Riksbanken varnar – ”kan pressa upp inflationen igen”

2024 04 11

Andra centralbankers agerande är det största hotet mot kommande räntesänkningar. 

Det varnar vice riksbankschef Per Jansson för.

Under ett besök hos Facken inom industrin konstaterar Jansson att det viktiga i dagsläget är att inflationsutveckling inte försämras.

– Och om det inte sker kommer, som jag ser det, i stället hotet mot att kunna sänka räntan i maj framför allt från senareläggningar av räntesänkningsplanerna hos andra centralbanker. Det riskerar att försvaga kronan, vilket i sin tur framöver kan pressa upp inflationen igen, i värsta fall på ett allvarligt sätt, framhåller riksbankstoppen.

Samtidigt pekar Jansson på att den svenska lönebildningsmodellen innebär en fördel i inflationsbekämpningen jämfört med många andra länder.

– Tack vare bland annat den svenska lönemodellen verkar vi inte få samma problem att få ner inflationen ”den sista milen” som på en del andra håll i världen. Det gynnar reallönerna, som har goda förutsättningar att stiga igen. Det har också bidragit till att vi har haft en bättre sysselsättningsutveckling än i många andra länder. Det lönar sig att ta ansvar, säger vice riksbankschefen.

Kronan tappar rejält

Varningen utfärdas kort efter gårdagens bakslag för Sveriges valuta.

Inflationssiffrorna från USA kom in sämre än väntat, vilket minskar utsikterna för en räntesänkning från amerikanska centralbanken Fed innan sommaren.

Beskedet försvagade kronan ordentligt. En dollar handlas nu för 10,72 kronor – en siffra som så sent som i slutet av december var 9,94.

Kronförsvagningen kan innebära att Riksbanken väntar med en första sänkning av styrräntan, som bedömare menar kan ske i maj eller till sommaren.

– För vår del är en viktig fråga hur de stora centralbankernas styrränteutveckling påverkar den svenska kronan. Ett högre ränteläge i omvärlden skulle kunna försvaga kronan. Därför behöver vi fortsätta att följa kronans utveckling noga när ledande centralbanker börjar lätta på sin penningpolitik, sa riksbankschef Erik Thedéen under det senaste penningpolitiska mötet.

Foto: Riksbanken

Text: Redaktionen


JUST NU: Grannland sänker skatten till noll procent – på ett villkor

2025 10 20

Inkomstskatten tas bort.

Det nya lagförslaget presenterar Polens president Karol Nawrocki.

Men det gäller inte för alla.

– Polens president har undertecknat en ny lag som inför noll inkomstskatt för föräldrar som uppfostrar minst två barn, uppger nyhetskanalen Euronews.

Skattereformen ska gälla för familjer som tjänar upp till 140 000 zloty, motsvarande omkring 350 000 svenska kronor, per år.

För alla som har föräldraansvar

Skattelättnaden är tillgänglig för alla föräldrar som har föräldraansvar för barn, inklusive vårdnadshavare och fosterföräldrar.

En genomsnittlig polsk familj förväntas få omkring 1 000 zloty, motsvarande runt 2 500 kronor, mer i månaden tack vare den nya skattelagen, enligt beräkningar som polska myndigheter gjort.

– Den faktiska effekten av de nya reglerna kommer att synas först i skattedeklarationen för 2026, som kommer att lämnas in 2027, rapporterar nyhetskanalen.

LÄS OCKSÅ: Glädjebesked för hushållen: Kraftig nedgång på väg

Syftar till att minska skattebördan

Syftet med reformen är att minska skattebördan för familjer och öka den disponibla inkomsten.

Men det är också för att stimulera konsumtionen och uppmuntra till förvärvsarbete.

Den polske presidenten hade nollskatt för barnfamiljer som ett av de viktigaste vallöftena i sin presidentkampanj.

– Redan i mars presenterade han sitt så kallade "kontrakt med polackerna", där han tillkännagav införandet av skattelättnader från och med den första dagen av sitt presidentskap, uppger Euronews.

Nollskatten för barnfamiljer är bara en del av ett större reformpaket som också inkluderar en sänkning av momsen, avskaffande av kapitalvinstskatt och införande av en kvotbaserad pensionsindexering.

Finansieringen

Finansieringen av reformen kommer att ske genom en åtstramning av skattesystemet.

Finansiella experter i landet anser att det är orealistisk att uppnå enbart på detta sätt.

Och reformen möts också av en annan kritik.

– Skatteexperter varnar för att de verkliga fördelarna främst kommer att gynna de rikaste medborgarna, uppger nyhetskanalen.

LÄS OCKSÅ: Prissmäll väntas för svenska hushåll – på grund av Norge

Text: Redaktionen


Iskyla kan dra in över Sverige – mystiskt väderfenomen

2025 10 20

Förbered dig på en kylslagen inledning på vintern.

En köldknäpp kan utgöra starten på den svenska vintersäsongen i år.

Förklaringen går att hitta på andra sidan jorden.

Vattnet i Stilla havet har nämligen haft sin varmaste sommar någonsin, rapporterar BBC.

Det handlar om “en mystisk marin värmebölja som har förbryllat klimatforskare”, skriver den brittiska kanalen i en analys.

I kombination med en svag upplaga av väderfenomenet La Niña kan det, kanske oväntat nog, bädda för en kall start på vintern.

– Dessa två drivkrafter i norra och tropiska Stilla havet kommer att agera tillsammans i vinter, säger Amanda Maycook, professor i klimatdynamik vid University of Leeds, till BBC.

Motsatt effekt i Europa

Den beskrivna havstemperaturen var mellan juli och september 0,25 grader Celsius över den högsta temperaturen från 2022.

Skillnaden beskrivs som “en stor ökning över ett område ungefär tio gånger så stort som Medelhavet”.

Det bedöms vara förklaringen till värmeböljor i Japan och Sydkorea och stormar i USA de senaste månaderna.

Men i Europa kan det alltså bli helt andra effekter de kommande månaderna, på grund av så kallade telekopplingar – samband mellan vädret i olika delar av världen.

Även om de nuvarande varma förhållandena finns i norra Stilla havet, kan dessa generera vågrörelser i atmosfären som kan förändra vårt väder nedströms till norra Atlanten och in i Europa, säger Amanda Maycook.

– Det kan tendera att gynna högtrycksförhållanden över kontinenten, vilket ger oss mer inflytande från Arktis, där vi har kallare luft. Det kan dras över Europa och ge oss kallare väder i början av vintern.

LÄS MER: Oväntad faktura skickas ut – betala inte

"Anmärkningsvärda" temperaturväxlingar

Enligt samma rapporter skulle den förväntade köldknäppen dock inte hålla sig under hela vintern. En högre temperatur i norra Stilla havet kan få effekt även längre fram, och då istället i form av mildare väder.

Temperaturväxlingar i så stora regioner är “ganska anmärkningsvärt", säger Zeke Hausfather, klimatforskare vid den amerikanska forskargruppen Berkeley Earth.

– Det är definitivt något ovanligt som pågår i norra Stilla havet, säger han till BBC.

LÄS MER: ”Guldklimpar där hemma” – vanliga barnleksaker kan säljas dyrt

Foto: P. Lozovikov

Text: Redaktionen