Hotell brinner

2024 03 26

Ett hotell har fattat eld i Stockholm.

Tidigt under tisdagskvällen har ett hotell börjat brinna.

Det är i Stockholm som branden har startat av oklar anledning.

Brandens omfattning är ännu inte känd, men vittnen på plats beskriver stämningen som kaosartad och ett stort arbete pågår just nu vid platsen.

Det rapporterar Aftonbladet.

“Precis kommit dit”

Det är Hotel Månen i Kungens Kurva i de södra delarna av huvudstaden som har börjat brinna.

I nuläget är mycket lite känt om situationen, men räddningstjänsten har anlänt till platsen.

Vi har precis kommit till platsen. Jag kan inte säga mer i nuläget än att vi har larmats dit, säger en person inom räddningstjänsten till Aftonbladet.

Arbetar på platsen

Räddningstjänsten kommer under kvällen att arbeta med situationen.

Bilder från platsen visar hur lågor slår ut från fönstren, och enligt uppgifter är sju resurser från sjukvården och personal från fem olika brandstationer vid platsen.

Åtminstone en person ska ha förts till sjukhus med oklart skadeläge.

Flera bränder

Under tisdagen har det brunnit på flera olika platser.

Tidigare under dagen har det brunnit i en villa i Huddinge.

– När man kommer till platsen konstateras en fullt utvecklad brand. Alla boende ska ha tagit sig ut, det finns inga uppgifter om personskador, framhöll polisen angående branden.

– Polisen håller förhör och upprättar en anmälan gällande allmänfarlig vårdslöshet. Det finns ingen misstänkt gärningsman. Polisen ska utreda vad som kan ha orsakat branden. 

I förråd

Det har även brunnit i ett förråd intill en vårdcentral i Tierp utanför Uppsala.

– En polispatrull beordras till Bergsgatan i Tierp med anledning av en misstänkt brand. Enligt SOS Alarm ska det brinna i ett förråd som ligger i anslutning till en vårdcentral, meddelar polisen via sin webbsida.

När polisen kom fram till platsen hade den redan släckts, och ingen omfattande skada observerades på platsen.

Det är oklart varför branden uppstod, det finns inga uppgifter om att någon person har kommit till skada i samband med händelsen.

Foto: A. Wilson

Text: Redaktionen


11feb25

Hushållen kan andas ut – efterlängtat besked i morgon torsdag

2026 02 12

Under början av året har elpriserna skjutit i höjden. På tisdagen nådde elpriset den högsta nivån på två år – genomsnittspriset för alla elområden landade på 2 kronor per kWh.

Men nu är det värsta över.

Energibolaget Fortum går ut med ett efterlängtat besked till hushållen: på torsdagen faller elpriserna ordentligt.

– Till i morgon faller priserna ganska ordentligt i förhållande till 2 kronor. Det här betyder naturligtvis tusenlappar för enskilda månader för villaägare, hundralappar för de som bor i lägenhet, säger Fortums elprisexpert Patrik Södersten till TV4.

Vidare konstaterar Södersten att prisstoppen är nådd. Hushållen kan därför räkna med att elpriserna inte sticker iväg till de nivåer som noterades i början av veckan.

Kräver justerat elstöd

Samtidigt debatteras regeringens högkostnaddskydd för el, som träder i kraft om det genomsnittliga spotpriset på el under en månad överstiger 1,5 kronor per kilowatttimme inom ett elområde. Om pristaket överträds täcker staten mellanskillnaden.

Flera experter har dock betonat att det är osannolikt att stödet kommer att aktiveras, eftersom det genomsnittliga spotpriset inte väntas överstiga 1,5 kronor per kWh.

Socialdemokraterna anser att stödet ska aktiverats, oavsett om pristaket nås eller inte.

–  Man måste sluta skylla ifrån sig och se till att elprisstödet betalas ut till alla de som har drabbats hårdast, säger Socialdemokraternas energi- och näringspolitisk talesperson Fredrik Olovsson enligt SVT.

LÄS MER: Swedbank går ut med uppmaning till Sveriges kvinnor

Ebba Busch svarar

Enligt Olovsson är gränsen på 1,5 kronor per kWh för hög.

Energi- och näringsminister Ebba Busch (KD) svarar att regeringen är beredd att betala ut stödet om elpriserna håller sig på en hög nivå under en längre tid. Hon passar även på att utdela en känga till oppositionen.

– De rödgröna är ute och skäller nu när man har exakt det elsystem som man ville ge Sverige. Det vill säga en massiv nedläggning av stabil fossilfri kärnkraft, och istället växla över på ett elsystem som innebär att om det inte blåser och är svinkallt i Sverige samtidigt så blir det väldigt tungt för hushållen, säger Busch enligt SVT.

LÄS OCKSÅ: Ryssar evakueras

Foto: D. MacKay

Text: Redaktionen


Ny skatt på ingång – kan bli unikt hög i Sverige

2026 02 12

En ny “EU-skatt” kan bli en rejäl smäll för Sverige.

EU-kommissionen föreslår att unionens elnät ska knytas ihop.

Uppemot 25 procent av medlemsländernas så kallade flaskhalsintäkter ska användas till gemensamma projekt, lyder förslaget.

Då riskerar Sverige att få den högsta notan i hela EU, rapporterar SR.

– Det är alltså inte okej att indirekt införa en slags EU-skatt här, säger energi- och näringsminister Ebba Busch (KD) till radion.

Kan betala två tredjedelar av allt

Flaskhalsavgifterna tas ut när el produceras i ett av Sveriges fyra elomården och förs över till ett annat med högre pris. Dessa pengar ska öronmärkas till ett specifikt konto. I slutet av 2024 hade Sverige samlat 64 miljarder kronor, tio miljarder mer än EU-avgiften, på det kontot.

Och det kan bli så att Sverige tvingas stå för två tredjedelar av kostnaderna för EU:s gemensamma projekt, enligt SR.

– Det är ett dåligt förslag. Man kan inte ta svenska medborgares pengar och använda till att bygga ut elnät i andra EU-länder – det ska gå till Sverige, säger Ebba Busch.

LÄS OCKSÅ: Jätten stoppar allt – tung smäll för vindkraften

"Hushållen får betala"

Förslaget, som ingår i ett paket om stärka Europas energiinfrastruktur, behandlas nu i EU-rådet och i EU-parlamentets energiutskott.

Ebba Busch är dock inte den enda som kritiserar förslaget. Socialdemokraterna och organisationen Villaägarnas Riksförbund  tillhör också motståndarna.

– Svenska hushåll kommer dessvärre att få betala för detta genom högre flaskhalsavgifter och elpriser, framhåller bland annat Ulf Stenberg, chefsjurist på Villaägarna, i SvD och tillägger:

 Det är mer än tillräckligt dyrt för svenska hushåll med nuvarande el- och nätkostnader, varför det är orimligt att vi dessutom ovanpå dessa kostnader ska finansiera andra länders eftersläpande energisystem.

LÄS MER: Kalldusch i mejlkorgen – elkunder varnas

Foto: Daniel Karlsson Lönnö/Regeringskansliet

Text: Redaktionen