Enormt ryskt angrepp: ”Största attacken under kriget”

2024 03 22

Ryssland har utfört en storskalig drönar- och robotattack mot ukrainska städer under natten till fredagen.

Flera stora städer har attackerats, bland annat Charkiv, Zaporizjzja, Odesa, Kyiv, Kryvyi Rih, Sumy, Lviv och Poltava.

Enligt Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj har Ryssland avfyrat 60 drönare och 90 robotar mot olika mål i Ukraina. I synnerhet har ryssarna attackerat landets strömförsörjning.

– Det är den största attacken under kriget, säger chefen för Ukrainas statligt ägda energibolag Energoatom, enligt Reuters.

Landets energiminister Herman Halusjtjenko har även uttalat sig om nattens angrepp.

– Fienden har inlett en av de största attackerna mot energisektorn, skriver han i ett inlägg på Facebook.

Enligt ministern saknar flera regioner och städer ström.

– Men det jobbas heroiskt för att återställa elförsörjningen, framhåller Halusjtjenko.

Landets största vattenkraftsdamm träffad

Det ukrainska flygvapnet uppger att 92 ryska drönare och robotar har skjutits ner. Det betyder dock att 58 robotar och drönare har passerat.

President Zelenskyj uppger att kraftverk, elnätsledningar och bostadshus har träffats.

Han bekräftar även att Ukrainas största vattenkraftsdamm, DniproHES, har skadats i attacken.

Dammen ligger i den södra staden Zaporizjzja.

– Det brinner just nu på stationen. Räddningstjänst är på plats och hanterar konsekvenserna av flera flyganfall.

Det uppger en talesperson vid företaget som driver dammen, enligt Reuters. 

Buss med civila

Det är i nuläget oklart hur många som dödats och skadats i nattens attack.  

Dödssiffran vänts stiga under dagen. 

Ryssland uppges ha attackerat flera bostadsområden. Bland annat ska fyra hus totalförstörts i Zaporizjzja och ytterligare 40 hus uppges ha skadats, rapporterar Kyiv Independent med hänvisning till regionens guvernör Ivan Fedorov.

En passagerarbuss har även träffats  i samband med attacken mot dammen i Zaporizjzja.

– En buss träffades och fattade eld när en rysk projektil avfyrades mot dammen, säger en ukrainsk tjänsteman till Kyiv Independent.

Flera civila befann sig  i fordonet under attacken. Antalet offer är inte bekräftat.

Foto: Sociala medier

Text: Redaktionen


11 augusti 2026

Ica stoppar ost – ”Lämna tillbaka om du köpt den”

2026 08 12

Ica återkallar hamburgerost.

Under tisdagskvällen meddelar dagligvarukedjan att de stoppar hamburgerost.

Det handlar om Icas egen hamburgerost med smak av cheddar.

Produkten återkallas som en försiktighetsåtgärd då den kan innehålla metallbitar – och alla som har köpt den berörda produkten uppmanas att lämna tillbaka den till Ica.

Återkallar ost

Återkallelsen berör endast produkter med bäst före datum 03-05-2027 och batch nr B6 131 LAP V. 

– I samband med planerat underhåll av den berörda produktionslinjen uppstod en avvikelse vid återmonteringen som kan ha lett till förekomst av metallpartiklar i produkten, säger kvalitetschef Niklas Larsson i ett pressmeddelande.

– Nödvändiga åtgärder har vidtagits och händelsen är begränsad till den aktuella produktionsdagen och den berörda batchen. 

“Ser allvarligt på det”

Larsson förklarar vidare att Ica kommer att undersöka exakt vad det är som har hänt, och vad som behöver göras för att det inte ska upprepas.

– Vi ser allvarligt på det inträffade och utreder nu tillsammans med leverantören hur detta kunnat ske och hur vi säkerställer att det inte händer igen, säger han.

Läs mer: Ica Maxi-butik når drömgränsen – tredje i hela landet

“Lämna tillbaka”

I och med att Ica nu har återkallat produkten är den inte längre möjliga att köpa i butik.

Ica uppmanar kunder som har köpt deras hamburgerost med smak av cheddar, med bäst före datum 03-05-2027 och batch nr B6 131 LAP V, att lämna tillbaka den.

Den ska lämnas tillbaka i den butik där den köptes, reklameras via deras hemsida eller så uppmanas kunder att ta kontakt med kundtjänst.

Så lyder reglerna

Ett återkallande ska alltid göras av ett livsmedelsföretag om de livsmedel de säljer kan vara hälsorisk och har nått konsumenter. 

Livsmedelsverket förklarar att företaget måste i det fallet informera konsumenter om vilka livsmedel som berörs. 

Läs mer: Putin jublar – EU-land importerar bara från Ryssland

Foto: Icagruppen

Text: Redaktionen


11 aug 26

Klockan tickar: Snart smäller det för alla som tankar bilen

2026 08 12

Snart kommer det bli betydligt dyrare att tanka bilen.

Varningen kommer från SEB.

Storbankens råvaruanalytiker Bjarne Schieldrop framhåller att energikrisen som uppstått till följd av kriget i Mellanöstern kommer att leda till betydande kostnadsökningar för belister. 

Schieldrop hänvisar till att stängningen av Hormuzsundet ser ut att bestå, vilket kommer att leda till att raffinerade produkter, som bensin och diesel, ökar i pris. 

– Petroleumprodukter (och fossilgas) är det stora problemet. Vintern kan bli dyr för konsumenterna, skriver Schieldrop i ett marknadsbrev, enligt Di.

"Mödosam och långsam" 

SEB:s expert konstaterar att dödläge råder i förhandlingarna mellan USA och Iran. Dessutom lider den amerikanska militären av ammunitionsbrist, vilket försvårar processen ytterligare.

– Det är en mödosam och långsam process. Innebörden är att chansen är liten att Hormuzsundet snart öppnas för normal trafik, fastslår Schieldrop.

Oljemarknaden i gungning

Oljemarknaden har reagerat kraftfullt på det utdragna kriget. Efter att förhandlingarna mellan USA och Iran stagnerat har oljepriserna börjat stiga.

På tisdagen är Brentoljan upp med 1,20 procent till 88,83 dollar per fat. WTI-oljan stiger i sin tur med 1,37 procent till 83,37 dollar per fat.

ANDRA LÄSER:Värsta sedan 1983 – Trump pressas rejält

Trumps värsta mardröm

Situationen i Mellanöstern beskrivs som USA:s president Donald Trumps ”värsta mardröm”.

– Han hålls som gisslan av Iran. De håller Hormuzsundet som gisslan, säger  republikanen och tidigare Trump-allierade Chris Christie till ABC News.

Christie jämför situationen med gisslankrisen på USA:s ambassad i Teheran 1979. Iranska studenter stormade ambassaden och tog 52 amerikaner som gisslan. De hölls fångna i 444 dagar och kom att prägla den dåvarande amerikanske presidenten Jimmy Carter tid vid makten.  

Chris Christie menar att Irankriget är Trumps motsvarighet till gisslankrisen 1979.  

– Jag vet från de samtal jag har haft med honom under de senaste 24 åren att den person han minst av allt vill bli jämförd med är Jimmy Carter. Men här är vi nu. Och det är helt självförvållat, säger han.

LÄS OCKSÅ: Rysk olja brinner nära Kina 

Foto: Circle K

Text: Redaktionen