot regeringen i en debattartikel i DN.

Forskarna är kritiska till regeringens bidragsreform, som bland annat innehåller ett bidragstak för stora barnfamiljer.

– Människor hålls kvar i fattigdom, samtidigt som de misstänkliggörs av politiker som lata, otacksamma och bidragsberoende, skriver de 18 forskarna i debattartikeln.

Samtidigt anklagar de regeringen för att vara okunnig – och för att ”demonisera” bilden av utrikesfödda barnfamiljer.

– Att svaja på siffrorna i fråga om statistik och beräkningsmodeller, som ministrarna gör, visar bara på deras djupa okunskap om försörjningsstödssystemet, och de förstärker samtidigt en demoniserande diskurs riktad mot utrikesfödda barnfamiljer som lever i fattigdom, menar debattörerna från Kunskapsmiljön Aktiv.

LÄS OCKSÅ: Hushåll kan få 30 000 kronor mer - på ett villkor

”Straffar” barnen

Vidare hävdar de att regeringen ”straffar” barn.

– När regeringen nu vill skära i stödet till barnfamiljer handlar det därför inte om en rättvis politik, utan om en bestraffande politik. De som straffas är de som annars är våra mest skyddsvärda i samhället: barnen, skriver de 18 forskarna i debattartikeln.

Forskarna i Kunskapsmiljön Aktiv forskar om ekonomiskt bistånd, kommunal arbetsmarknadspolitik och fattigdom.

De hävdar vidare att det redan idag lönar sig mycket mer att arbeta än att leva på bidrag.

– Löntagare har löneutveckling, pension, trygghet i socialförsäkringen och tillgång till skattefinansierade resurser som rut och rot, skriver forskarna.

Regeringen vill bryta bidragsberoende

Regeringen och Tidöpartierna menar emellertid att deras bidragsreform är helt nödvändig för att bryta det bidragsberoende som många lever i idag.

För många människor lönar det sig inte att arbeta, och det finns ett omfattande utanförskap som måste brytas, skriver Arbetsmarknadsdepartementet.

– Det här handlar om rättvisa. Det måste löna sig mer att arbeta än att inte göra det. Konsekvensen av ett långvarigt bidragsberoende är förödande, har äldre- och socialförsäkringsminister Anna Tenje (M) tidigare sagt i ett uttalande.

Även regeringens stödparti Sverigedemokraterna ser bidragsreformen som nödvändig. Det är en fråga om rättvisa, menar de.

– Det är inte rimligt att människor som just flyttat till Sverige direkt får tillgång till våra generösa välfärdssystem. Det är inte rättvist mot dem som varje dag går till jobbet, betalar skatt och bär upp vårt samhälle, har SD:s gruppledare Linda Lindberg tidigare sagt.

LÄS OCKSÅ: Total förvirring - Kreml ger nytt besked om Putin och Trump

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


JUST NU: USA ger grönt ljus – massiva attacker väntar Ryssland

2025 10 22

USA ger Ukraina ett efterlängtat besked.

Trumpadministrationen har hävt den restriktion som förbjudit Ukraina att använda västtillverkade långdistansrobotar mot mål i Ryssland, rapporterar Wall Street Journal med hänvisning till källor inom Vita huset.

Beslutet ger Ukraina möjlighet att använda västtillverkade långdistansrobotar mot mål djupt inne i Ryssland.

USA har fram till nu haft rätt att lägga in veto mot sådana attacker.

Men nu hävs beslutet.

Ett tungt besked för Ryssland som kan förvänta sig en ökning av massiva långdistansattacker mot militära mål inne i landet.

– Amerikanska tjänstemän förväntar sig att Ukraina kommer att genomföra ytterligare gränsöverskridande attacker med hjälp av Storm Shadow-robotar, som avfyras från stridsflygplan och har en räckvidd på över 290 kilometer, rapporterar tidningen.

Har redan attackerat

Under natten till onsdagen ska Ukraina ha utnyttjat det hävda förbudet. Flera brittisktillverkade Storm Shadow-robotar avfyrades mot Brjanskregionen i västra Ryssland.

Robotarna uppges ha träffat en kemisk anläggning som tillverkar militära komponenter.  

– En massiv robot- och flygattack genomfördes, inklusive användning av luftburna Storm Shadow-robotar, vilka framgångsrikt penetrerade det ryska luftvärnssystemet, framhåller den ukrainska generalstaben enligt Kyiv Independent.

LÄS MER: ”Mycket svagare” – kraftigt ras i den ryska ekonomin

Nya sanktioner från USA

Under onsdagskvällen nås Ukraina av ytterligare ett efterlängtat besked.

USA kommer att införa nya sanktioner mot Ryssland, uppger landets finansminister Scott Bessent enligt AFP.

– Vi kommer meddela en betydande upptrappning av sanktionerna, säger Bessent enligt nyhetsbyrån.

De nya sanktionerna kommer att annonseras under eftermiddagen amerikansk tid eller tidigt i morgon.

LÄS OCKSÅ: Ryska bombplan ”förföljda”

Foto: Sociala medier resp President of Russia Office

Text: Redaktionen