Amerikansk forskare förskräckt: ”Kina vill döda oss”
I veckan åtalades två kinesiska forskare som anklagas för att ha smugglat in ett “misstänkt bioterrorismvapen” i USA.
Det rörde sig om den giftiga svampen Fusarium graminearum som kan orsaka kräkningar, leverskador och reproduktionsskador hos människor, enligt FBI.
Patogenen kan också förstöra vete, korn, majs och ris genom att föra vidare den förrädiska sjukdomen axfusarios.
De två kineserna, 34-åriga Zunyoung Liu och 33-åriga Yunqing Jian, hävdar att de hade tänkt forska på svampen vid University of Michigan, trots att tillstånd saknades.
Forskare fullständigt rasande
Nu går Michael Sobolik, seniorforskare vid Hudson Institute med fokus på relationerna mellan USA och Kina, i taket i samband med att åtalets inletts.
Han rasar fullständigt mot den kinesiska diktaturen.
– Jag blev inte alls förvånad, vilket är en sorglig kommentar, men den syftar på det kinesiska kommunistpartiet som vill döda amerikaner, säger Michael Sobolik till Fox News.
– Titta på vad de har gjort med att smuggla in fentanylprekursorer i vårt land för att döda amerikaner, titta på effekterna av att de inte lyckats stoppa spridningen av covid-19, säger Sobolik och syftar på Vita husets oro om att fentanyl väller in i USA på grund av Kina.
– Döda amerikaner. Att de vill rikta in sig på amerikaner här i USA med patogener och biologiska vapen. Detta är det kinesiska kommunistpartiet. Det är vad de gör. De är i ett kallt krig med USA. De vill bli den mäktigaste nationen i världen och de vill göra världen säker för deras tyranni och osäker för frihet. Och de kommer för att jaga oss på hemmaplan.
"Nationell säkerhetsrisk"
Jerome Gorgon Jr, åklagare i fallet, har beskrivit det misstänkta brottet och svampen som en “nationell säkerhetsrisk”. Han framhåller Jians medlemskap i det kinesiska kommunistpartiet inför rätten.
– Dessa två utlänningar har åtalats för att ha smugglat en svamp som har beskrivits som ett "potentiellt bioterrorismvapen” in i USA:s hjärta, där de tydligen hade för avsikt att använda ett laboratorium vid University of Michigan för att främja sin plan, säger åklagaren enligt The Guardian.
Universitet: "Fördömer starkt"
Jian och Liu uppger att de båda tidigare arbetat med svampen i Kina. De åtalas för konspiration, smuggling, att ha lämnat falska uppgifter och visumbedrägeri.
Upptäckten gjordes i juli 2024. 34-åringen skickades då hem till Kina efter att ha nekats inträde i landet medan 33-åringen blev kvar och greps av polisen.
Enligt University of Michigan har man ingen finansiering från den kinesiska regeringen gällande forskning som bedrivits av de åtalade personerna.
– Vi fördömer starkt alla handlingar som syftar till att orsaka skada, hota nationell säkerhet eller undergräva universitetets viktiga samhällsuppdrag, framhåller universitetet enligt CBS.
Foto: President of Russia Office
Text: Redaktionen