SKATTEVERKET: Många har gjort fel i deklarationen – nytt för i år

2024 04 17

En hel del svenskar har missat en regel när de skickat in sin deklaration för 2023.

Förekomsten är så pass utbredd att Skatteverket nu går ut med en påminnelse till svenska folket om vad det egentligen är som gäller.

"Många missar"

Det handlar om att intäkter för uthyrning kan behöva tas upp i deklarationen, till exempel för den som hyrt ut en bostad, båt, släp eller husbil.

Nytt för i år är att uppgifterna om uthyrning via vissa digitala plattformar ska lämnas in till Skatteverket, vilket flera alltså tycks ha missat.

– Vi ser att många missar att deklarera sin uthyrning eller missförstår reglerna. Men med Skatteverkets beräkningshjälp är det enkelt att ta reda på om uthyrningen ska deklareras, säger Alem Resulovic, sektionschef på Skatteverket.

Samma beskattning

Även om det är nytt att uppgifterna ska lämnas in är det samma regler som gäller själva beskattningen av inkomsten.

– Vi informerar om reglerna under årets deklarationsperiod eftersom alla kanske inte känner till att inkomster från uthyrning kan vara skattepliktiga, säger Emelie Köhn, sektionschef på Skatteverket.

– Får du ett överskott från uthyrningen av till exempel privatbostaden ska du deklarera det i din inkomstdeklaration som inkomst av kapital.

Kommer inleda kontroller

Under 2024 får Skatteverket in kontrolluppgifter från såväl svenska som europeiska digitala plattformar som förmedlar uthyrning.

De svenska uppgifterna ska gå att ta del av på myndighetens Mina sidor från och med april och från månadsskiftet maj/juni även de europeiska.

Dessutom planerar Skatteverket att genomföra riktade kontroller till hösten när de utländska uppgifterna är på plats.

Rätt till schablonavdrag

Enligt Skatteverket får den som hyrt ut en bostad göra ett schablonavdrag på 40 000 kronor per år.

Syftet med avdraget är att kompensera för extra kostnader som en uthyrning innebär.

– Den som hyr ut en bostadsrätt eller hyresrätt har utöver schablonavdraget rätt att dra av hela eller del av månadsavgiften eller hyran. För fristående fastigheter får dessutom 20 procent av hyresintäkten dras av, framhåller myndigheten.

30 procent

När det gäller uthyrning av privat tillgång, i det här fallet båt, släp eller husbil, är hyresersättningen en skattepliktig kapitalinkomst.

Skatten på överskottet är 30 procent.

– Vissa särskilda avdrag kan göras, understryker Skatteverket och tillägger:

– Är uthyrningen omfattande kan den uppfylla kriterierna för näringsverksamhet och ska då redovisas som inkomst av näringsverksamhet.

Foto: Magnus D Skatteverket

Text: Redaktionen


JUST NU: Historisk framgång för Trump

2025 10 03

Donald Trump ser ut att ha uppnått en historisk framgång.

President Donald Trump har blandat sig i en rad konflikter i världen, ofta med förhoppning att kunna mäkla fred.

Nu ser det ut som att Trump har nått en stor framgång.

Besked från Hamas

Terrororganisationen Hamas går med på att släppa alla i gisslan till Israel, rapporterar Reuters.

Man accepterar alltså det krav som framförs i Donald Trumps fredsplan för Gaza.

Hamas går med på att släppa både gisslan som fortfarande är i livet, och kroppar efter gisslantagna israeler som har dött.

Samtidigt signalerar terrorgruppen att man är redo att förhandla om detaljer i Donald Trumps fredsplan.

Om löftena infrias innebär det en historisk framgång för Donald Trump, som uppges vilja vinna Nobels fredspris.

Hamas uppges också vara redo att acceptera vissa andra delar av fredsplanen.

Redo släppa makten

Hamas ska även ha meddelat att man är redo att överlämna makten i Gaza till ett palestinskt ”oberoende teknokratiskt styre”, enligt delar av ett uttalande som har släppts, rapporterar The Guardian.

Samtidigt uppger terrorgruppen att man har "beredskap att omedelbart samarbeta med förhandlare för att diskutera detaljerna i denna fråga".

Hamas säger också att de har accepterat vissa delar av Donald Trump fredsplan för Gaza.

Andra delar av planen anser man dock behöver förhandlas ytterligare, rapporterar tidningen.

Det framgår heller inte av Hamas svar om terrorgruppen går med på att avväpnas, vilket har varit ett krav från Israel och USA.

LÄS OCKSÅ: Stödet växer - EU närmar sig helt unik åtgärd mot Ryssland

Trump har hotat

Svaret från Hamas kommer efter att Donald Trump gett terrorgruppen fram till söndag på sig att svara på den fredsplan för Gaza, bestående av 20 punkter, som Trump har lagt fram.

Trump har krävt ett svar och uttalat sig hotfullt.

– Varje land har skrivit under! Om detta SISTA CHANS-avtal inte nås kommer ett HELVETE, som ingen någonsin sett tidigare, att bryta ut mot Hamas, har Trump skrivit på Truth Social.

LÄS OCKSÅ: 41 döda i St. Petersburg - "Värsta på flera år"

Foto: Official White House Photo by Gabriel Kotico

Text: Redaktionen


SVERIGE: Våra hemliga uppgifter avslöjar Putin

2025 10 03

Sverige uppges ha hemliga uppgifter som avslöjar Putin.

Sverige har underrättelseuppgifter som avslöjar Vladimir Putin.

Det uppger Sveriges finansminister Elisabeth Svantesson (M).

Nu vill regeringen att väst ska agera utifrån den sanning som framkommer i de hemliga uppgifterna.

Avslöjas av underrättelser

Den svenska finansministern uppger i en debattartikel i DN att underrättelser som Sverige har visar sanningen bakom Putins siffror.

Det handlar om uppgifter om den ryska ekonomin och framför allt inflationen.

Svenska underrättelser visar att den ryska regeringen avsiktligt ljuger om nivån på inflationen, enligt Svantesson.

– Regeringen har tillgång till underrättelser som bekräftar vad många redan misstänkte: den ryska inflationen är dubbelt så hög som president Vladimir Putins regering påstår, skriver Elisabeth Svantesson i debattartikeln.

De svenska uppgifterna visar hur Ryssland fuskar med siffrorna.

– Officiell rysk statistik från Rosstat hävdar att inflationen ligger lägre än 10 procent. Men den ryska regeringen baserar sin ekonomiska politik på en nivå på 20 procent – den nivå som används i interna dokument, uppger Sveriges finansminister.

Samtidigt anklagar hon internationella institutioner för att legitimera rysk propaganda.

LÄS OCKSÅ: Stödet växer - EU närmar sig helt unik åtgärd mot Ryssland

”Spridit rysk propaganda”

Svantesson påpekar att det finns bevis för att den ryska ekonomin är i betydligt sämre skick än vad Putinregimen redovisar officiellt.

– Trots det har internationella finansiella institutioner använt dessa nyckeltal och därmed legitimerat och spridit rysk propaganda – vilket hjälper Putin att utmåla sig som krigets vinnare. Det är dags för oss att dra åt skruvarna ännu hårdare, menar Elisabeth Svantesson.

Stora problem i Ryssland

De ryska lögnerna har alltså bland annat gällt nivån på inflationen.

Hög inflation kan göra stor skada, eftersom pengar blir mindre värda och befolkningens köpkraft försämras. Det gör också att värdet på sparade pengar minskar, och en stor osäkerhet uppstår för vanliga människor som försöker få ekonomin att gå ihop.

Svantesson understryker vikten av att avslöja Rysslands lögner om ekonomin samt att fortsätta sätta hög press på landet och dess ekonomi.

Det har kommit ett flertal larm om den ryska ekonomin den senaste tiden.

Kreml har bland annat aviserat att avgifter och taxor för el, gas, vatten och andra samhällsnyttigheter kommer att höjas under de kommande tre åren, vilket Ekonomibladet har rapporterat.

Kostnaderna väntas öka med totalt 9,9 procent under 2026.

LÄS OCKSÅ: Chockbesked för ryska folket - massiv höjning väntar

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen