Massiv smäll för Ryssland – tvingas be om hjälp

2024 04 09

Ryssland är en av världens största oljeproducenter.  

Landets statsfinanser är beroende av inkomster från stora naturtillgångar som olja och gas. Ett faktum som den ukrainska militären har utnyttjat i kriget mot den ryska diktaturen.

Den senaste tiden har Ukraina inriktat sig på att slå till mot Rysslands oljeproduktion. Landet har utfört flera framgångsrika drönarattacker mot ryska oljeraffinaderier.

Kreml har inte kommenterat hur stora förluster drönarattackerna har orsakat – men nu kommer uppgifter som gör gällande att skadorna är omfattande.

Enligt uppgifter till Reuters har 14 procent av den ryska raffinaderikapaciteten förstörts.

Nu tvingas Ryssland – som normalt sett är en nettoexportör av drivmedel – att importera bensin.

Landet vänder blicken mot grannlandet Kazakstan, uppger Reuters med hänvisning till flera källor med insyn.

Enligt källorna har den ryska regimen bett Kazakstan att förbereda en första leverans av 100 000 ton bensin.

– Det sägs att det beror på en brist som förvärrats av ukrainska drönarattacker, säger en av källorna till nyhetsbyrån.

Ytterligare ett land hjälper

Kazakstan och Ryssland uppges vara överens om en första leverans av bensin.

Enligt källorna räcker dock inte leveransen på 100 000 ton. Ryssland tvingas ta hjälp av ytterligare en stat – diktaturen Belarus.

– Belarus har redan gått med på att hjälpa Ryssland med bensinförsörjningen, uppger källorna för Reuters.

Stoppat export

Det ryska energidepartementet har inte kommenterat uppgifterna.

Till inhemsk media har ryska myndigheter försäkrat att oljesituationen är stabil och att lagren är välfyllda.

Trots lovorden har Ryssland stoppat export av bensin i ett halvår. Exportstoppet infördes den 1 mars och väntas pågå till den 31 augusti.

Den ryska regimen motiverade bland annat beslutet med att det skulle förhindra bensinbrist i landet – något som nu verkar ha drabbat Ryssland, som vanligtvis är världens näst största oljeexportör.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Ny matbutik öppnar i Sverige – nedsatt pris på alla varor

2025 08 22

Willys fortsätter sin satsning på så kallade sociala matbutiker.

I butikerna kan kunder köpa livsmedelsöverskott till kraftigt reducerade priser. 

Nu slår ännu en social matbutik upp portarna i Sverige.

En ny butik öppnas i Örebro, meddelar Willys i ett uttalande.

– Vi är väldigt stolta över att kunna hjälpa till och bekämpa matfattigdomen, och man blir alltid berörd när ens fantastiska medarbetare utan att tveka ställer upp och jobbar ideellt för en god sak. Det känns bra i hjärtat att kunna göra något konkret för medmänniskor som har det svårt, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys.

”Guld värt för oss”

Willys har stöttat den nya butiken genom att bland annat bidra med planering inför etableringen, med inredning och utrustning till butiken samt utlåning av etableringsmedarbetare som bygger upp och färdigställer butiken. Matjätten stöttar också driften av butiken.

–  Att få stöd av en så erfaren aktör som Willys har varit guld värt för oss som saknar erfarenhet av att etablera butiker. De har med trygg hand, stort engagemang och massor av mantimmar hjälpt oss att gå i mål med vår satsning. Indirekt hjälper de oss att minska matfattigdomen i Örebro län, säger Febe Stenson, direktor för Örebro Stadsmission.  

LÄS MER: Storkedja sänker priserna på 2 000 produkter

Finns i hela landet

Matmissionen är Sveriges första kedja med så kallade sociala matbutiker. I dag finns butikerna i hela landet.

– Butikerna i Stockholm drivs av Stockholms Stadsmission, i Skåne drivs butikerna av Skåne Stadsmission och i Trollhättan av Göteborgs Stadsmission. I Göteborg finns även flera MatRätt-butiker, som är en franchise till Matmissionen och drivs av Räddningsmissionen, skriver Willys om projektet.

LÄS MER: Historiskt besked från Willys

Foto: Willys Axfood

Text: Redaktionen


SD dundrar mot regeringen: ”Förtroendet förbrukas”

2025 08 22

Regeringens utrikespolitik uppskattas inte av samarbetspartiet Sverigedemokraterna.

I synnerhet riktar SD kritik mot att regeringen vill frysa EU:s handelsavtal med Israel.

– Det här vrider fokus från vem som bär skulden för kriget och fortfarande håller israelisk gisslan, det vill säga Hamas. Och det stärker Hamas propagandabild, säger partiets utrikespolitiska talesperson Aron Emilsson till SvD.

Enligt Aron Emilsson är situationen allvarlig. Han konstaterar att fler omsvängningar i utrikespolitiken kan få stora konsekvenser.

– Det är klart att det i förlängningen skulle kunna leda till att förtroendet för regeringen förbrukas.

Ytterligare fråga väcker SD-ilska

Sverigedemokraterna har också kritiserat att sjukvårdsminister Acko Ankarberg Johansson (KD) öppnat för att ta emot patienter från krigshärjade Gaza.

I en kommentar till Läkartidningen uppgav Acko Ankarberg Johansson att ”regeringen inte utesluter att ta emot patienter för vård i Sverige, som komplement till stöd på plats”.

SD-ledamoten Jessica Stegrud kritiserar omsvängningen.

– Vårdförbundet larmar om stressad personal, personal som slutar, vårdköer och annat. Vi har stora problem inom delar av svensk sjukvård och då tycker vi att svenska skattebetalare måste prioriteras, även om det är behjärtansvärt, säger hon till Expressen.

– I grund och botten finns det flera rika närliggande länder med vårdkapacitet som kan göra sitt. Vi gör redan otroligt mycket i form av bistånd, och vi har tagit emot väldigt många migranter under 20-30 års tid.

Läs mer: REGERINGEN LOVAR: Då får svenska folket mer i plånboken

Utrikesministern till utrikesutskottet

Under fredagen har utrikesminister Maria Malmer Stenergard (M) kallats till riksdagens utrikesutskott för att klargöra regeringens Israelpolitik.

Detta efter att vice statsminister Ebba Busch (KD) öppnat för att ompröva regeringens linje i frågan om att stoppa handelsavtalet med Israel.

Utrikesminister Maria Malmer Stenergard anser dock att regeringens linje är tydlig.

– Jag företräder regeringens politik som utrikesminister, och den är samordnad och tydlig. Sen får enskilda partier också driva egna frågor, men den linjen som jag driver är den samordnade linjen, har hon sagt till TV4.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen