Valborgsfirande har spårat ur – polisen vädjar till föräldrar

2024 05 01

Ett valborgsfirande har spårat ur och polisen vänder sig nu direkt till föräldrarna.

Det handlar om valborgsfirandet i Hoppbacken på Enskedefältet i Stockholm.

Där beskriver polisen nu en kaotisk situation.

Firandet har urartat, rapporterar man.

– Valborgsmässofirandet på Enskedefältet, Hoppbacken är just nu en dålig plats för ungdomar att vistas på, rapporterar polisen.

Firandet har enligt uppgift urartat i både fylla, allmän stökighet – och våld.

”Berusningsgraden extremt hög”

Polisen har haft mycket att göra på platsen under kvällen.

– Flertalet polispatruller arbetar på platsen med ordningsstörningar, fylleri, narkotika och våldsbrott, uppger Polisen Globen på sitt Instagramkonto.

Valborgsfirandet tycks ha spårat ur.

– Berusningsgraden är extremt hög, enligt polisen.

Samtidigt riktar sig polisen till föräldrar – med en vädjan.

Uppmanar alla föräldrar

Föräldrar vars barn kan befinna sig i området uppmanas att kalla hem dem.

Detta eftersom situationen är så stökig.

– Vi uppmanar av omtanke ALLA föräldrar som har en ungdom ute ikväll att kontakta era ungdomar och ta hem dem från Hoppbacken och Enskedefältet med omnejd, skriver polisen.

Langning av alkohol – på Centralstationen

Att det är valborgsmässoafton har polisen märkt av även på andra sätt under eftermiddagen och kvällen.

Sent på eftermiddagen idag fick polisen exempelvis in en anmälan om langning av alkohol som ska ha skett på Centralstationen i Stockholm.

– Polis larmas till Centralstationen med anledning av alkoholförsäljning, rapporterar polisen.

Anmälaren ska enligt uppgift ha bevittnat olaglig försäljning av alkohol.

– Polis åker till platsen och tar upp en anmälan om olovlig försäljning av alkohol, uppger polisen.

Det finns dock ingen uppgift om att någon misstänkt har kunnat gripas.

Arkivfoto: Polisen

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Panikmeddelanden till Vita huset – vädjar till Trumps minister

2025 04 06

Finanstoppar i USA uppges ha kontaktat Trumps finansminister och vädjat till honom om hjälp.

Donald Trumps besked om tullar har skakat hela världen.

Beskedet har också fått stora konsekvenser i form av börsras i USA och på många andra håll.

Nu uppges amerikanska finanstoppar ha överöst Trumps finansminister Scott Bessent med meddelanden och vädjan om hjälp.

Massor av meddelanden

Direkt efter att Trump hade presenterat sitt tullpaket på onsdagen började det välla in meddelanden till finansminister Scott Bessent, rapporterar Bloomberg.

Bessent fick mängder av textmeddelanden i telefonen – från finanstoppar som han känner sedan han själv jobbade för Soros Fund Management.

Hedgefondförvaltare och finanschefer uppges ha kontaktat Bessent och vädjat till honom att försöka prata med Trump om de tullar som presidenten har presenterat.

Finanseliten har sett Bessent som en ”potentiell allierad”.

– Han sågs som någon som kunde förklara för presidenten att extrema nya avgifter skulle skada ekonomin och fortsätta att orsaka förödelse på marknaderna, rapporterar nyhetsbyrån.

Finanstopparnas vädjan har dock varit förgäves.

Begränsad roll

Scott Bessent har i själva verket haft en begränsad roll när Trumps tullpaket har tagits fram, enligt en källa som uppges vara insatt i processen. Detta alltså trots att Bessent är finansminister.

Bessents roll har varit att presentera olika scenarier för marknaderna utifrån olika tullnivåer, enligt källan.

Men det var främst andra personer i Trumps inre krets som spelade huvudrollen när tullpaketet utformades.

Tullpaketet har skapat stor oro på Wall Street, och det finns en rädsla för att börsfallet ska fortsätta på måndag. Många inom Wall Streets etablissemang har tjänat stora pengar på internationell handel och oroar sig över Trumps protektionistiska inriktning.

Donald Trump själv var under sin första mandatperiod mycket noga med att följa marknadens utveckling, men har i början av sin andra mandatperiod markerat att han tänker genomföra sin politik även om det gör marknaden nervös.

Foto: S Davis resp United States Department of the Treasury

Text: Redaktionen


45 svenskar bland världens dollarmiljardärer – han är rikast

2025 04 06

45 svenskar finns med på Forbes nya lista över världens rikaste människor, och en av dem är överlägset rikast.

Tidningen Forbes har återigen presenterat sin lista över världens rikaste personer.

Listan innehåller i år hela 3 028 dollarmiljardärer, vilket är 247 mer än förra året, enligt tidningen.

Rikast i världen är Elon Musk, som trots motgångar för Tesla den senaste tiden har en förmögenhet på 342 miljarder dollar.

Musk hamnar därmed före Facebookägaren Mark Zuckerberg, som kommer två på listan med sina 216 miljarder dollar. Tre kommer Amazon-ägaren Jeff Bezos med en förmögenhet på 215 miljarder dollar.

Men det finns även svenskar med på listan – och en av dem är överlägset rikast.

Han är rikaste svensken

Totalt har 45 svenskar letat sig in på Forbes lista.

Och den överlägset rikaste svensken är, föga överraskande, H&M-ägaren Stefan Persson.

Hans förmögenhet uppskattas av tidningen till 18,6 miljarder dollar, vilket motsvarar cirka 184 miljarder svenska kronor.

Persson ligger på 108:e plats på listan. Han äger nästan 45 procent av H&M, enligt tidningen. Företaget grundades av Stefan Perssons far Erling 1947.

Andra svensk på listan, med en förmögenhet på 12 miljarder dollar, är Antonia Ax:son Johnson med familj, som hamnar på 199:e plats.

Tio rikaste svenskarna

Spotify-grundaren Martin Lorentzon ligger trea bland svenskarna och har en förmögenhet på 11,4 miljarder dollar, vilket placerar honom på plats 213 på listan. Även Spotify-kollegan Daniel Ek finns med på listan, på plats 401 med en förmögenhet på 7,8 miljarder dollar.

Andra svenskar som ligger bra till på Forbes lista är tre personer ur Tetrapak-familjen Rausing, samt finansmän som Carl Bennet och Fredrik Lundberg.

Här är de tio rikaste svenska dollarmiljardärerna, enligt tidningen:

Stefan Persson, H&M, 18,6 miljarder dollar

Antonia Ax:son Johnson & familj, Axel Johnsongruppen, 12 miljarder dollar

Martin Lorentzon, Spotify, 11,4 miljarder dollar

Finn Rausing, Tetrapak, 10,7 miljarder dollar

Jörn Rausing, Tetrapak, 10, 7 miljarder dollar

Kirsten Rausing, Tetrapak, 10,7 miljarder dollar

Carl Bennet, finansman, 10,6 miljarder dollar

Fredrik Lundberg, finansman, 8 miljarder dollar

Daniel Ek, Spotify, 7,8 miljarder dollar

Carl Douglas, finansman, 7,2 miljarder dollar

Foto: Alexander Grey

Text: Redaktionen