Flyg från Sverige stoppat

2024 04 26

Ett flygplan som skulle lyfta från Landvetter har stoppats precis före avgång.

Planet i fråga var på väg till den populära semesterorten Palma de Mallorca i Spanien.

Men flyget fick avbryta resan kort före att det var på väg att lyfta från marken, rapporterar Göteborgs-Posten.

Sjukdomsfall ombord

Anledningen till det plötsliga stoppet uppges vara att en passagerare ombord blev sjuk.

Det beskedet ger Swedavia själva.

– Vi kan bekräfta att på grund av ett sjukdomsfall ombord så fick den stå kvar vid gaten, säger Swedavias tillförordnade presschef till GP.

En och en halv timme efter planerad avgång ska planet ha kommit iväg.

Femte populäraste

Mallorca är en av de mest populära destinationerna för svenska folket att resa till.

Resmålet låg på plats fem över de tio mest besökta semesterorterna under påsken, som toppades av Gran Canaria och Teneriffa.

I mitten av april ökade även antalet bokningar hos resebolaget Ving med 55 procent, sannolikt tack vare en rekordstor skatteåterbäring.

– Är det något vi vet så är det att resor är bland det allra första man lägger pengarna på om man får ett extra tillskott och bland det sista som man också drar in på. Att få kvalitetstid med nära och kära, möta nya kulturer och skapa fina reseminnen är den bästa investeringen man kan göra, säger Claes Pellvik, kommunikationschef hos Ving.

LÄS MER: Rusning utomlands – topp 10 destinationer

Foto: Norwegian

Text: Redaktionen


Använd inte mobilen på toaletten – forskare uppmanar alla

2025 09 04

En ny studie varnar för att använda mobiltelefonen under toalettbesök.

Toalettbesökare som scrollar på telefonen löper betydligt högre risk att drabbas av ett otrevligt fenomen. Studien, som publicerats av universitetssjukhuset Beth Israel Deaconess Medical Center, fastslår att den som använder mobilen under toalettbesök löper högre risk för hemorrojder.

–  Att använda telefonen på toaletten kopplas till 46 procent högre risk för att drabbas av hemorrojder, säger studiens huvudförfattare Trisha Pasricha i ett uttalande.

– Vi fortsätter att upptäcka nya sätt som mobiltelefonen påverkar vår hälsa. Hur och var vi använder den – exempelvis på toaletten – kan få oavsiktliga konsekvenser.

Rådet: ”Lämna mobilen”

Den ökade risken för hemorrojder kopplas till att personer som scrollar på mobilen ofta tillbringar betydligt längre tid på toaletten – 37 procent av mobilanvändarna spenderar minst fem minuter åt gången, jämfört med endast 7 procent bland icke-användare.

– Det är otroligt lätt att tappa tidsuppfattningen när vi scrollar på våra telefoner – populära appar är utformade för det ändamålet, säger Trisha Pasricha.

Forskaren uppmanar alla att lägga ifrån sig telefonen vid toalettbesök.

– Vi behöver fortsätta att studera detta. Men för att vara på den säkra sidan är det klokt att lämna mobilen utanför badrummet när man behöver gå på toaletten.

LÄS MER: Börsbolag går i konkurs 

FAKTA: Så många använder telefonen på toaletten

- Bland studiens deltagare uppger 66 procent att de använder mobiltelefonen på toaletten

- Majoritet av de som använder telefonen tenderar att vara yngre än de som inte använder telefonen

-  Bland mobilanvändare är det vanligast att läsa nyheter och använda sociala medier under toalettbesöken

LÄS MER: Trumps besked – ”Putin kommer att fatta ett beslut” 

Foto: Point3D Commercial Imaging Ltd resp Edward

Text: Redaktionen


I NATT: Ryssland hotar över 40 länder

2025 09 04

Kreml säger blankt nej till de säkerhetsgarantier som Ukraina vill ha från Europa och USA.

– De garantier som Ukraina vill ha är en språngbräda för terror och provokationer mot vårt land, säger det ryska utrikesdepartementets talesperson Maria Zacharova till reportrar enligt Reuters.

Sedan utfärdar hon ett indirekt hot mot hela Europa.

– Det här är inte garantier för Ukrainas säkerhet. Det är garantier som sätter hela den europeiska kontinenten i fara.

”Undergräver all form av säkerhet”

Zacharova specificerar inte vad hon menar med att hela Europa hotas av säkerhetsgarantierna. 

Senare under pressträffen utvecklar hon dock resonemanget och säger att närvaron av utländska soldater i Ukraina skulle ”undergräva all form av säkerhet”.

– Ryssland avser inte att diskutera någon form av utländsk intervention i Ukraina i något format, eftersom det är fundamentalt oacceptabelt och undergräver all form av säkerhet.

Flera europeiska länder har öppnat för att skicka fredsbevarande styrkor till Ukraina efter ett fredsavtal. I söndags upprepade EU-kommissionens ordförande Ursula von der Leyen förslaget.

Zelenskyj: Europa kan attackeras

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj varnar för att den ryska krigsmakten kan inleda en ny invasion om Ukraina tvingas till ett dåligt fredsavtal. Han varnar särskilt för att ge upp den strategiskt viktiga östra regionen Donbas till Ryssland.

– Om vi skulle lämna Donbas i morgon skulle Putin få en rak väg mot Charkiv, en stad med en och en halv miljon invånare. Han skulle också erövra viktiga industricentret Dnipro, säger Zelenskyj enligt Kyiv Independent.

Om hela Ukraina skulle falla står Europa på tur, hävdar presidenten.

– Om Putin lyckas ta över hela vårt land, skulle han använda det som en språngbräda på samma sätt. Huruvida han gör det eller inte beror på Europas styrka.

LÄS MER: ”Bör bli spiken i kistan” – Putin har förolämpat Trump

Foto: The Council of the Federation of the Federal Assembly of the Russian Federation resp President of Russia Office

Text: Redaktionen