80-åring har blivit inlåst i brinnande lägenhet

2024 03 30

Polisen har upprättat misstankar om mordbrand.

Det är i Skara som det har brunnit i en lägenhet under lördagskvällen.

En man i 80-årsåldern har förts till sjukhus med ambulans med oklara skador i samband med branden.

Nu kommer uppgifter om att mannen blev inlåst i lägenheten då den fattade eld.

Det rapporterar Skaraborgs Läns Tidning.

“Låste dörren”

Det är oklart hur allvarligt skadad mannen är.

Det var han själv som slog larm om branden, och räddningstjänsten ska ha fått bryta upp dörren för att kunna komma in.

– Det verkar som att någon anlagt branden på golvet inne i lägenheten och låst dörren, säger Tomas Vänerfors vid polisen till SkLT.

En person misstänkt

Mycket är ännu oklart angående eventuellt motiv och polisen kommer att utreda händelsen framöver.

En person är misstänkt i nuläget.

– Vi har en misstänkt person. Han är inte är gripen, men misstänkt, säger polisens vakthavande befäl Jon Franzén till Expressen.

Hektisk dag

Det har varit en hektisk dag för polisen, som utöver morgonens sprängningar även har hanterat flera andra ärenden.

Bland annat rör det sig om ett fall av misshandel i Bjurholm.

– På lördagen beordras polis till en adress i Bjurholm med anledning av uppgifter om att en man sexuellt ofredat en person samt uttalat hot mot en annan person, meddelar polisen via sin webbsida.

– En man i 30-årsåldern grips. Han misstänks inledningsvis för sexuellt ofredande, olaga hot samt misshandel då han misstänks att bland annat ha puttat en person.

Även i Eslöv

Även i Eslöv har polisen arbetat med ett fall av misshandel.

– Polis larmas till en adress i Eslövs kommun med anledning av en misshandel. En man i 40-årsåldern ska ha slagit en kvinna i 25-årsåldern. Mannen grips misstänkt för misshandel.

I Stockholm har två personer har rånat och misshandlat en man vid Fatbursparken på Södermalm.

– Mannen som utsatts för brottet körs med ambulans till sjukhus. De misstänkta, två män i 40-årsåldern, grips misstänkta för grov misshandel.

Foto: A. Wilson

Text: Redaktionen


Chockbild skakar semesterparadis – grym hemlighet avslöjad

2025 06 30

En bild på en ung kvinna vållar stor debatt i det populära semesterlandet Filippinerna.

Bilden, som danska Jyllands-Posten har delat, visar hur en ung flicka kryper upp ur ett hål i asfalten mitt på ljusa dagen i Makati City – en rik stad på den populära turistön Luzon.

Kvinnan är en av flera filippinska invånare som lever i landets avloppsystem, uppger tidningen.

Situationen beskrivs som oerhört tragisk. Den unga kvinnan är en av flera invånare som lever mitt under fötterna på finanseliten.

– Efter att de första bilderna började cirkulera ser man hur tragiskt detta är. Lokalinvånare berättar om ett stort antal filippinier som har kloaken som sitt hem, framhåller tidningens utlandskorrespondent Thomas Fhogt.

Vidare berättar Fhogt att nyheten kommer som en chock för många invånare.

–  Det som är mest förvånande är hur okänt detta är för de flesta, särskilt i en stadsdel som präglas av lyx och sitt stora finanscentrum.

Skakar landet

Bilden på kvinnan har väckt starka reaktioner i Filipinerna.

För första gången har det blivit allmänt känt att flera av landets städer har ett parallellt samhälle under jorden, rapporterar Dagbladet.

Efter händelsen har lokala myndigheter och journalister börjar undersöka avloppsystemen. I kloakerna har man hittat flera hemlösa personer.

Ökat efter pandemin

Filippinerna har stora problem med hemlöshet.

Problemen har dessutom ökat efter pandemin. Nedstängningen av landet ledde till att fler invånare hamnade i fattigdom.

I dag saknar över tre miljoner invånare i huvudstaden Manila ett hem. I storstadsområdet bor det cirka 14 miljoner människor. Över 20 procent av dessa beräknas alltså vara hemlösa.

FAKTA: Filippinerna

- Filippinerna består av drygt 7 000 öar belägna sydöst om det asiatiska fastlandet.

- Majoriteten av invånarna har malajiskt ursprung, men spansk kolonisering och senare amerikansk dominans har satt spår i kulturen.

- Politiken och ekonomin domineras sedan självständigheten 1946 av ett fåtal rika familjer. En kommunistisk revolt pågår i norr och ett muslimskt separatistuppror i söder.

Källa: Utrikespolitiska institutet

Foto: Dylanagonzales2011

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Ryska militärer i Finland

2025 06 30

Ryska militärer har enligt uppgift observerats i Finland.

Det rapporterar Hufvudstadsbladet med hänvisning tilll Elisabeth Braw, som är docent vid den välansedda tankesmedjan Atlantic Council.

Braw hänvisar i sin tur till ”trovärdiga myndighetskällor” som uppger att ryska militärer har rört sig i "den omedelbara närheten av finska stålverk".

Direkt koppling till militärenhet

Enligt Elisabeth Braw har militärerna en direkt koppling till ryska artillerienheter.

– Att de dyker upp där visar vilken hög prioritet Europas försvarsindustri är för ryssarna, framhåller hon i en skriftlig kommentar till HBL.

– De vill uppenbarligen veta så mycket som möjligt för att kunna störa eller sabotera produktionen av vapen och viktiga komponenter som stål om och när de vill.

Varnar för attacker

Nu kommenterar Finlands skyddspolis Skypo de oroväckande uppgifterna.

Enligt skyddspolisen är Finland inte ett prioriterat mål för Ryssland, men hotet om sabotage på finsk mark är verkligt.

– Ryssland skulle sannolikt vilja rikta attacker i synnerhet mot västerländsk vapenindustri, fast vi inte än så länge sett attentat i betydande utsträckning. Även i Finland borde företag inom branschen vara medvetna om detta, skriver Skypo i en kommentar till HBL.

LÄS MER: Ukraina nära stort avtal

Flera attentat

Enligt västerländska underrättelsetjänster och säkerhetsmyndigheter kopplas Ryssland till flera sabotage på europeisk mark.

Polen, Litauen, Tyskland, Storbritannien och Estland är några exempel på länder som upplevt attentat mot fabriker, vapenlager och logistikcenter.

Den norska säkerhetspolisen PST har varnat för att Ryssland kan slå till mot mål i Norden.

– Det vi vet är att militära mål och kritisk infrastruktur kan vara utsatta. Norge är ett viktigt land när det gäller energi, så det är klart att det finns flera olika mål i Norge som kan vara av intresse, har PST-chefen Beate Gangås sagt till SR Ekot.

LÄS MER: Skickar ryska miljarder – för att stötta Ukraina 

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen