Terrorgrupp hotar slå till ikväll – “döda dem alla”

2024 04 09

Islamiska staten hotar att attackera tre europeiska huvudstäder ikväll och imorgon.

Terrorgruppen har publicerat ett plakat online föreställandes en beväpnad och maskerad man.

– Döda dem alla, står det i illustrationen enligt spanska tidningen Marca.

I samma kommunikation pekas fyra platser ut i Madrid, London och Paris.

Det handlar om arenorna där kvartsfinalerna ska spelas i den europeiska fotbollsturneringen Champions League på tisdags- respektive onsdagskvällen.

Samtliga nämns vid namn och gäller följande:

- Emirates Stadium (London)

- Parc de Prince (Paris)

- Metropolitano Arena (Madrid)

- Santiago Bernabeu (Madrid)

Betraktas som högriskmatch

Enligt Marca har det påstådda hotet tagits emot av de spanska säkerhetsstyrkorna och kommunicerats till Real Madrid som spelar på Santiago Bernabeu mot Manchester City ikväll.

– För tillfället har ingenting förändrats när det gäller organisationen för evenemanget, framhåller den spanska tidningen.

Matchen är sedan tidigare betraktad som en högriskmatch av det spanska utrikesdepartementet och är redan belagd med särskilda övervakningsåtgärder.

Fattar beslut på tisdagen

Regeringen i Spanien uppges också vara medvetna om hotet.

Det utesluts inte att extra säkerhetsåtgärder kommer att vidtas, ett beslut som kommer att fattas på regeringens säkerhetsmöte under tisdagsförmiddagen.

Real Madrid framhäver att man organiserat flera matcher tidigare under liknande situationer.

– Även om det är sant att scenariot som presenteras inte är detsamma efter det direkta hotet som mottogs, understryker Marca.

Siktar in sig "mjuka mål"

Den digitala affischen från IS har spridits genom den så kallade Al Azaim-stiftelsen.

Terrorgruppen har vid flera tillfällen deklarerat att man siktar in sig på vad man kallar “mjuka mål”, som exempelvis stora sportevenemang.

I slutet av förra månaden tog samma organisation på sig ansvaret för den attack som utfördes mot ett konserthus i Moskva när 139 personer dödades.

Enligt den spanska tidningen har alla inblandade parter som jobbar med säkerheten “absolut tilltro till att de har läget under kontroll”.

– Det finns ingen anledning till larm, men det finns anledning att vara uppmärksam och fördubbla vår vaksamhet, skriver Marca.

Fakta: tisdagens och onsdagens matcher i Champions League

Tisdag 21.00:

Arsenal – Bayern München (Emirates Stadium, London)

Real Madrid – Manchester City (Santiago Bernabeu, Madrid)

Onsdag 21.00:

Paris Saint-Germain – Barcelona (Parc de Prince, Paris)

Atlético Madrid – Dortmund (Metropolitano Arena, Madrid)

Foto: V. Reyes

Text: Redaktionen


15 jul 26

Allt är slutsålt – plötslig anstormning till Biltema

2026 07 15

Biltema har slut på lagret.

Den kraftiga värmen har fått svenskarna att rusa efter kylprodukter.

På Biltema står hyllorna nu tomma när efterfrågan blivit större än väntat.

Helt slutsålda

Temperaturerna har stigit kraftigt i veckan och SMHI har utfärdat varningar för höga temperaturer i stora delar av landet.

Detta har gjort att allt fler svenskar söker efter sätt att kyla ner sina hem.

På Biltema i Örebro är efterfrågan så stor att både fläktar och AC-anläggningar har sålt slut.

– Vi hade inte räknat med att sommaren skulle komma så tidigt. AC-anläggningarna är också slutsålda, det skedde för en månad sedan, säger Henrik Dahlin, logistikansvarig på Biltema Örebro, till Nerikes Allehanda.

Kunder som kommer till butiken för att köpa en fläkt möts nu av tomma lager.

LÄS MER: Varning i rysk tv: Ryssland upphör att existera

Högtrycket driver köprusningen

Den stigande värmen har fått många att agera snabbt.

När prognoserna visar temperaturer runt 30 grader eller mer ökar trycket på butiker som säljer kylprodukter.

Att söka sig till en annan butik är en möjlighet, men även där är tillgången begränsad då problemet inte bara gäller Biltemas butiker.

Leverantörerna har också svårt att möta den plötsligt höga efterfrågan.

– Problemet är att leverantören har slut på lagret, så trycket på fläktar och AC-anläggningar påverkar många kedjor, säger Henrik Dahlin.

Tryck hos fler kedjor

För två veckor sedan syntes samma trend hos teknikkedjan Power, där efterfrågan på kylprodukter sköt i höjden när värmen slog till.

Försäljningen av luftkonditionering ökade med hela 250 procent jämfört med samma vecka året innan.

Under en helg ökade trycket ytterligare när kunderna rusade efter svalka.

– Jag har aldrig sett siffror som dessa på en enda helg. Lördag och söndag låg vi på över 500 procents ökning mot förra året, och även idag ser vi en markant tillväxt", sade Arne Johan Hansen, försäljningschef på Power, i ett uttalande.

Biltema uppmanar kunder att vara ute i god tid om de vill köpa en fläkt inför varmare perioder.

Många väntar nämligen tills värmen redan är på plats innan de börjar leta efter en lösning.

LÄS MER: Moskva omringat – kommer från flera håll

Foto: Biltema CC scaled

Text: Redaktionen


15 juli 2026

Grip världsledaren – order från Turkiet

2026 07 15

Turkiet har bestämt sig för att efterlysa en av världens mest omtalade premiärministrar.

Ordern kommer direkt från en turkisk domstol och vänder sig till Interpol, världens största internationella polisorganisation med 196 medlemsländer.

Israels premiärminister Benjamin Netanyahu ska gripas, lyder beslutet enligt turkiska oppositionsvänliga kanalen Halk TV.

Bakgrunden till ordern är anklagelser om att Israel hindrat Freedom Flotilla, en serie internationella aktivist- och hjälpfartygskonvojer som försökt segla till Gaza för att bryta Israels sjöblockad och leverera humanitärt stöd. 

– Domstolen beslutade att utfärda kod röd till Interpol gällande Israels premiärminister Benjamin Netanyahu, som är bland de åtalade i fallet, rapporterar Halk TV.

35 åtalade

Förutom Netanyahu omfattas ytterligare 34 högt uppsatta israeliska tjänstemän i det åtal som chefsåklagarmyndigheten i Istanbul vill väcka.

Det yrkas om livstids fängelse för samtliga åtalade. Brotten som personerna misstänks för är följande:

  • Brott mot mänskligheten
  • Folkmord
  • Olagligt frihetsberövande
  • Grym behandling
  • Avsiktlig tillfogande av kroppsskada
  • Rån och fordonskapning

LÄS MER: Moskva omringat – kommer från flera håll

Beklagade sig till Trump

Relationen mellan Israel och Turkiet är sedan tidigare mycket spänd. Så sent som för några dagar sedan ska Netanyahu i telefonsamtal med USA:s president Donald Trump ha beklagat sig över den turkiska ledaren Recep Tayyip Erdogan.

– Under mötet betonade Netanyahu “allvaret” i president Erdogans och andra tjänstemäns uttalanden angående staten Israels existens, uppger Halk TV.

Sedan tidigare har Inernationella brottmålsdomstolen utfärdat en arresteringsorder mot Benjamin Netanyahu, som bland annat anklagas för krigsbrott i kriget mot Hamas i Gaza.

I höstas överklagade Israel ordern, men fick avslag.

LÄS MER: Ryska trupper strandsatta – tvingas fly

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen