Oväntad upptäckt om lakrits

2024 03 14

I genomsnitt konsumerar en svensk person två kilo lakrits per år. 

Det gör Sverige till ett av de länder i världen som konsumerar mest lakrits per invånare.

Det finns dock en baksida med konsumtionen.

Forskare har tidigare slagit fast att större mängder lakrits orsakar högt blodtryck.

Och nu kommer ännu ett bakslag för personer som gillar godissorten.

Forskare vid Linköpings universitet har nämligen gjort en oväntad upptäckt. För första gången någonsin har forskarna kunnat påvisa att även små mängder lakrits höjer blodtrycket. 

I studien såg vi att ett dagligt intag av lakrits som innehöll 100 mg glycyrrhizinsyra höjde blodtrycket hos unga friska personer. Det har tidigare inte visats vid så små mängder lakrits, säger Peder af Geijerstam, doktorand vid Institutionen för medicin och hälsa vid Linköpings universitet och ST-läkare i allmänmedicin, och studiens huvudförfattare.

Uppmanar: ”Iaktta en ökad försiktighet”

Studien visar även att de individer som reagerar kraftfullast visar tecken på belastning av hjärtat vid ett dagligt intag av små mängder lakrits.

Fredrik Nyström är professor vid Linköpings universitet och en av studiens författare.

Han anser att resultaten bör tas på största allvar och uppmanar tillverkare av lakritsprodukter att  agera.

– Våra resultat ger anledning att iaktta en ökad försiktighet avseende rekommendationer och etikettering för livsmedel med lakrits, säger professorn.

Trötthet, illamående, huvudvärk och andnöd

Fakta högt blodtryck:

- De allra flesta människor vet inte om att de har för högt blodtryck eftersom det ofta inte ger några symptom. Det är därför viktigt att regelbundet låta kontrollera sitt blodtryck.

- Symtomen på högt blodtryck är vanligtvis lindriga och det är inte förrän man verkligen har fått det höga blodtrycket konstaterat och lyckats sänka det som man kan sätta fingret på varför man varit så trött eller lidit av huvudvärk.

- Det är först vid riktigt högt blodtryck som man kan få tydligare symptom, till exempel kraftig trötthet, illamående svår huvudvärk och andnöd. Tillståndet kallas malign hypertoni och är ett livshotande tillstånd som är mycket ovanligt.

Källa: Hjärt- och lungfonden

Foto:

Text: Redaktionen


JUST NU: Moskva attackerat

2025 10 24

Drönare har slagit ner i Moskva.

Under natten har Ukraina genomfört drönarattacker mot den ryska huvudstaden.

Bostadshus har träffats och fyra personer har förts till sjukhus.

Ett av dem är ett barn, som drabbades av lindriga skador.

Ytterligare drönare sköts ner av det ryska luftförsvaret.

– Moskvas borgmästare Sergej Sobjanin uppger att det ryska luftförsvaret har skjutit ner tre drönare som flög mot huvudstaden. Han sade att räddningstjänsten arbetar på platser där vrakdelarna föll, uppger Kyiv Independent.

111 drönare sköts ner

Den ukrainska drönarattacken inträffade vid 4-tiden på fredagsmorgonen.

En av drönarna träffade en lägenhet på 14:e våningen i utkanten av Moskva.

Det ryska försvarsdepartementet hävdar att 111 ukrainska drönare har skjutits ner under natten, varav 34 i regionen Rostov Oblast som gränsar till Ukraina.

– I Rostov län är omkring 1 500 personer utan el efter drönarattacken, uppger den regionala guvernören Yuriy Slyusar, rapporterar Kyiv Independent.

LÄS OCKSÅ: Trump tvärvänder – ”Alla förhandlingar avbryts nu”

Regelbundna attacker

Ukrainas militär har den senaste tiden regelbundet slagit till mot militär infrastruktur inom ockuperade territorier.

Men också djupt inne i Ryssland i ett försök att minska den ryska krigsmaktens stridskraft.

De senaste dagarna har det kommit rapporter om attacker mot en vapenfabrik i centrala Ryssland, och en ukrainsk operation i den ryska staden Stavropol som dödade tre ryska fallskärmsjägare.

Zelenskyj besökte EU

I veckan var den ukrainske presidenten Volodymyr Zelenskyj på besök i Norge och Sverige.

Presidenten besökte, tillsammans med statsminister Ulf Kristersson, Linköping och tittade på svenska Jas Gripen.

Igår deltog Zelenskyj på ett toppmöte i EU.

– Presidenten anlände till Bryssel den 23 oktober för ett möte i Europeiska rådet när EU:s ledare förbereder sig för att diskutera sätt att öka stödet till Ukraina och sätta mer press på Ryssland, uppger Kyiv Independent.

Zelenskyj förde också samtal med flera EU-ledare i ett försök att befästa unionens stöd till Ukraina.

LÄS OCKSÅ: Ryska fallskärmsjägare dödade – inne i Ryssland

Text: Redaktionen


JUST NU: USA skickar ut krigsfartyg – eskalering nära

2025 10 24

Den amerikanska militären skickar ut ett krigsfartyg mot Trinidad och Tobago.

Fartyget kommer att ingå i gemensamma övningar nära Venezuelas kust, samtidigt som spänningarna mellan diktaturen och USA fortsätter att eskalera.

Från och med söndag och fyra dagar framöver kommer fartyget USS Gravely att lägga till i Port of Spain, rapporterar AFP.

En kontingent amerikanska marinsoldater kommer att delta i övningarna med Trinidad och Tobagos försvar.

Samtidigt varnar USA:s president Donald Trump för att attacker mot påstådda narkotikasmugglare från Venezuela kan börja utföras på land.

– Land står på tur, säger Trump enligt The Guardian och tillägger:

– Och vi kanske går till senaten med det, vi kanske går till kongressen och berättar om det för dem, men jag kan inte tänka mig att de skulle ha några problem med det.

Jämför med al-Qaida

USA har hittills utfört sammanlagt nio attacker mot narkotikahandlare i Karibien samt Stilla havet. Minst 37 personer har dött.

Trumpregeringen beskriver de utpekade narkotikahandlarna som terrorister.

– Precis som al-Qaida förde krig mot vårt hemland, för dessa karteller krig mot vår gräns och vårt folk, framhåller USA:s försvarsminister, numera krigsminister, Pete Hegseth.

– Det kommer inte att finnas någon tillflykt eller förlåtelse, enbart rättvisa.

LÄS OCKSÅ: Stormakt viker sig – kan dumpa rysk olja

Teorin: vill störta Maduro

En del analytiker har spekulerat i om de amerikanska insatserna mot fartygen egentligen är en förevändning för att störta Venezuelas diktator Nicolás Maduro.

Flera demokrater, samt några republikaner, har ifrågasatt administrationens attacker

– Nu flyger vi B52:or längs Venezuelas kust och pratar om regimskifte? Hur ofta har ett regimskifte fungerat bra för USA, oavsett om det varit Vietnam, Kuba, Irak eller Afghanistan? Det försätter amerikanska liv i fara, och det gör oss inte tryggare. Det har motsatt effekt, säger demokraten och senatorn Mark Kelley till MSNBC.

Trump har inte kommenterat om han vill döda eller störta Maduro, som han beskriver som en terrorist.

LÄS MER: Dubbelattack mot Ryssland

Foto: U.S. Navy photo by Paul Farley/Released

Text: Redaktionen