Minst fem bilar i masskrock – ”Extremt halt”

2024 03 19

Minst fem bilar var inblandade i en masskrock i morse, och polisen varnar för extremt halt väglag.

Den stora trafikolyckan inträffade på E4 söder om Arlanda.

I området råder det dåligt väglag och svåra väderförhållanden, vilket SMHI har varnat för.

Olyckan ägde rum tidigt på söndagsmorgonen.

– Polis och ambulans kallas till E4:an vid trafikplats Märsta i norrgående riktning med anledning av en trafikolycka, rapporterar polisen.

Bilar bärgas

När polisen kom till platsen kunde de konstatera att det rörde sig om en masskrock med många bilar inblandade.

– Minst fem bilar är inblandade i olyckan. Några av bilarna kommer att bärgas från platsen. Ett körfält är öppet för övrig trafik, meddelar polisen.

”Extremt halt”

Det exakta skadeläget är inte klarlagt, men klart är att personer har behövt föras till sjukhus efter masskrocken.

– Två personer har förts i ambulans till sjukhus för vård och kontroll, enligt polisen.

Olyckan tros bero på vädret och väglaget.

– Det är extremt halt på platsen! uppger polisen.

Flera olyckor

Under natten har polis och räddningstjänst haft mycket att göra på grund av vädret och halkan.

Flera trafikolyckor har ägt rum, och det har också förekommit väderrelaterade problem, till exempel i form av träd som har fallit över vägen.

– Det har varit en intressant natt. Det har varit mycket för dem [Räddningstjänsten], säger Håkan Eriksson, ledningsoperatör på räddningstjänsten, till Aftonbladet.

”Lugnat ner sig”

Värst har det varit runt omkring i Uppland, kring Uppsala, Norrtälje och Enköping.

SMHI har sedan tidigare utfärdat en orange varning för området.

Vädret har orsakat svårigheterna i trafiken.

– Det är på grund av vädret. Under morgonen har det lugnat sig något, säger Håkan Eriksson, enligt tidningen.

Den orangea varningen gäller fram till klockan 07 på morgonen.

Arkivfoto: Polisen Linköping, Facebook

Text: Redaktionen


JUST NU: Polisen vädjar till allmänheten – “Ingrip inte själv”

2025 09 14

Polisen är på jakt efter två personer som rymt från en kriminalvårdsanstalt.

En stor polisinsats pågår just nu i Västra Götaland.

Detta efter att två personer har rymt från kriminalvårdsanstalten i Borås.

Längst ner i artikeln finns en länk till en bild på en av personerna som har rymt.

Nu vill polisen ha hjälp från allmänheten, men understryker att man inte bör ingripa själv.

“Ingrip inte själv”

Polisen är intresserade av alla iakttagelser som berör de två personerna. 

– Vi har inga konkreta uppgifter om att de skulle vara farliga för allmänheten men man skall inte ingripa själv om man skulle se dem utan kontakta polis, understryker polisen på söndagskvällen. 

Det har hänt

Polisen söker nu i området med flera enheter. 

De avvikna är två män i 25 respektive 30-årsåldern. 

– Har du uppgifter att lämna om de två avvikna personerna, kontakta polisen omedelbart på 112, menas det.

Från rastgård

Rymningen har skett från en rastgård inne på anstaltens område. 

De två personerna har lyckats ta sig över flera staket av olika slag.

Enligt källor till TV4 har de tagit sig ut med hjälp av en byggställning.

Männen är dömda flera brott. Mannen, som är i 25-årsåldern är bland annat dömd för anstiftan/medhjälp till grova våldsbrott. 

Han avtjänar ett flerårigt fängelsestraff och är hemmahörande i Göteborg.

Mannen som är i 30-årsåldern är dömd för mordbrand till ett flerårigt fängelsestraff. Han är hemmahörande i Fyrbodal.

Se bilden här

Den inledande jakten efter de två personerna har nu övergått till en spaningsfas där polisen bland annat kontrollerar och hanterar inkomna tips. 

Kläderna som de bar när de rymde beskrivs som gröna mjukisbyxor samt grön överdel och skall vara Kriminalvårdens kläder.

Det är dock oklart om de fortfarande har på sig dessa kläder.

Klicka här för att se bilden på den 25-årige mannen som rymt från kriminalvårdsanstalten i Borås.

Polisen har inte gått ut med någon bild på den 30-årige mannen ännu.

Arkivfoto:

Text: Redaktionen


Zelenskyj: Bra resultat – våra soldater avancerar

2025 09 14

Ukrainska soldater avancerar i Sumy-regionen.

Det säger Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj på söndagskvällen.

Sumy-regionen i nordöstra Ukraina nära den ryska gränsen har varit under enormt tryck från ryska styrkor under året.

Men nu menar Zelenskyj att det är de ukrainska styrkorna som avancerar, rapporterar RBC Ukraine.

“Våra soldater avancerar”

Den ukrainska armén gör betydande framsteg i Sumy-regionen. 

Samtidigt lider ryska styrkor stora förluster i Kharkiv-regionen, säger Zelenskyj.

– Det finns goda resultat längs gränsen till Sumy. Våra enheter fortsätter att avancera mot Ukrainas statsgräns, förklarar han.

“Ryska förluster”

Han tackar soldaterna i 225:e separata stormregementet och 71:a jägarbrigaden och noterar också framgångar på andra fronter.

– Ryska styrkor lider stora förluster i Kharkiv, Kupjansk och Donetsk. Vi fortsätter operationerna i riktning mot Dobropillia. Det är viktigt att notera att våra trupper slår tillbaka de ryska attackerna, uppger Zelenskyj.

Läs mer: Trump har bestämt sig: ”Massivt” besked om Ryssland

Fortsatta attacker

Samtidigt som Zelenskyj hävdar framgångar i Sumy fortsätter Ukraina med drönarattackerna mot ryskt territorium.

En ukrainsk militär observatör uppgav den på lördagen att foton och filmklipp tyder på att ukrainska drönare har attackerat Bashneft-Novoil-oljeraffinaderiet i Ufa, Republiken Basjkortostan, och att det brinner i bearbetningsenheten, vilket kan störa driften.

Det rapporterar tankesmedjan Institute for the Study of War.

“Drönarskrot”

Geolokaliserade bilder publicerade den 13 september visar en brand vid raffinaderiet.

Republiken Basjkortostans president Radiy Khabirov hävdade att branden orsakades av fallande drönarskrot, inte av en direkt attack, och kallade attacken för en “terroristhandling”.

Läs mer: ”Värsta sedan krigsstarten” – Ryssland pressas rejält

Foto: President of Ukraine Office resp V. Razom

Text: Redaktionen