Besökare gav sig på en av de maskerade

2024 04 25

Nu kommer allt fler uppgifter om den våldsamma attacken vid en teater i Stockholm på onsdagskvällen.

– Jag satt där inne och drack kaffe i lugn och ro och helt plötsligt bara smäller det till och fem maskerade, svartklädda män, kommer infarande.

Slänger en rökgranat

Det berättar Lars Wallentin för SVT. Han är en av besökarna som drabbades av attacken.

Mötet arrangerades av bland andra Vänsterpartiet och Miljöpartiet.

Arrangören Rolf Brattström stod i entrén när våldsmännen rusade in i teatern.

– [De] slänger en rökgranat och sprejar folk i ansiktet. Mig till exempel, säger han till SR.

Gav sig på en av dem

Han blev själv angripen av en av de maskerade personerna som slog till honom i ansiktet.

– Jag fick en tjottablängare i ansiktet. Och sprejfärg, de sprejade mig i ansiktet. Jag var alldeles röd, säger han.

En av besökarna försökte stoppa en av de som utförde attacken.

– Jag gav mig på en man där och jag vill påstå att det var en ganska rejäl kille, mer än 20 tror jag, inga smågrabbar. Fruktansvärt alltså.

Det säger han till SVT.

Flera personer fördes till sjukhus.

Poliserna tillfälligt borta

De maskerade personerna sprang in i lokalerna precis när polisen hade lämnat lokalen tillfälligt.

Vänsterpartiets ledare Nooshi Dadgostar reagerar kraftigt.

– De ska aldrig få vinna. Kvällens attack mot vårt antirasistiska möte i Gubbängen är allvarligt.

– Och är riktad mot alla oss som tror på demokrati och jämlikhet.

Det framhåller vänsterledaren på Instagram.

De skyldiga ännu inte gripna

– Vi kommer inte att tystas. Ikväll är jag på plats i Gubbängen.

– För att möta och visa solidaritet mot dem som var på plats, berättar hon.

De som utförde dådet ska fortfarande vara på fri fot.

– En förundersökning om framkallande av fara för annan och störande av allmän förrättning är inledd.

Det rapporterar Stockholmspolisen.

Arkivfoto: Agnes Stuber/Vänsterpartiet

Text: Redaktionen


Blytungt besked för Trump i natt

2025 04 18

Ett nytt besked sätter den amerikanske presidenten Donald Trump i minst sagt dålig dager.

En rekordlåg nivå.

Till och med sämre än de sämsta siffrorna under hans föregående mandatperiod.

Så beskrivs resultatet från de färska mätningar som Newsweek och CNN tagit del av – och som innebär ett tufft besked för den amerikanske presidenten Donald Trump.

Rekordlågt stöd

Enligt opinionsmätningarna är Trumps stöd bland amerikanska oberoende väljare nämligen rekordlågt.

Oberoende väljare var avgörande för Trumps seger i valet 2024, där 46 procent stödde honom.

Detta jämfört med 41 procent i valet 2020 – då 54 procent i samma väljargrupp röstade på Demokraterna.

“Gillar inte hans ord”

Enligt CNN:s opinionsanalytiker Harry Enten har Trumps stöd bland oberoende väljare gått från minus 16 procent 2017 – till minus 22 procent år 2025, vilket innebär att presidenten “slagit sitt egna rekord”.

– De motsätter sig, motsätter sig, motsätter sig. De gillar helt enkelt inte de ord som kommer ur Trumps mun, framhåller Enten.

Läs mer: Trump har vaknat – får vredesutbrott direkt

“Trio i negativitet”

Trumps stöd i väljargruppen verkar ha urholkats – bland annat efter tullbeskeden den 2 april, som skakade om marknaderna ordentligt innan de sedermera stabiliserades något av en utropad paus.

– De gillar inte någonting som kommer ur Donald Trumps mun just nu, förutom kanske vad gäller invandring, men när det gäller ekonomin, när det gäller överlag och när det gäller tullar, så är det en trio för negativitet för oberoende väljare, säger Enten.

“Kina vill förhandla”

Under gårdagen meddelades det att “alla länder” numera vill träffas för att förhandla med regeringen Trump – till och med rivalen Kina, trots det handelskrig landet utkämpar med USA.

– Varje land, inklusive Kina, vill träffas, säger Trump.

Läs vidare: Trumps lycka – efter Kinabesked

Foto: G. Skidmore

Text: Redaktionen


Trumps drag i natt – publicerar bildbevis

2025 04 19

Donald Trump väljer att publicera en bild som enligt honom bevisar att deporterade Kilmar Ábrego García är gängmedlem.

Förra månaden skickades Kilmar Ábrego García av misstag ut ur USA. 

Detta när han deporterades från landet tillsammans med fler än 260 venezuelaner och salvadoraner, som sägs vara gängmedlemmar.

Erkände misstaget

Efter att regeringen Trump erkänt att ett administrativt misstag ledde till att Ábrego García fördes ut ur landet har nu USA:s högsta domstol bestämt att 29-åringen ska återföras.

Detta eftersom Ábrego García riskerar förföljelse av kriminella gäng i sitt hemland.

Praxis från 2019 gör nämligen gällande att personer som riskerar förföljelse inte ska deporteras.

Kom till USA illegalt 2011

Trumptjänstemän har dock fortsatt att motsätta sig ordern, och pekar på att Ábrego García ändå kom till USA under illegala former 2011.

Dessutom menar man att det nu vore "omöjligt" att ta tillbaka honom.

El Salvadors president Nayib Bukele meddelade också i veckan att han inte tänker låta Ábrego García återvända till USA.

Läs mer: Blytungt besked för Trump i natt

Publicerar bildbevis

Under fredagsnatten svensk tid väljer Donald Trump att publicera en bild på Truth Social, som enligt presidenten bevisar att Ábrego García är medlem i det ökända gänget MS-13.

– Detta är handen på den man som demokraterna anser bör föras tillbaka till USA, eftersom han är en sådan ”fin och oskyldig person”. De sa att han inte är medlem i MS-13, trots att han har MS-13 tatuerat på sina knogar, och två högt respekterade domstolar fann att han var medlem i MS-13, misshandlade sin fru, och så vidare, skriver Trump i inlägget.

Se bilden här

Trump påpekar också att en av anledningarna till att det amerikanska folket valde honom till president var just för att han skulle städa upp på gatorna.

– Jag valdes bland annat för att ta bort dåliga människor från USA. Jag måste få göra mitt jobb. GÖR AMERIKA STORT IGEN, skriver presidenten.

Se bilden Trump publicerat genom att klicka på den här länken.

Läs vidare: Massiva problem i Putins presidentpalats – ökänd grupp bakom

Foto: Official White House Photo

Text: Redaktionen