Allvarlig händelse för Viaplay

2024 03 15

Streamingjätten Viaplay råkade ut för ännu en allvarlig händelse på torsdagen.

Det krisande streamingbolaget Viaplay har haft det minst sagt tufft på senare tid.

Företaget gjorde miljardförluster under 2023, bland annat på grund av stora nedskrivningar på värdet av sporträttigheter.

Den svåra krisen har tvingat bolaget att göra stora prishöjningar, vilket har väckt ilska hos många av streamingtjänstens användare.

Och idag kom ännu ett tungt besked för det krisande bolaget.

Avvek från mönstret

Handeln med Viaplays A-aktie stoppades på torsdagsförmiddagen.

Det meddelade Nasdaq Nordic idag, rapporterar Placera.se.

Som förklaring anges att aktiviteten ökade för Viaplays A-aktie för knappt två veckor sedan.

Omsättning och kursrörelse började avvika från historiska mönster.

Måndagen den 4 mars steg A-aktien med hela 400 procent, och efter det fortsatte aktiviteten att avvika.

Antalet avslut har varit fler än normalt, och under torsdagen kom alltså beskedet att handeln med A-aktien stoppas.

På torsdagen hann det bara göras fyra avslut innan beskedet kom om handelsstoppet.

Mardrömslikt resultat

Framtiden är oviss för Viaplay efter det senaste årets turbulens.

2023 års slutresultat efter skatt landade på minus 9,757 miljarder svenska kronor, vilket MarcusOscarsson.se rapporterade om.

Krisen beror bland annat på att Viaplay har gjort affärer som inte har visat sig lönsamma.

– De investeringar som gjorts i innehåll har inte alltid gett resultat, framhöll Viaplays vd Jørgen Madsen Lindemann i ett börsmeddelande förra sommaren.

Dumpades efter 5 månader

I september förra året köpte också den norska mediekoncernen Schibsted in sig i bolaget.

De ångrade sig dock efter bara 5 månader.

– Efter en grundlig utvärdering av fördelarna med våra optioner, och med tanke på den förväntade förändringen i vår företagsstruktur, har vi tagit beslutet att avveckla vår investering i Viaplay, meddelade den avgående koncernchefen Kristin Skogen Lund i en kommentar, enligt DI.

Sedan dess har kriserna alltså fortsatt att avlösa varandra för Viaplay.

Foto: Viaplay Group

Text: Redaktionen


Blytungt besked för Trump i natt

2025 04 18

Ett nytt besked sätter den amerikanske presidenten Donald Trump i minst sagt dålig dager.

En rekordlåg nivå.

Till och med sämre än de sämsta siffrorna under hans föregående mandatperiod.

Så beskrivs resultatet från de färska mätningar som Newsweek och CNN tagit del av – och som innebär ett tufft besked för den amerikanske presidenten Donald Trump.

Rekordlågt stöd

Enligt opinionsmätningarna är Trumps stöd bland amerikanska oberoende väljare nämligen rekordlågt.

Oberoende väljare var avgörande för Trumps seger i valet 2024, där 46 procent stödde honom.

Detta jämfört med 41 procent i valet 2020 – då 54 procent i samma väljargrupp röstade på Demokraterna.

“Gillar inte hans ord”

Enligt CNN:s opinionsanalytiker Harry Enten har Trumps stöd bland oberoende väljare gått från minus 16 procent 2017 – till minus 22 procent år 2025, vilket innebär att presidenten “slagit sitt egna rekord”.

– De motsätter sig, motsätter sig, motsätter sig. De gillar helt enkelt inte de ord som kommer ur Trumps mun, framhåller Enten.

Läs mer: Trump har vaknat – får vredesutbrott direkt

“Trio i negativitet”

Trumps stöd i väljargruppen verkar ha urholkats – bland annat efter tullbeskeden den 2 april, som skakade om marknaderna ordentligt innan de sedermera stabiliserades något av en utropad paus.

– De gillar inte någonting som kommer ur Donald Trumps mun just nu, förutom kanske vad gäller invandring, men när det gäller ekonomin, när det gäller överlag och när det gäller tullar, så är det en trio för negativitet för oberoende väljare, säger Enten.

“Kina vill förhandla”

Under gårdagen meddelades det att “alla länder” numera vill träffas för att förhandla med regeringen Trump – till och med rivalen Kina, trots det handelskrig landet utkämpar med USA.

– Varje land, inklusive Kina, vill träffas, säger Trump.

Läs vidare: Trumps lycka – efter Kinabesked

Foto: G. Skidmore

Text: Redaktionen


Nytt förbud på gång – påverkar svenska hushåll med trädgård

2025 04 17

Miljömålsberedningen går fram ett förslag om nytt förbud som bland annat påverkar hushåll med trädgård.

Ett förbud mot nya och förlängda tillstånd för torvtäkter i Sverige.

Det föreslås bli verklighet från och med 1 januari 2026.

"Orimligt"

Torv är en råvara som enligt en uppskattning från branschorganisationen Svensk Torv täcker 25 procent av Sveriges landareal. Torvmarken uppgår till 6,4 miljoner hektar.

Siffrorna från Sveriges geologiska undersökning är något mindre, 15 procent, men även den andelen gör landet till ett av de mest torvtätaste i världen.

Men nu kan torvtäkt förbjudas.

Och det möts med skarp kritik.

– Det är orimligt att ett så omfattande förslag kan vila på en så begränsad vetenskaplig grund, säger Rita Larsson, ordförande i Svensk Torv, i ett uttalande.

Används i trädgården och mat

Råvaran bedöms vara avgörande för tillgången på mat.

– Torv är också en av de mest pålitliga produkterna när det gäller att producera rena, hälsosamma livsmedel effektivt och utan pesticider eller andra förorenade element, har Jaco Dijkshoorn, Director BU Materials and Procurement vid Kekkilä-BVB, tidigare sagt till Viola enligt Svensk Torv.

Ett förbud kan också påverka hushåll med trädgård. Nästan all planteringsjord som erbjuds i butik innehåller stora mängder torv, bland annat eftersom råvaran bidrar till att lagra fukt och göra jorden luftig.

– När torven bryts släpps stora mängder växthusgaser ut, framhåller Naturskyddsföreningen.

Men enligt Svensk Torv saknas det i dagsläget ersättningsmaterial “i tillräcklig volym och kvalitet” inom trädgårdsodling.

Om torven försvinner riskerar vi försämrad djurhälsa, sämre odlingsresultat och högre kostnader i hela kedjan – från jordbrukare till konsument. Det är inte ansvarsfullt, säger Rita Larsson.

Naturvårdsverket: som ett fossilt bränsle

Torv bildas på våtmarker när ny mossa växer ovanpå äldre mossa.

Stora mängder kol finns inlagrat i torven och Naturvårdsverket anser att torven bör betraktas som ett fossilt bränsle.

Användningen av torv som bränsle är mycket liten i Sverige men utvinning och användning av odlingstorv orsakar också utsläpp av växthusgaser.

Det framhåller myndigheten som tidigare uppmanat att låta torven vara.

– Våtmarker som bildat eller bildar torv spelar en viktig roll för klimatet eftersom torv innehåller stora mängder kol. Att skydda och restaurera kolrika ekosystem som torvmarker gynnar klimatet, då detta kan bidra till en minskning av växthusgaser och till och med en inbindning av kol, skriver Naturvårdsverket också.

Foto: Stanly8853

Text: Redaktionen