12 maj 2026

OFFICIELLT DATUM: Postnord ändrar arbetssättet – påverkar hela Sverige

2024 04 29

Postnord ändrar riktlinjerna för hur ofta företagets gula brevlådor ska tömmas. 

Hädanefter kommer brevlådorna att tömmas varannan dag i stället för varje dag.

Det meddelar Postnord på måndagen.

– Förändringen är en anpassning efter samhällets minskade behov av posttjänster och för att göra den samhällsomfattande posttjänsten mer hållbar, såväl ekonomiskt som miljömässigt, uppger företaget i ett uttalande.

Andreas Viefhaus, Postnords  Sverigechef för Affärsområde brev, motiverar beslutet med att de brevvolymer som Postnord hanterar har minskat med cirka 65 procent sedan 2010.

– Trots kraftigt minskande brevvolymer har antalet brevlådor i Sverige sedan år 2010 reducerats med endast 16 procent och det gör att många gånger är brevlådorna tomma när våra brevbärare åker för att tömma dem, säger Andreas Viefhaus.

Undantag för vissa brevlådor

Förändringen gäller hela Sverige och träder i kraft den 6 maj.

Vissa brevlådor kommer undantas från de nya direktiven.  

– Brevlådor som är belägna på strategiska platser och som fortfarande används i förhållandevis hög utsträckning kommer även framgent att tömmas dagligen, framhåller Postnord.

Information om hur ofta en brevlåda töms kommer att framgå på respektive brevlåda.

Kunder som har frågor om förändringarna hänvisas till Postnords app. Det går även bra att ringa till kundservice.

Därför införs förändringarna 

Postnord uppger att syftet med förändringarna är att minska de sträckor som företagets brevbärare dagligen kör för att tömma brevlådor som används i liten utsträckning och för att leverera paket i områden med små volymer.

– Postnord har hitintills inte fått kompensation för de kostnader som skyldigheten att tillhandahålla den samhällsomfattande posttjänsten medför och intäkterna minskar i snabb takt.

– För att minska kostnaderna som Postnord har för skyldigheten att tillhandahålla den här tjänsten behöver Postnord rationalisera och minska kostnaderna, meddelar företaget.

Vidare uppger Postnord att förändringarna även kommer minska miljöbelastningen.

Foto: Postnord

Text: Redaktionen


Då måste du kontakta banken direkt – när du får Swish

2026 07 26

Swish förenklar livet för många, men används också i kriminella syften.

Swish har blivit oerhört populärt bland svenskarna.

8,8 miljoner använder betaltjänsten – och i maj månad genomfördes totalt 107 miljoner betalningar via tjänsten.

Men samtidigt uppmärksammas nu ett mer besvärande fenomen.

Vissa försöker få andra att ta emot swishbetalningar och be dem ta ut kontanter för att tvätta pengar.

“Mattias” drabbad

Den 53-åriga Stockholmsbon Mattias, som egentligen heter något annat, är en av dem som drabbats.

Inför en fotbollsmatch skulle han träffa några vänner på Södermalm, när två unga män kom fram till honom.

– En av dem hoppar ut ur bilen och frågar om jag kan hjälpa honom med en grej. Han säger att han behöver pengar för att gå och klippa sig, men att hans bankkort inte fungerar, säger han till SvD.

Sade nej

Killen som kom fram ville swisha en summa till Mattias, som han sedan skulle ta ut i kontanter.

Mattias hade hört talas om att kriminella tvättar pengar via swish, och sade därför nej.

Om han hade sagt ja kunde han ha gjort sig skyldig till penningtvättsbrott.

Towe Hägg vid Stockholmspolisen berättar att man bör ta kontakt med banken direkt om en oväntad swishbetalning dyker upp på kontot.

Att låna ut sitt bankkonto till pengatvätt är nämligen brottsligt även om man inte har uppsåt.

– Tar man emot pengar, eller förmedlar dem vidare, måste man vara säker på var de kommer ifrån, säger Hägg.

Läs mer: Bostadspriserna väntas stiga i Sverige

Då blir man penningmålvakt

En penningmålvakt är någon som tar emot pengar på sitt konto och skickar dem vidare, ofta på uppmaning av någon annan. 

– Det kan låta harmlöst men handlar ofta om pengar från kriminell verksamhet, förklarar Swish.

– Syftet är att göra det svårare att se var pengarna kommer ifrån, eftersom de passerar flera olika konton.

Var uppmärksam

Swish uppmanar svenskarna att vara uppmärksam på om:

- Du får pengar du inte förväntat dig.

- Någon ber dig föra vidare pengar.

- Du erbjuds ersättning för att ta emot eller föra vidare pengar – ofta med argument som att det är “enkelt” eller “snabba pengar”.

Läs mer: Matpriserna kan rusa – varnar för ny prischock

Foto: Swish resp Swedbank

Text: Redaktionen


26 juli 2026

S vill skärpa lagen – ”helt orimligt att tjäna pengar på det”

2026 07 26

Den 13 september är det val i Sverige.

Vallöftena Inför nästa mandatperiod presenteras i en strid ström.

Socialdemokraterna lyfter olika områden där satsningar ska göras, om partiet vinner förtroende i höstens val. Bland annat sjukvården.

Genom massiva satsningar på personalen ska vårdköerna kortas, kontakten med vårdcentralen underlättas och tryggheten återuppbyggas i hela landet, uppger partiet.

Fritt fram för alternativ

En av vårdfrågorna som S siktar in sig på är alternativmedicinska behandlingar, rapporterar SvD.

Idag finns regleringar kring några allvarliga sjukdomar som diabetes, epilepsi och cancer. De får endast legitimerad hälso- och sjukvårdspersonal hantera.

Men i övrigt är det relativt fritt fram för alternativmedicinen, där också tillsynen är relativt liten.

Detta vill S ändra på.

– Sjuka människor ska inte hamna i händerna på oseriösa aktörer. Det riskerar att undergräva tilltron till vården och kan göra att människor avstår behandling med livshotande konsekvenser, säger partiets sjukvårdspolitiska talesperson, Fredrik Lundh Sammeli, till tidningen. 

Läs mer: Bostadspriserna väntas stiga i Sverige

”Helt orimligt att tjäna pengar”

S menar att nuvarande linje är ett hål i lagen, och vill nu skärpa reglerna kring marknadsföring av behandlingar som saknar vetenskaplig grund och stärka patientskyddet.

– Det är helt orimligt att man utan vetenskapligt stöd kan tjäna pengar på människors utsatthet. Lagstiftningen hänger inte med i dagens utveckling, säger Fredrik Lundh Sammeli.

Sjukvårdsminister Elisabeth Lann (KD) utesluter inte att se över lagen kring alternativa medicinska behandlingar, men har under nuvarande mandatperiod prioriterad andra frågor, uppger tidningen.

Fokus på vårdköer

Under de senaste fyra åren har ett av regeringens stora fokus varit att minska vårdköerna. Och enligt siffror som de styrande partierna presenterar har trenden börjat vända neråt.

– Regeringens målmedvetna fokus att korta köerna har tack vare regionernas och framförallt vårdpersonalens arbete gett resultat. Vi fortsätter arbetet för att varje patient ska få vård i tid, säger Elisabet Lann, i ett uttalande.

Läs mer: Matpriserna kan rusa – varnar för ny prischock

Foto: Socialdemokraterna

Text: Redaktionen