Kupp hotar Ulf Kristersson

2024 03 30

Statsminister Ulf Kristersson riskerar att sakna stöd från sin egen riksdagsgrupp i en viktig fråga.

Det handlar om förslaget till ny könstillhörighetslag, som har skapat stor splittring på flera håll i den svenska partipolitiken.

KD och SD är emot förslaget, men M och L hoppas på att få igenom det i riksdagen med stöd av S, som är för förslaget.

Nu kommer dock uppgifter om att förslaget skapar stor splittring – inom Moderaternas riksdagsgrupp.

– Det här är det i särklass mest omfattande motståndet mot ett förslag som jag någonsin har upplevt i gruppen, uppger en annan moderat riksdagsledamot som vill vara anonym, enligt Ekot.

Lättare byta juridiskt kön

Förslaget om ny könstillhörighetslag skulle bland annat innebära att åldersgränsen sänks för den som vill ändra sitt juridiska kön.

Enligt förslaget ska den som har fyllt 16 år kunna ändra sitt juridiska kön i folkbokföringen om föräldrarna godkänner det.

Men trots att M officiellt är för förslaget så möter det alltså stort motstånd internt.

Höll extramöte

Den moderata riksdagsgruppen uppges ha haft ett extrainsatt möte om könstillhörighetslagen för tre veckor sedan.

Där fick ledamöter vädra sitt tvivel, och från officiellt håll heter det att stämningen har lugnat ner sig sedan dess.

– Efter det så upplever jag att det har blivit lugnt i riksdagsgruppen kring den här frågan och att man sluter upp bakom förslaget, hävdar Johan Hultberg, moderat gruppledare i Socialutskottet.

”80 procent är emot”

Men det nya uppgifterna tyder alltså på att det fortfarande finns ett motstånd mot förslaget i den moderata riksdagsgruppen.

Det återstår alltså att se om alla ledamöter verkligen går på Kristerssons linje.

Enligt vissa källor är motståndet massivt.

– Ulf Kristersson klargjorde i höstas att det är väldigt viktigt för honom personligen att detta drivs igenom. Men 80 procent av riksdagsgruppen är emot, har en M-källa tidigare uppgett, enligt Aftonbladet.

Omröstningen ska äga rum i riksdagen den 17 april, och KD och SD hoppas fortfarande på att kunna stoppa förslaget.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Viktigt meddelande utfärdas till alla Microsoft-användare

2025 09 05

Hackare ger sig på Microsoft-användare.

Bedragare och hackare fortsätter att hitta nya metoder för att lura folk.

Nu kommer uppgifter om att hackare använder sig av en teknik som gör att falska inloggningssidor nästan ser exakt likadana ut som den riktiga Microsoft 365-inloggningssidan, rapporterar Teksiden.

Hackarnas metod

Vanligtvis skickas tilltänkta offer direkt till falska webbplatser via e-post, men i andra fall har hackarna använt Microsofts egen funktion, Active Directory Federation Services. 

Denna funktion används normalt av företag för att koppla interna system till Microsofts tjänster.

Genom att skapa ett eget Microsoft-konto och konfigurera ADFS har angriparna kunnat manipulera systemet så att användare omdirigerades till en nätfiskesida. 

Adressen ser legitim ut, ofta något som liknar outlook.office.com, vilket skapar en känsla av förtroende.

Det ska du göra

Personer som exempelvis har sökt på Microsoft 265 istället för Microsoft 365 av misstag kan ha hamnat på en falsk inloggningssida.

Användare bör vara försiktiga när de skriver in sökord i Google. 

Även små stavfel kan leda till att man hamnar fel.

Var extra noggrann om inloggningssidan ser korrekt ut men något känns ovanligt.

Andra bedrägerier

Microsoft varnar även för bedrägerier inom teknisk support.

– Bedragare kan ringa dig direkt på telefonen och låtsas vara representanter för ett teknikföretag. De kan till och med förfalska nummerpresentationen så att det ser ut som ett riktigt telefonnummer från supporten från ett företag som du litar på, varnar techjätten.

– De kommer antagligen att be dig att installera program som ger dem fjärråtkomst till din enhet. Med fjärråtkomst kan dessa erfarna bedragare förvränga vanliga systemmeddelanden som tecken på problem.

Olika metoder

Microsoft fortsätter.

– Bedragare kan också inleda kontakt genom att visa falska felmeddelanden på webbplatser du besöker och visa supportnummer och lura dig att ringa dem, menas det.

– De kan också placera webbläsaren i helskärmsläge och visa popup-meddelanden som inte försvinner, vilket uppenbarligen låser webbläsaren. 

Foto: BoliviaInteligente

Text: Redaktionen


15-åringar har varit försvunna i två dagar

2025 09 05

Polisen behöver nu allmänhetens hjälp.

På torsdagskvällen går polisen ut med ett meddelande där de vädjar om hjälp från allmänheten.

Detta med anledning av att två 15-åringar är försvunna i Göteborgsområdet.

Det rör sig om en pojke och en flicka som försvann från sina hem för två dygn sedan.

Behöver hjälp

Polisen har letat efter de båda 15-åringarna utan resultat.

– Polisen söker två ungdomar som försvann från sina hem i Göteborg vid 19-tiden tisdag den 2 september, meddelar polisen.

– Polisen har sökt av området kring deras bostäder samt andra intressanta platser utan resultat och vädjar nu till allmänheten om tips om var de kan befinna sig.

Det ska du göra

Det finns i nuläget inga uppgifter om var de båda 15-åringarna kan tänkas befinna sig.

Polisen understryker att det är viktigt att de båda hittas snart.

Den som har information bör kontakta polisen direkt.

– Vi är väldigt angelägna att snarast komma i kontakt med ungdomarna. Om du har sett dem eller har information om var de kan befinna sig, kontakta polisen på 114 14, är det akut ring 112, fortsätter polisen.

Går ut med uppgifter

Polisen har gått ut med signalement för pojken och flickan.

De två försvunna är en tjej och en kille i 15-årsåldern. 

Tjejen bar vid försvinnandet en svart jacka, vit luvtröja, svarta byxor och vita sneakers. 

Killen bar troligen vita sneakers och svarta jeans.

Omständigheterna kring situationen är oklara, men polisen understryker att det är viktigt att de får kontakt med personerna så snart som möjligt.

300 varje år

Polisen genomför årligen minst 300 räddningsinsatser för att söka efter personer som har försvunnit där det finns farhågor om personernas hälsa.

– Under insatsen då polisen söker efter den försvunna personen bedömer en räddningsledare, som alltid är en polis när det gäller försvunna personer, vilka polisiära resurser som behövs vid sökandet, till exempel hundar, hästar, helikoptrar, motorcyklar och båtar, framhåller polismyndigheten.

Arkivfoto: Polisen

Text: Redaktionen