Oväntat besked från Ukraina

2024 03 29

Ukraina bedömer nu att de behöver färre nya styrkor än tidigare trott.

Det råder fortsatt mycket intensiva strider i de östra och södra delarna av Ukraina.

Behovet av såväl västerländskt stöd som egna resurser är stort.

Nu kommer dock ett oväntat besked från Ukraina, nämligen att de behöver mobilisera färre nya trupper än tidigare trott.

Det rapporterar Reuters.

“Minskat betydligt”

I december förra året sade president Volodymyr Zelenskyj att man skulle behöva mobilisera en halv miljon ukrainare till armén.

Nu säger befälhavare Oleksandr Syrskyi att den siffran har “minskat betydligt”.

– Vi förväntar oss att vi kommer att ha tillräckligt många människor som är kapabla att försvara sitt fosterland. Jag talar inte bara om de mobiliserade utan också om frivilliga kämpar, säger han.

Utnötning och logistik

Han nämner ingen siffra, men framhåller att det lär bli betydligt mindre än de 500 000 som Zelenskyj nämnde i december.

Samtidigt uttrycker han att Ukraina hade lyckats hålla sina positioner om bara väst hade skickat mer stöd.

– Kriget som vi tvingas föra mot de ryska inkräktarna är ett utmattningskrig, ett logistikkrig.

Förhindrar omfattande framgångar

Tankesmedjan Institute for the Study of War menar att de ukrainska styrkorna i nuläget förhindrar omfattande ryska framgångar, även om de ryska trupperna tar viss mark.

– Ukrainska styrkor bromsade takten för ryska framryckningar väster om Avdiivka efter den ryska belägringen av området den 17 februari, och ryska styrkor har bara gjort gradvisa, marginella taktiska vinster på andra håll i Ukraina, framhåller ISW.

Kommer fortsätta

Ryssland bedöms starta en stor offensiv mot slutet av våren eller början av sommaren.

– Ryska styrkor kommer sannolikt att fortsätta att upprätthålla tempot i sina offensiva operationer fram till våren 2024 oavsett svåra väder- och terrängförhållanden för att utnyttja ukrainsk materielbrist innan det förväntade begränsade västerländska stödet kommer.

Volodymyr Zelenskyj vädjar fortsatt om mer stöd, det kan du läsa mer om här

Foto: President of Ukraine Office

Text: Redaktionen


JUST NU: Ryssland riktar dramatisk anklagelse mot Finland

2025 09 08

Rysslands tidigare president och nuvarande vice ordförande i landets säkerhetsråd Dmitrij Medvedev hävdar att Finland förbereder sig för ett aggressivt krig mot Ryssland.

– Efter att ha gått med i Nato fortsätter Finland att förbereda sig för ett konfrontationskrig med Ryssland under förevändning av defensiva åtgärder. De förbereder tydligen en språngbräda för en attack mot oss, skriver Medvedev i sin kolumn i den ryska statskontrollerade nyhetsbyrån TASS.

Vidare hävdar Medvedev att Finland genomför operationer i den ”omedelbara närheten” av gränsen mot Ryssland. Han uppger att Finland arbetar för att skapa en högkvartersstruktur för Natos avancerade marktrupper i Lappland.

– I händelse av att det sker en förändring i den operativa situationen kan antalet trupper ökas till en fullfjädrad brigad, skriver Medvedev.

Ex-presidenten påpekar också att Nato har upprättat en kommandocentral för alliansens marktrupper i Norden i staden S:t Michel – cirka 13 mil från den ryska gränsen.

Enligt Medvedev råder det inget tvivel om ”mot vem” de nya åtgärderna riktas mot.

– Nya garnisoner dyker upp hela tiden. Exempelvis i Ivalo, som ligger 40 kilometer från ryskt territorium, hävdar han.

Känd propagandist

Dmitrij Medvedev är en av Kremls flitigaste propagandister. Under kriget i Ukraina har han gjort flera uppmärksammade uttalande.

Han har bland annat varnat Nato och Europa för ett framtida kärnvapenkrig och hotat Sverige efter den svenska ansökan om medlemskap i försvarsalliansen.  

Rysk propaganda har ökat

Kremls propaganda mot Finland har ökat efter landets inträde i Nato och den ryska invasionen av Ukraina.

– Typiska påståenden är att framställa Finland som ett "fascistisk" och "rysshatande" land. Genom att sprida oro över riskerna för krigsupptrappning vill Ryssland undergräva Finlands engagemang för att stödja Ukraina, rapporterar den finska tidningen Iltalehti.

LÄS MER: Ukrainska ”hälsningar” upptäckta i Moskva

Foto: Nato 

Text: Redaktionen


JUST NU: Flera stora bilmärken tvärvänder om elbilar

2025 09 08

Flera stora biltillverkare slopar nu sina målsättningar för elbilar.

Elbilsmarknaden i Sverige har vuxit kraftigt de senaste åren.

Sedan 2020 har den nästan tredubblats.

Många biltillverkare har gjort stora satsningar på att ställa om sin produktion mot den nya marknaden och de nya målen om utsläppsfria transporter.

Slopar målsättningen

Nu meddelar den fransk-italienska biltillverkaren Stellantis att man slopar sitt tidigare mål.

Företaget kommer inte längre att sträva efter målet att enbart producera elbilar 2030.

– EU:s mål för koldioxidutsläpp för 2035 är inte längre uppnåeliga för någon biltillverkare, säger företagets Europachef Jean-Philippe Imparato i ett uttalande, rapporterar Reuters.

Flera märken under Stellantis paraply

Under bolagsparaplyet Stellantis ryms 14 stora bilmärken.

Opel, Peugeot, Citroën, Jeep och Fiat är några av de mest populära i Sverige.

Företaget, som har sitt huvudkontor i Nederländerna, är en av världens största biltillverkare.

– Stellantis satsar på innovation, hållbarhet, och transformation till ett teknologiföretag inom mobilitet, med mål att bli koldioxidneutrala och utveckla nya teknologier som AI och elektrifiering, uppger företaget på sin hemsida.

Stellantis har tillverkning i över 30 länder och säljer bilar i över 130 länder. 

Elbilar i Sverige

Elbilsförsäljningen i Sverige har tagit fart under de senaste åren.

Av årets alla nyregistrerade bilar var 32 procent elbilar under 2022, vilket var en kraftig ökning jämfört med tidigare år.

– 2022 var det totalt 96 163 nyregistrerade personbilar som var elbilar. För år 2020 vara siffran 28 098, vilket innebär nästan en tredubbling på två år, säger statistiker Magnus Nyström, uppger SCB.

Andelen privatpersoner som kör elbil har också ökat markant.

– 2020 ägdes 33 procent av alla nyregistrerade elbilar av privatpersoner, eller var privatleasade. För år 2022 var motsvarande siffra 51 procent, säger Magnus Nyström.

Foto: My Energy

Text: Redaktionen