Livsmedel stoppas – “Risk för obehag”

2024 04 02

Kalkonbacon återkallas nu efter en salmonellaupptäckt.

Det är Danish Crown som på tisdagseftermiddagen går ut med ett meddelande om att man har upptäckt salmonella.

Av den anledningen återkallar man nu kalkonbacon.

Samtidigt går företaget ut med en uppmaning om att lämna tillbaka produkten till butik.

Det rapporterar Expressen.

“Risk för obehag”

Företaget uttrycker att det finns risker associerade med konsumtion av varan.

Därför är det viktigt att se till att man inte konsumerar den.

– Det kan finnas risk för diarré och generella obehag i samband med förtäring av varan, förklarar Danish Crown.

Återlämna till butik

Produkten som berörs är 110 gram Tulip kalkonbacon med produktionsdatum 26 mars 2024 och bäst före-datum 30 april 2024.

– Livsmedelsverket råder konsument till att återlämna produkten till butiken där varan köptes, eller att kassera varan. Observera att endast ovan bäst före datum är aktuellt för detta produktlarm, meddelar företaget.

Orsakar magsjuka

Salmonella har under de senaste åren varit anledningen till flera återkallelser från en mängd aktörer inom livsmedelsbranschen.
Det kan leda till ordentlig magsjuka och stora besvär.

– Salmonella kan finnas i tarmen hos människor och djur, även fåglar. Via avföringen kan den spridas till andra miljöer, till exempel jord, betesmarker och vatten, förklarar Livsmedelsverket.

– Animaliska livsmedel, till exempel kött och ägg, kan förorenas med salmonella från infekterade djur. 

Olika symptom

Precis som Danish Crown varnar för kan salmonellainfektion komma med en mängd obehagliga symptom.

– Ett halvt till några dygn efter att man fått i sig bakterien drabbas man av diarréer, magkramper, feber och ibland kräkningar, fortsätter Livsmedelsverket.

– Detta varar oftast några dygn, men kan ibland bli mer långvarigt. I ovanliga fall kan man få följdsjukdomar som till exempel ledbesvär. Salmonella sprids främst via livsmedel som äts utan att ha hettats upp ordentligt. Människor som tillfrisknat från en salmonellainfektion kan bära på bakterien under en tid och på så sätt kan smittan spridas vidare.

Foto: A. Alhajj

Text: Redaktionen


JUST NU: Kaosscener i Grekland – svenska turister i fara

2025 07 03

Massevakuering inleds på den grekiska semesterön Kreta.

En massiv skogsbrand har brutit ut på paradisön.

Branden har eskalerat på bara några timmar och är “utom kontroll” på östra sidan av ön, rapporterar bland annat Reuters.

Alla sjukhus har satts i beredskap och omkring 3 000 personer har evakuerats från byar och turistområden.

Flera turister har fått lämna sina hotell och spenderat natten i en gymnastiksal.

Väldigt svår situation

Minst 155 brandmän deltar i släckningsarbetet.

Ännu fler är på väg, enligt den grekiska brandkåren.

– Det är en väldigt svår brand, och den pågår fortfarande, säger en talesperson från räddningstjänsten till Reuters.

Exakt vad som har orsakat de omfattande bränderna är i dagsläget oklart. Grekland drabbas frekvent av skogsbränder, särskilt under sommaren vid kraftiga värmeböljor.

Svenskar i fara

Grekland är ett av de mest populära resmålen för svenskar.

I synnerhet Kreta lockar mängder med turister varje år.

Flera svenska turister som befinner sig på paradisön har vittnat om kaotiska scener under natten. Nödsignalerna tjöt från folks mobiltelefoner.

– Vi skyndade oss till rummet och började packa väskorna. Vi väntade på att Apollo skulle ge besked, men fick ingen tydlig information, säger 33-årige Andreas Jansson till Aftonbladet.

Apollo har ett hotell drygt sju kilometer från där branden rasar och följer situationen noga. Även Ving har gett liknande besked, skriver tidningen.

Foto:

Text: Redaktionen


JUST NU: Trump fullständigt ursinnig – “det är helt absurt!!!”

2025 07 03

USA:s president Donald Trump har tappat tålamodet.

Den omtalade budgeten, den som Trump kallat “det stora vackra lagförslaget”, röstas det just nu om i representanthuset.

Men omröstningen drar ut på tiden.

Vid femtiden svensk tid hade fem republikaner röstat emot att anta det sista formella steget innan den slutgiltiga omröstningen, rapporterar NBC News och CNN.

Nu har Trump fått nog av motståndet i det egna partiet.

– De största skattesänkningarna i historien och en blomstrande ekonomi kontra den största skattesänkningen i historien och en sviktande ekonomi. Vad väntar republikanerna på??? Vad försöker ni bevisa??? dundrar presidenten på Truth Social.

"Helt absurt!!!"

Enbart tre nej-röster från republikanerna kan tolereras. Men det går att ändra rösterna in i sista minuten.

– MAGA ÄR INTE NÖJD OCH DET KOSTAR ER RÖSTER!!! framhäver Trump vidare och fortsätter:

– För republikaner borde detta vara en enkel ja-röst. Helt absurt!!!

Talmannen: Fortsätter tills vi är klara

Nattens omröstning avgör om lagförslaget kan gå vidare i processen mot en slutgiltig omröstning.

Klockan börjar nu närma sig två på natten lokal tid och ingenting tyder på att frågan kommer att avgöras i det närmaste.

Republikanerna har en svag majoritet i representanthuset vilket gör att partiet är känsligt för medlemmar som går emot förslaget.

Mike Johnson, representanthusets talman, har sagt att omröstningen ska fortsätta till dess att proceduren är godkänd, rapporterar CNN.

– Vårt land kommer att göra en förmögenhet i år, mer än någon av våra konkurrenter, men bara om den stora, vackra lagen RÖSTAS IGENOM, framhöll Trump i natt och uppmanade sina partikollegor.

– Republikaner, låt inte de radikala vänsterdemokraterna pusha omkring er. Vi har alla korten, och vi kommer att använda dem, understryker Donald Trump.

Motstånd från flera håll

Det republikanska motståndet består främst av mittenpolitiker som kritiserar nedskärningar i det offentliga sjukvårdsprogrammet Medicaid, medan konservativa hävdar att budgeten kommer att ha negativ effekt på USA:s underskott.

Hakeem Jeffries, demokratisk minoritetsledare, sade igår att alla demokrater kommer att gå emot Trumps budgetförslag.

– Varenda demokrat i representanthuset kommer att rösta nej, sade hon på en pressträff vid Capitol Hill.

LÄS MER: Trump går ut med varning – till partivänner

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen