1 sep 2026

Banken går ut med varning till kunderna – om BankID

2024 04 28

En bank går nu ut och varnar sina kunder.

Bedrägerier är ett växande problem i dagens Sverige.

Nu går Svea Bank ut och varnar sina kunder, efter att bedrägeriförsöken ökat lavinartat.

Bedragarna använder sig inte bara av namnet Svea Bank, utan även av andra namn inom samma koncern.

– För närvarande ser vi en markant ökning av bedragare som ger sken av att företräda Svea Bank, Svea Inkasso eller annan Svea-klingande verksamhet, uppger bolaget.

”Var försiktig med BankID”

Rent specifikt handlar Svea Banks varning till kunderna om användningen av BankID.

– Var försiktig med ditt BankID, uppmanar bolaget.

Det är nämligen just med ”hjälp” av ditt BankID som bedragarna försöker komma åt dig.

Och dessa bedrägeriförsök har alltså ökat markant på senare tid.

Kontakta banken själv

Därför uppmanar Svea Bank sina kunder att inte låta sig luras.

Banken har inte för vana att kontakta folk och säga åt dem att starta sitt BankID.

– Starta och använd aldrig BankID på uppmaning av någon som kontaktat dig, råder banken.

Om man är osäker på om den som har hört av sig verkligen företräder banken, så råds man att själv kontakta banken.

– Avsluta samtalet och ring upp oss – tänk på att inte använda telefonens återuppringningsfunktion, uppmanar banken.

Mejl och sms

Man bör också vara försiktig i hanteringen av mejl och sms som skickas till en, då även dessa kan ha skickats från bedragare.

– Klicka aldrig på länkar i mejl eller sms om du inte är helt säker på avsändaren.

Det är också viktigt att anmäla alla misstänkta försök till bedrägeri.

– Polisanmäl alltid om du misstänker att du blivit utsatt för ett bedrägeriförsök, råder Svea Bank på sin hemsida.   

Även BankID varnar

Även BankID själva varnar för bedragare som hör av sig och till exempel utger sig för att vara kundsupport.

– Samtalet kan handla om att du är utsatt för bedrägeri eller att du av någon annan anledning behöver identifiera dig. Samtalet kan se ut som att det kommer från bankens telefonnummer fast det inte är sant, varnar BankID.

Även BankID uppmanar den som är osäker att avsluta samtalet och i stället själv kontakta sin bank.

Foto: BankID

Text: Redaktionen


Ica: Sluta lägga mjölk och ägg i kylskåpsdörren

2026 09 30

Ica avråder svenskarna från att placera mjölken i kylskåpsdörren.

Det går att förlänga hållbarheten på kylvaror genom några enkla knep.

Dagligvarujätten Ica har en rad uppmaningar till konsumenter som vill se till att mjölken eller äggen håller sig i form några dagar extra.

Ett av dessa tips är att inte placera mjölken i kylskåpsdörren.

Ica: Inte i dörren

Värmekänsliga varor som mjölk, ägg eller färskpressad juice bör inte placeras i kylskåpsdörren, konstaterar matkedjan.

Detta då det är där det är som allra varmast eftersom denna yta påverkas varje gång kylskåpet öppnas. 

– Bäst är att placera läsk, vatten, pastöriserad juice, sylt och mat med hög salthalt eller konserveringsmedel här istället. 

Ska stå längst upp

De översta hyllplanen är den plats i kylskåpet som håller jämnast temperatur.  

Där ska mat som är känslig för kyla placeras, enligt Ica.

– Här kan du med fördel ställa matrester som ska ätas inom ett dygn, mat som inte behöver tillagas, örter samt frukt och grönsaker, menas det.

Läs mer: Elva nya butiker på en månad – kedjan utmanar Ica och Coop

Nedersta planen

Den kallaste platsen i kylskåpet är de nedersta planen. Mat som tål och bör förvaras i kyla mår bäst där.

– Perfekt för mjölkprodukter, ägg, kött, fisk och färsk juice alltså, fortsätter matkedjan.

Enkelt att veta

Föga förvånande ska frukt och grönsaker förvaras i frukt-och grönsakslådorna.

Däremot finns det visst frukt och grönt som inte mår bra av kylskåpskylan.

Banan, avokado och ananas är exempel på livsmedel som inte ska förvaras i kylskåp utan i rumstemperatur.

Detta eftersom att de är känsliga för köldskador.

– Potatis är ömtålig eftersom det giftiga ämnet solanin kan bildas om den läggs i ljus eller skadas, den bör därför förvaras mörkt, svalt (exempelvis i kylskåp) och skyddas mot stötar. 

Läs mer: Bank ID-varning går ut – många drabbade på McDonalds

Foto: A. Tyson resp Ica

Text: Redaktionen


30 sep 26

Ryskt raseri mot Putin

2026 09 30

Ryska militärbloggare har fått nog av Vladimir Putins retorik om kriget i Ukraina.

Putin har upprepade tillfällen påstått att de ukrainska försvarslinjerna är nära att kollapsa och att Ryssland närmar sig en seger.

Samtidigt avancerar ukrainska trupper på slagfältet. I östra Ukraina har den ukrainska militären befriat fem samhällen i en motoffensiv norr om staden Lyman.

Nu rasar ryska militärbloggare mot Putins segerretorik, rapporterar tankesmedjan Institute for the Study of War.

Den ultranationalistiska ryske militärbloggaren Dva Mayora är en av flera som kritiserar Putinregimen.

– Militärbloggaren hävdar att ryska tjänstemän kommer få svårt att förklara situationen för allmänheten eftersom ryska medier ständigt fyller artikelutrymmet med triumferande retorik om ukrainska försvarslinjer på gränsen till kollaps, rapporterar ISW.

Ukraina utnyttjar situationen 

Starshe Edy är en annan rysk militärbloggare som riktar hård kritik. Han hävdar att Putinregimens beskrivning av kriget och den ukrainska offensiven i öst har försvårat för den ryska militären.

– Militärbloggaren hävdar att ukrainska styrkor har kunnat utnyttja det faktum att rysk militär personal inte rapporterar ukrainska framsteg till högre befäl, skriver ISW.

Tankesmedjan beskriver en trend där ryska militärbloggare blivit alltmer kritiska till Putinregimen och Kremlkontrollerade mediers beskrivning av kriget.

– Överdrivna påståenden om ryska framryckningar på slagfältet från befälhavare på slagfältet till högre befäl hindrar operativ planering och möjliggör ukrainska framryckningar, uppger ISW.

Läs mer: ”Anslut till Ryssland” – Belarus vädjar till USA

51 kvadratkilometer

Ukrainas tredje armékår ligger bakom den framgångsrika motoffensiven i östra delen av landet. Befälhavaren Andriy Biletskyj uppger att hans trupper har lyckats återta 51 kvadratkilometer under operationens tredje fas.

Läs också: Elva nya butiker på en månad – kedjan utmanar Ica och Coop

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen