”Oerhört slag mot Sveriges snusare” – 70 procent drabbas

2024 03 28

Den högsta tillåtna nikotinhalten i snus ska begränsas.

Det föreslår regeringens specialutredare Inga-Lill Askersjö i sin utredning ”En trygg uppväxt utan nikotin, alkohol och lustgas” som överlämnades till socialminister Jakob Forssmed (KD) i måndags.

Regleringen är en del i en rad förslag som syftar till att begränsa ungas användning av nikotin, alkohol och lustgas.

Men förslaget kommer även innebära en kraftig förändring för Sveriges snusare.

Om  nikotinhalten regleras kommer över hälften av alla snusprodukter i Sverige att förbjudas.  Sammantaget kommer 70  procent av landets en miljon snusare att drabbas av förbudet.

Det uppger Snusbolaget, Sveriges största digitala återförsäljare av snus.  

– Genom ett förbud av produkter som överstiger denna nivå skulle omkring sex av tio dosor vitt snus (58%) och nästan lika många av traditionellt snus (56%) försvinna helt från marknaden, framhåller företaget i ett uttalande.

”Oerhört hårt slag mot Sveriges snusare”

Markus Lindblad är kommunikationschef på Snusbolaget.

Han riktar hård kritik mot förslaget om att begränsa nikotinhalten.

– Det här är ett oerhört hårt slag mot Sveriges snusare. Om förslaget om nikotinnivåer skulle gå igenom innebär det att en majoritet av landets snusare förlorar sitt favoritsnus, säger Lindblad och tillägger:

Man måste komma ihåg att många av dessa snusare är före detta rökare, något som utredningen inte alls tar hänsyn till. Trots att betänkandet har välvilliga intentioner så riskerar man att sabba Europas absolut mest framgångsrika anti-rökningsstrategi och öppna dörren för cigarettens återkomst.

Populära snussorten drabbas hårdast

Så kallat vitt snus kommer drabbas hårdast av den föreslagna begränsningen.

Ett mycket stort antal produkter riskerar förbud, enligt Snusbolagets granskning.

– Gränsen på 12mg nikotin per gram är för låg. Gränsen måste dessutom läggas per portion och inte per gram för att vara relevant. I dag tillämpar Snusbolaget och många andra återförsäljare en gräns på 20mg per portion, vilket fungerar väldigt bra, säger Markus Lindblad.

Här är alla snussorter som riskerar att förbjudas

Klicka här för att läsa om vilka snussorter som riskerar förbud:

HELA LISTAN – SNUSSORTERNA SOM KAN FÖRBJUDAS

Flera hälsorisker

Snusanvändning innebär risker för hälsan, enligt Folkhälsomyndigheten:

Hjärt- och kärlsjukdomar och diabetes typ 2

Snusning kan påverka hjärta och kärl genom att minska kärlens förmåga att vidgas och höja blodtrycket. Personer som snusar tycks ha en ökad risk att dö veckorna efter en hjärtinfarkt eller stroke jämfört med de som inte snusar. De tycks även ha en förhöjd risk för att dö efter en stroke.

Diabetes typ 2 är en känd riskfaktor för hjärt- och kärlsjukdomar, och personer som snusar kan ha en förhöjd risk att insjukna i diabetes typ 2 jämfört med de som inte snusar. Den ökade risken ses framförallt vid konsumtion av fler än fyra dosor i veckan.

Graviditet

Snusanvändning under graviditeten kan öka risken för komplikationer såsom för tidig födsel eller att fostret dör i livmodern. Snusning under graviditeten kan även leda till störningar i andningsregleringen hos det nyfödda barnet.

Cancer

Sambandet mellan snusning och cancer är inte helt entydigt. Några studier visar en ökad risk för enskilda cancerformer, såsom cancer i ändtarm. För andra cancerformer ses inte någon riskökning eller så är underlaget mer osäkert för att avgöra om det finns ett samband eller inte.

Personer som snusar tycks dock ha en ökad risk för att dö efter en cancerdiagnos jämfört med personer som inte snusar.

Förändringar i munnen

Snusning kan öka risken för förändringar i tungans slemhinnor och skador på tandköttet på de ställen där snuset placeras.

Foto:  Swedish Match, Peter Knutson

Text: Redaktionen


Går i konkurs efter 106 år – efter dödsolyckan

2025 05 25

Ett Göteborgsbolag går i konkurs.

Det var under sommaren 2023 som en tragisk olycka inträffade vid nöjesparken Gröna Lund i Stockholm.

En 35-årig kvinna förlorade livet och flera skadades när berg-och dalbanan Jetline spårade ur.

En rättsprocess inleddes då mot bland annat Göteborgs Mekaniska Werkstad – som nu går i konkurs.

Det rapporterar Göteborgs-Posten.

Går i konkurs

Göteborgs Mekaniska Werkstad – med anor från 1919 – krävs på miljoner för inblandning i dödsolyckan.

Åklagare lämnade förra året in en talan om grovt vållande till annans död, flera fall av grovt vållande till kroppsskada och framkallande av fara för annan mot Göteborgsbolaget.

Detta eftersom Göteborgs Mekaniska Werkstad på uppdrag av Mekosmos levererade en bärarm till nöjesparken.

Bärarmen knäcktes enligt TV4 vid dödsolyckan.

Inte på grund av rättsprocessen

Det ska dock enligt konkursförvaltaren inte vara på grund av rättsprocessen som bolaget går i konkurs – utan på grund av prissättningen.

Göteborgs tingsrätt har fattat beslut om konkurs och bolaget hade vid konkurstillfället 15 anställda.

Enligt de senast tillgängliga siffrorna hade bolaget en nettoomsättning på 17 227 000 kronor, och bokförda tillgångar på 9 402 000 kronor, uppger Konkurslistan

“Hade inte hänt”

Senior åklagare Christer B. Jarlås vid Riksenheten för miljö- och arbetsmiljömål har sagt att dödsolyckan inte hade hänt om alla regler hade följts.

– I tivolianordningar ska alla delar vara säkra och det finns ett tydligt regelverk med svenska standarder att följa, har han sagt till SVT.

– Om företagen hade följt reglerna hade detta inte hänt.

Anlitades av Mekosmos

Tre företag misstänktes för brott efter dödsolyckan, däribland just Göteborgs Mekaniska Werkstad.

Underentreprenören Mekosmos ska utan Gröna Lunds vetskap ha anlitat Göteborgs Mekaniska Werkstad för produktion av bärarmarna.

Göteborgs Mekaniska Werkstads försvarsadvokat framhöll förra året att ”bolaget bestrider ansvar och motsätter sig därför att betala företagsbot.”

Det rapporterar SVT.

Foto: Gröna Lund

Text: Redaktionen


Willys vädjar till kunder

2025 05 26

Willys-kunder ställer till med problem i en butik i Upplands-Bro.

Willys har nu stött på ett liknande problem som Ica-butiker tidigare upplevt.

Kunder som besöker butiker kastar ner saker i pantmaskinen som inte ska vara där.

Det orsakar risker – och Willys går därmed nu ut med en vädjan till kunder som använder kedjans pantmaskiner.

Det rapporterar Mitt i.

Flera saker

Det rör sig om de större pantmaskinerna där kunder kan hälla i panten.

Vid en butik i Upplands-Bro har personalen upptäckt alla möjliga saker i pantmaskinen.

Det handlar bland annat om verktyg, snus, knivar, barnkläder och mycket annat.

– Hittills har maskinen klarat alla udda föremål, men det finns såklart en risk att ett tungt verktyg eller en kniv kan skada maskinen så att den behöver lagas, förklarar Ia Fungdal, butikschef för Willys Bro Handel.

Vädjar till kunder

Butikschefen menar att det är positivt att pantmaskinen används av kunderna, men att de gärna kan säkerställa att det inte slängs in saker som inte hör hemma där.

– Vi tycker att det är superkul att så många uppskattar och använder vår pantmaskin! Försök om möjligt att bara kasta i pantburkar så håller maskinen längre.

Även Ica

Det är inte bara Willys som har stött på den här typen av problem.

Även Ica-butiker har upplevt att diverse oönskade föremål har landat i pantmaskinen.

Vid en butik i Borås har personalen bland annat hittat trosor, knivar, en tandavgjutning och sexleksaker.

– Det är ett irritationsmoment i vardagen och ingen rolig arbetsmiljö för de som jobbar med att tömma och rengöra, säger butikschef Jesper Hedell enligt Göteborgs-Posten.

“Går sönder”

Hedell förklarar att man redan har upplevt att pantmaskinen gått sönder på grund av obehöriga föremål.

– Ibland går maskinerna sönder och då blir det en frustration även för kunderna som inte kan lämna tillbaka sina burkar och flaskor, säger han.

Det bedöms även finnas en skaderisk för butikspersonalen som behöver hantera föremålen i fråga – exempelvis knivar och liknande.

Foto: Willys Axfood

Text: Redaktionen