BEKRÄFTAT: Stor förändring gällande elsparkcyklar – första gången någonsin

2024 04 23

Ett oväntat trendbrott har observerats angående elsparkcyklar.

Debatten har gått het om elsparkcyklarnas vara eller icke vara i svenska städer.

Vissa ser det som ett enkelt sätt att ta sig runt, medan andra är mer skeptiska med anledning av eventuell skaderisk och trafikstörningar.

Nu kommer besked om en stor förändring, nämligen att en nedgång nu syns i olycksstatistiken vad gäller elsparkcyklar.

Det är första gången någonsin som det har skett, rapporterar Teknikens värld.

Siffror visar

Siffror från Transportstyrelsen, analyserade av försäkringsbolaget Dina Försäkringar, visar den oväntade nedgången.

Förra året rörde det sig om 3 156 olyckor med elsparkcyklar, vilket är en minskning med nästan 8 procent jämfört med året dessförinnan.

I Stockholm skedde flest olyckor, följt av Malmö, Göteborg, Västerås, Halmstad och Norrköping.

Därför sker färre olyckor

Victor Öberg, som är expert på fordonsförsäkringar vid försäkringsbolaget, förklarar anledningen till statistiken.

– Minskningen kan delvis hänföras till införandet av tydligare trafikregler. För två år sedan blev det till exempel förbjudet att parkera och köra på gångbanor, säger han till Teknikens värld.

– Men det finns också signaler på att användningen av elsparkcyklar har minskat, så det är svårt att dra slutsatser om det faktiskt har blivit säkrare att åka elsparkcykel.

Nya regler

Utöver införandet av tydligare trafikregler finns nu även krav på trafikförsäkring på elsparkcyklar.

– Behöver din elsparkcykel en trafikförsäkring? Ja, antagligen. Från den 23 december 2023 gäller nya regler i trafikskadelagen som innebär att många elsparkcyklar och vissa andra lätta elfordon måste ha trafikförsäkring när de används i trafiken, förklarar Trafikförsäkringsföreningen.

Det gäller

Det är viktigt som ägare att veta om vad som gäller för elsparkcykeln.

– Det är fordon med dessa egenskaper som måste ha trafikförsäkring, förklarar föreningen.

– Eldrivna fordon utan tramp- eller vevanordning, om fordonet är konstruerat för att gå snabbare än 20 kilometer i timmen.

– Eldrivna fordon utan tramp- eller vevanordning, om fordonet är konstruerat för att gå snabbare än 14 kilometer i timmen och väger mer än 25 kilo.

Foto: M. Rucinski

Text: Redaktionen


19okt2025

Nya regler på gång för sambos

2025 10 19

Nya regler kring arv och testamente presenteras.

I början av 2024 beslutade regeringen att de svenska reglerna kring arv och testamente i ärvdabalken skulle utredas.

– Syftet är att åstadkomma en anpassning till den digitala och ekonomiska samhällsutvecklingen och till hur människor bildar familj i dag, samt att åstadkomma en modern, tydlig och trygg arvs- och testamentsrätt, uppger regeringen.

Ärvdabalken är från 1959 och reglerna har inte ändrats i någon större omfattning på över 30 år.

Nu presenteras en rad nya förslag.

Gällande regler

Nuvarande arvsregler skiljer sig åt beroende på om man som sambos har gift sig eller inte.

– Ett samboförhållande innebär, till skillnad från vad som gäller för äktenskap, att särskilda rättsregler blir tillämpliga på samlevnaden utan någon uttrycklig önskan eller viljeförklaring om detta från sambornas sida, uppger utredningens författare.

– I samboförhållanden uppkommer, till skillnad från i äktenskap, ingen rätt för den efterlevande att ärva den avlidna.

Finns sätt att skydda ändå

Utredningen lyfter att det finns sätt att skapa trygghet för en efterlevande i ett samboförhållande redan idag.

Att testamentera sin egendom är ett sätt.

– Ett annat sätt att tillgodose en efterlevande sambos ekonomiska skydd än genom testamente, är att använda eller teckna försäkring eller individuellt sparkonto med sambon som förmånstagare, framhåller utredningen.

LÄS OCKSÅ: Glädjebesked för hushållen: Kraftig nedgång på väg

Utredningens bedömning

Utredningens bedömning, som nu också föreslås träda i kraft den 1 januari 2027, är att skyddet för en efterlevande sambo bör stärkas.

– Skyddet bör särskilt stärkas i förhållande till gemensamma barn. Beträffande särkullbarn bör en efterlevande sambo ha samma skydd som en efterlevande make, föreslår utredningen.

Övriga förslag i utredningen

- Ett frivilligt testamentsregister i offentlig regi, som ska förvaltas av Skatteverket.

- Möjlighet att skriva testamenten digitalt via en säker statlig tjänst.

- Fler sätt att skriva nödtestamenten, till exempel via sms eller ljudinspelning.

- Begränsningar i arvsrätten för bröstarvingar som dömts för allvarliga brott mot arvlåtaren.

Källa: Regeringen

LÄS OCKSÅ: Prissmäll väntas för svenska hushåll - på grund av Norge

Foto: Format arw

Text: Redaktionen


19okt2025

Zelenskyj hälsar till Putin – ”Jag är redo”

2025 10 19

Volodymyr Zelenskyj ger ett nytt besked till Rysslands diktator.

USA:s president Donald Trump och den ryske diktatorn Vladimir Putin planerar att mötas i Ungern inom en snar framtid.

Nu ger den ukrainske presidenten sin syn på mötet och ger ett viktigt besked.

Är redo att mötas

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj säger nu att han är redo att träffa den ryske diktatorn Vladimir Putin ansikte mot ansikte i den ungerska huvudstaden Budapest.

– Om vi verkligen vill ha en rättvis och varaktig fred behöver vi båda sidor i denna tragedi. Hur kan överenskommelser som rör oss göras utan oss? säger Zelenskyj i en intervju med NBC News.

I intervjun berättar också Zelenskyj att han har meddelat Donald Trump att han är redo att träffa Putin i Budapest.

– Jag är redo, säger han.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Fartyg ska bordas – tung smäll för Ryssland

Avgörande frågan

Den ukrainske presidenten har tidigare i veckan gett sin syn på vad förhoppningen med mötet är.

– Vår ståndpunkt är att vi först behöver eldupphör, så vi måste sitta ner och tala och förstå var vi står. Jag tror att det här är det viktigaste första steget, säger han, rapporterar Kyiv Post.

Han framhöll då också att Putins krav på territoriella eftergifter från Ukraina kommer bli en knäckfråga där det kommer vara väldigt svårt att mötas.

– Jag tror att president Trump förstår att den avgörande frågan i alla typer av förhandlingar, i alla format, kommer att vara frågan om territorium, säger Volodymyr Zelenskyj.

Avvisar Trumps förslag

Enligt uppgifter har Donald Trump föreslagit att Zelenskyj ska överlåta ukrainska territorier till Ryssland.

Den ukrainske presidenten avvisar förslaget och hälsar istället att Trump borde sätta ännu mer press på Putin än vad han gjort på Hamas.

– Putin är något liknande men starkare än Hamas. Kriget är större och Rysslands armé är den näst största i världen och det är därför det behövs mer tryck, säger Volodymyr Zelenskyj, till NBC News.

LÄS OCKSÅ: Kraftig explosion i Ryssland - flera döda och skadade

Foto: President of Russia Office resp Preisdent of Ukraine Office

Text: Redaktionen