Person hittad död vid golfbana

2024 03 24

En person har påträffats död i värmländska Torsby.

Personen hittades i närheten av en golfbana.

Polisen utreder omständigheterna kring dödsfallet.

En förundersökning med brottsrubriceringen mord har inletts och platsen har spärrats av.

Vid 13-tiden uppger polisen att man genomför en teknisk undersökning vid platsen.

– Utredningen befinner sig i ett inledningsskede och vi kan i nuläget inte lämna mer information, framhåller polisen i ett uttalande.

Personens anhöriga är underrättade om dödsfallet.

Vädjar om hjälp

Polisen vädjar nu om hjälp från allmänheten.

Myndigheten söker personer som gjort iakttagelser som avviker från det normala i området kring golfbanan i Torsby från fredag kväll till söndag morgon.

Den som har information att dela med sig av uppmanas att ringa polisen på 114 14.

– Ange "tips" i talsvaret för snabb framkoppling till operatör, betonar polisen.

”Lita på din magkänsla”

På sin hemsida skriver polisen att personer som överväger att kontakta polisen med ett tips ska ”lita på sin magkänsla”.

– Om något känns väldigt fel, utan att du kan sätta fingret på det, låt oss veta det. Vi lägger samman det du berättar för oss med det vi redan vet, understryker Polismyndigheten och ger exempel på uppgifter som gärna får förekomma i tipset:

- Platsen för händelsen eller observationen. Beskriv utförligt med adressuppgift eller plats.

- Om ditt tips handlar om en person, beskriv så utförligt med namn, signalement och övriga uppgifter du känner till.

- Om du sett ett fordon, ange gärna registreringsnumret, modell, färg m.m.

Går snabbt

Det går snabbt att kontakta polisen via telefonnummer 114 14.

Det är i regel endast några minuters kö för att komma fram med tips.

– Tips är prioriterade eftersom det kan handla om händelser som kommer att ske i närtid, förklarar polisen

Arkivfoto: R. Ruggiero resp Ambulanssjukvården 

Text: Redaktionen


JUST NU: Historiskt ras – svenskt jätteföretag kollapsar

2025 04 07

Stockholmsbörsen rasar på måndagen.

Det breda indexet OMXSPI har fallit med cirka 7 procent och storbolagsindexet OMXS30 har rasat med omkring 8 procent.

Det rör sig om ett historiskt ras. Nästan alla storbolag faller kraftigt, rapporterar flera medier.

Ett av de största rasen står förssvarskoncernen Saab för. Det svenska bolaget sjönk med hela 18 procent vid öppning.

”Vill ur marknaden”

Enligt Peter Malmqvist, oberoende aktieanalytiker, beror raset på att det inte finns några förhoppningar om en snabb lösning efter president Trumps nya strafftullar mot världens länder.

– Det här är väldigt extremt och tillhör verkligen inte vardagen. Det tyder på att det är en väldigt stor mängd placerare, inte alls bara professionella placerare utan även småsparare, som vill ur den här marknaden, säger han till SvD och tillägger:

– De tar ut pengarna och sätter in dem på ett vanligt bankkonto. I en sådan här kaotisk situation så är det bara att placera helt säkert som gäller just nu.

Enligt analytikern riskerar raset att bli värre än kraschen under coronapandemin.

Finansministern: ”Väldigt sorgligt”

Finansminister Elisabeth Svantesson (M) är inte förvånad över raset.

– Det är inte förvånande eftersom det vi har sett från den amerikanska administrationen skapar en väldigt stor osäkerhet, båda hos stora och små investerare, säger hon i P1 Morgon.

– Det är inte förvånande, men det är väldigt sorgligt att det ska gå åt det här hållet, fortsätter Svantesson.

På frågan om hur skadligt raset är för Sveriges ekonomi, svarar finansministern:

– Svensk ekonomi står i grunden starkt. Vi har såklart företag i Sverige som drabbas hårdare av det som sker, exempelvis fordonsindustrin, men svensk ekonomi står starkt. Jämför vi med andra länder i EU så har vi världsklass på våra statsfinanser. Vi har muskler att göra mer.

Foto:

Text: Redaktionen


Efterlängtad tv-serie gör comeback på SVT – “en av årets bästa”

2025 04 07

Den har hyllats som en “gastkramande och svettig tragedi”.

Nu är det dansk-svenska dramat "Snöänglar" tillbaka på SVT Play igen.

Sedan gårdagsnatten går det åter att streama succéseriens sex avsnitt, fyra år efter premiären på just SVT.

Chans igen

När serien släpptes för första gången våren 2021 hyllades den stort av kritikerna.

Men nu får alltså alla som missade thrillerserien den gången en ny chans. Alla avsnitt i miniserien finns tillgängliga.

Serien tar avstamp i ett dramatiskt försvinnande.

– Natten före julafton försvinner en fem veckor gammal baby från sitt hem. Polisen misstänker att ett brott kan ligga bakom försvinnandet, skriver SVT om handlingen.

"En av årets bästa"

Efter originalvisningen beskrevs serien som “en av årets bästa” av SvD:s recensent Anna Hellsten.

SVT:s nya dramasatsning är en socialrealistisk thriller med en helt egen ton och vinkel. Till och med snutserieklyschorna slinker ner, skrev hon i den egna tidningen då.

Hon var knappast ensam i hyllningskören.

Jacob Lundström, recensent på DN, kallade den för “gastkramande” och gav serien betyget 4 av 5.

Till seriens förtjänster hör dessutom att den inte ger enkla svar på varför allt blivit som det blivit för föräldrarna, det vill säga bortom det sociala arvet, framhöll han i sin recension 2021.

– Snarare än snöänglar får man lust att tala om en snöbollseffekt, där taskiga förutsättningar och dåliga beslut skapat en ohejdbar rörelse mot avgrunden.

Eva Melander på rollistan

“Snöänglar” är skapad av Mette Heeno och regisserad av Anna Zackrisson.

Den förstnämnda står för manuset tillsammans med Andreas Garfield och Marie Østerbye.

I huvudrollerna återfinns bland annat Josefin Asplund och Eva Melander, den senare med tre Guldbaggar på meritlistan.

Avsnitten i miniserien är knappt en timme långa.

Foto: Jeshoots.com

Text: Redaktionen