19 sep 2025

Träd har fallit på bil – person fastklämd

2024 04 10

Nedblåsta träd ställer till med problem på vägarna i Värnamo.

Sent på onsdagseftermiddagen kommer uppgifter om att en olycka har inträffat i trafiken i Värnamo.

Det handlar om ett träd som har fallit på en personbil, och föraren klämdes fast då taket trycktes in.

Personen har nu förts till sjukhus med ambulans.

Det meddelar polisen.

“Flera larm”

Det har kommit flera larm om nedblåsta träd i Värnamo under dagen.

– Under eftermiddagen kom ett flertal larm från platser runtom i länet om nedblåsta träd som påverkade trafiken, framhåller polisen.

– Utanför Bor, på länsväg 714, träffades en personbil av ett nedfallande träd. Taket på bilen trycktes in och föraren klämdes fast.

Fick klippas upp

Polisen och räddningstjänsten har arbetat med situationen på eftermiddagen, och bilen har fått klippas upp.

– Räddningstjänst och polis larmades till platsen, och taket på personbilen fick klippas upp för att få ut föraren.

– Föraren fördes med ambulans till sjukhus men ska inte vara livshotande skadad.

Tak blåste bort

Det har varit mycket blåsigt på flera håll runt om i landet under dagen, bland annat i Örebro.

Där har ett tak har blåst av och landat på ett annat tak vid Järnvägsgatan.

– Larmet kommer in via SOS. Ett tak har blåst av och landat på ett intilliggande tak. Det föreligger en risk att taket trillar ner på gatan, förklarar polisen angående händelsen.

– Räddningstjänst och polis är på plats. Med anledning av rasrisken har polisen spärrat av Skolgatan/Järnvägsgatan. Inga uppgifter om personskador i nuläget.

Inga personskador

En insats har pågått under eftermiddagen men det finns inga uppgifter om att någon person har kommit till skada.

– Polis och räddningstjänst fortsatt på plats. Det är räddningstjänsten som har spärrat av. Polis bistår räddningstjänsten med att hålla avspärrningen, så att ingen tar sig in i riskområdet. Fortsatt inga uppgifter om personskador.

Flera trafikolyckor har även inträffat i landet under dagen, bland annat i Luleå, Mölndal, Uppsala, Stockholm och Lund.

Arkivfoto: Västragötalandsregionen EngFoto

Text: Redaktionen


17 aug 26

Åska drar in över Sverige – här brakar det loss

2026 08 17

Veckan inleds med ostadigt väder.

Det uppger SMHI i en färsk prognos.

Myndigheten flaggar för regn och åska i stora delar av landet.

I norra Sverige drar ett lågtryck in från öster.

– Under måndagen befinner sig ett lågtryck över Finland som berör Norrbottens län med regn och eventuellt åska. Regnet väntas bli ihållande och kan ackumulerat dessa dagar ge stora regnmängder över främst Tornedalen. 

Åska väntas även i delar av södra och mellersta Sverige.

– Efterhand dyker skurar upp även över södra Östergötland, västra Småland och Västsverige, lokalt med åskinslag, uppger SMHI.

Svalare väder

Efter helgens högsommarvärme väntas betydligt svalare väder i början av veckan.

Under måndagen och tisdagen sjunker temperaturerna i stora delar av landet. Bortsett från östra Svealand väntas dagstemperaturerna ligga under 20 grader.

Det ostadiga vädret håller i sig under slutet av veckan, då ett nytt lågtryck med regn passerar.

– I helgen är det landets södra halva som får ostadigt väder med tidvis regn medan det i norr ser ut att bli mest uppehåll. I stora delar av landet ligger nu temperaturen på mellan 15 och 19 grader, framhåller SMHI.

LÄS OCKSÅ: “Knivar och svärd” – Ica-handlare har tröttnat

Varningar kvarstår

Trots det svalare vädret kvarstår SMHI:s varningar för skogsbrand. I stora delar av Götaland och Svealand bedöms brandrisken som mycket till extremt stor.

SMHI uppmanar allmänheten att vara fortsatt försiktig och framhåller följande:

- Skogsbrand kan lätt uppstå på grund av till exempel eldning, gnistor från maskiner eller blixtnedslag.

- Brand sprids lätt i skog och mark.

- Brand i ledningsgator kan medföra störningar i el- och telenätet.

- Kontrollera om eldningsförbud råder i ditt område, och var mycket försiktig vid eldning eller arbete med stora maskiner utomhus.

ANDRA LÄSER: Ryssland hotar Japan med ”monstruösa konsekvenser” 

Foto: J. Kaiser

Text: Redaktionen


17 aug 26

Polismeddelande till alla som kör bil – gäller hela veckan

2026 08 17

Räkna med fler poliser längs vägarna under veckan.

Från måndag till söndag genomför polisen en nationell trafikvecka med extra fokus på hastighetskontroller.

Insatsen genomförs i hela landet och sammanfaller med att många återvänder till jobbet och skolan efter sommaren.  

– Vi riktar särskilt fokus på miljöer där många människor rör sig – inte minst utanför skolor, förskolor och dagis. Många barn börjar gå och cykla till och från skolan i tidig ålder och det borde vara mycket angeläget för alla bilister att skapa en trygg och säker trafikmiljö för dem, säger Ursula Edström, trafikstrateg på polisen.

Helt avgörande

Att hålla rätt hastighet kan rädda liv. Fordonets hastighet har ofta en avgörande betydelse för utgången av en olycka – även i områden där hastighetsgränsen är relativt låg, exempelvis utanför skolor.

– Stoppsträckan mer än fördubblas redan vid 50 km/h. Att som fotgängare eller cyklist bli påkörd i 50 km/h kan jämföras med ett fall från tredje våningen, säger Ursula Edström.

Många struntar i hastighetsskylten

I dag kör mer än var tredje bilist för fort utanför grundskolor.

Hela 35 procent har kört fortare än 30 kilometer i timmen utanför skolor, enligt en nationell undersökning från Riksförbundet M Sverige.

– Skolor ska vara några av de tryggaste platserna i trafiken. När mer än var tredje bilist kör fortare än 30 km/tim innebär det att många barn utsätts för onödiga risker varje skoldag, säger Jacob Sidenvall, trafiksäkerhetsexpert Riksförbundet M Sverige.

ANDRA LÄSER: Putin sätter deadline – har ett år på sig

”Måste respekteras”

Undersökningen bygger på data från 7 659 fordon under morgontimmarna när barn anländer till skolan.

Risken för olyckor är extra stor när barnen återvänder till skolan. Under 2024 skadades 2 000 barn i trafiken i samband med höstterminens start, uppger Trafikverket.

Nu uppmanar M Sverige till kraftfulla insatser

– Vi vill bland annat se återkommande hastighetskontroller, fler hastighetsdämpande åtgärder och en regelbunden uppföljning av hastigheterna utanför skolor, säger Jacob Sidenvall.

Samtidigt vädjar han till bilister att respektera hastighetsgränserna.

– Hastighetsgränsen på 30 km/tim är inte satt för att underlätta trafikflödet utan för att skydda barn. Den måste respekteras.

LÄS OCKSÅ: Bekräftat: Bästa kommunen för äldre att bo i 

Foto: Polisen

Text: Redaktionen