Populär serie i SVT läggs ned – efter 14 år

2024 04 23

Ett av de mer klassiska programmen i SVT:s tablå går i graven.

Efter 14 säsonger har kriminalinspektören Vera Stanhope löst sitt sista mordfall.

Detta eftersom den populära tv-serien “Ett fall för Vera” nu läggs ned.

– Att arbeta med Vera har varit en fröjd från början till slut, säger huvudskådespelaren Brenda Blethyn, 78, i ett uttalande enligt BBC.

"Kommer sakna dem"

– Jag är ledsen över att säga “cheerio”. Men jag är så stolt över våra prestationer under de senaste 14 åren, tillägger Brenda Blethyn och hyllar sina skådespelarkollegor och hela teamet som “fantastiska”.

– Jag kommer att sakna dem, men jag kommer inte att glömma deras enorma talang, kamratskapet, skratten eller vänligheten vi delade och våra fans över hela världen.

– Från djupet av mitt hjärta, tack.

Succé i Sverige

“Ett fall för Vera”, eller bara “Vera” som originaltiteln lyder, är en brittisk kriminal- och dramaserie som började sändas i brittisk tv i maj 2011.

Serien, som rankas 8,2 av 10 på betygsajten IMDB, är baserad på en roman och har även gjort succé i svenska SVT där de första 12 säsongerna finns tillgängliga på SVT Play.

– Den charmiga men sarkastiska kriminalkommissarien Vera Stanhope löser mord tillsammans med sin unga assistent i Northumberland County, beskrivs serien enligt SVT.

Slutet på en era.

Kate Bartlett, en av cheferna på Silverprint Pictures  som producera “Vera”, kallar beskedet för slutet på en era.

– Det har varit en extraordinär resa, säger hon till BBC.

– Så många underbara och begåvade människor har varit inblandade i skapandet av Vera, men ingen av oss skulle vara här utan två otroliga kvinnor: för det första den helt extraordinära talangen hos oefterhärmliga Brenda Blethyn.

– Hon är briljant som Vera Stanhope, en verkligt ikonisk karaktär i vår tid. Och – naturligtvis– den fantastiska Ann Cleeves, författaren till originalromanerna. Vi kommer alla att vara väldigt ledsna över att säga hejdå till Brenda och alla inblandade i serien.

Brenda Blethyn har blivit Oscarsnominerad två gånger. En gång för sin roll i komedidramat Secrets & Lies 1996 och en gång för sin roll i musikalen Little Voice från 1999.

Foto: SVT

Text: Redaktionen


25dec25

Bilägare förbannade – oväntad faktura skickas hem

2026 02 24

Riksförbundet M Sverige slår larm om “helt onödiga” garantier.

Patent- och marknadsdomstolen håller med M Sverige om att så kallade förlängda fordonsgarantier är “helt onödiga och inte ger konsumenter något skydd”.

Men Patent- och marknadsöverdomstolen har gjort bedömningen att reklamutskicken om garantier inte utgör en affärsmetod som är att anse som otillbörlig marknadsföring.

M Sverige understryker på tisdagsmorgonen att garantierna – som ofta liknar en faktura – är “falska – även om de är lagliga”.

Många förbannade

Det rör sig om “oseriösa företag” som erbjuder bilägare förlängning av bilens fabriksgaranti när den har gått ut. 

– M Sverige har under många år kontaktats av bilägare om allehanda utskick om förlängda garantier, säger M Sveriges jurist Olle Haglund i ett pressmeddelande.

– Många blir förbannade när det framgår att det inte alls är fråga om någon garanti och att villkoren gör stora inskränkningar i vad som omfattas. Det är innehållslösa och ofta helt onödiga garantier som inte ger konsumenter något skydd.

“Viktigt att inte betala”

Riksförbundet understryker att villkoren ofta är komponentstyrda, att bara vissa delar omfattas och att bilisten ibland ska betala ”egen del av kostnaden” vid en skada.

– Om du har fått ett utskick från företaget är det viktigt att inte betala fakturan, fortsätter Haglund.

– Har du redan betalat en gång anses du ha ingått ett avtal med företaget. Säg i så fall upp avtalet senast tre månader innan det löper ut, annars förlängs det med ytterligare ett år.

Läs mer: Åkeri går i konkurs

Har varnat

Konsumentverket har tidigare varnat för bland annat DinBilGaranti och Svenskt Fordonsskydd – och Svenska Garantier har platsat på skamlistan.

Patent- och marknadsöverdomstolen har dock fastslagit att utskick av fakturor eller påminnelser från DinBilGaranti inte ska förbjudas då utskicken inte visats ha utgjort otillbörlig marknadsföring.

“Särskilt viktigt”

Beklagligt, menar Haglund.

– När företag agerar på ett sätt som ligger nära gränsen för vad som kan anses acceptabelt är det särskilt viktigt att konsumentorganisationer som M Sverige och Konsumentverket tydligt informerar om riskerna med de så kallade förlängda garantierna.

Läs mer: Billigaste biltypen att köra i Sverige

Foto: A. Fastovets

Text: Redaktionen


Polens premiärminister: ”Ni hör hemma i helvetet”

2026 02 24

Polens premiärminister Donald Tusk kommenterar Epstein-filerna.

Under de senaste åren har den amerikanska allmänheten upprörts av de så kallade Epstein-filerna.

Samtidigt väcker filerna avsky även utanför landets gränser.

Flera internationella kändisar har kopplingar till Epstein-filerna – och nu kommenterar Polens premiärminister Donald Tusk saken.

“Brott mot mänskligheten”

Den polske premiärministern har några väl valda ord till de som begått brott på den skandalomsusade ön.

– Pedofili är ett brott mot mänskligheten, särskilt i den skala som Epstein ägnade sig åt, skriver Donald Tusk på X på måndagen.

“Hör hemma i helvetet”

Meddelandet fortsätter.

– Platsen för dem som var inblandade, oavsett vilka de är, är i fängelse, och i det långa loppet i helvetet. Det finns inget utrymme för några kompromisser här, framhåller den polske premiärministern.

Läs mer: Trump hotar: jag kan göra hemska saker mot er

Senaste nytt

Polisen i London har på måndagen gripit Peter Mandelson, Storbritanniens tidigare ambassadör i USA, som har utretts för sin relation med den ökände sexualförbrytaren Jeffrey Epstein.

– Han greps på en adress i Camden ... och har förts till en polisstation i London för förhör. Detta följer efter husrannsakningar på två adresser i områdena Wiltshire och Camden, framhåller polisen enligt CNBC.

Mandelson nekar till brott.

Missnöje hos allmänheten

Mer än tre miljoner sidor relaterade till Jeffrey Epstein har offentliggjorts i det amerikanska justitiedepartementets senaste utgivning. 

E-postkonversationer, liksom mer än 2 000 videor och 180 000 bilder, finns inkluderade, rapporterar Sky News.

Men missnöjet hos allmänheten fortsätter att växa.

Många kräver att allt material relaterat till Epstein ska släppas – och kräver åtgärder mot de som har begått brott i samband med besök på ön.

Läs mer: ”Borde skämmas” – USA rasar mot Danmark

Foto: N. Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen