Populär söktjänst kan förbjudas

2024 03 14

Söktjänster som visar personuppgifter på internet kan förbjudas.

Det har under en tid varit omdebatterat huruvida det är en god idé med söktjänster som visar privata uppgifter på nätet eller inte.

Nu framförs ett officiellt klagomål till Integritetsskyddsmyndigheten, och beroende på hur långt klagomålet går i de rättsliga instanserna så kan sådana söktjänster framöver vara ett minne blott.

Det rapporterar TV4.

Är en feltolkning

Den ideella organisationen European Centre for Digital Rights framhåller att det är en feltolkning av lagen att tillåta aktörer som Mrkoll och Hitta.se.

Juristen Joakim Söderberg har tillsammans med organisationen officiellt lämnat in ett klagomål.

– Man har helt enkelt inte tänkt färdigt, är min uppfattning. Därför finns det nu ett stort område där uppgifter publiceras, som kan användas för att skada andra utan att det går att göra så mycket åt som privatperson, säger han.

Uppmanar myndigheter

Söderberg framhåller vidare att det nu är upp till myndigheterna att styra upp saken.

Detta genom att utreda huruvida tjänsternas verksamheter verkligen är förenliga med lagen.

Kan söka mycket

Tjänster som Mrkoll, Hitta.se och Eniro ger tillgång till en hel del privata uppgifter.

– Mrkoll är en söktjänst för information om privatpersoner, utvecklad för konsumenter. Vi samlar information från offentliga register och hanterar den för att göra den lättförståelig, framhåller Mrkoll via sin webbsida.

– Vi sammanställer information om personer som är 16 år eller äldre. Totalt finns cirka 8.4 miljoner individer sökbara i tjänsten.

Uppdaterar löpande

Tjänsten uppdaterar löpande information angående personer.

– Du kan söka med hjälp av ett fullständigt namn, delar ur ett namn och/eller kombinera en gatu- eller postadress. Du kan också söka med hjälp av ett personnummer.

– Varje vecka uppdaterar, raderar och adderar vi hundratusentals uppgifter. Vi rensar bort inaktuella uppgifter, publicerar nya adresser och telefonnummer.

Kritik har riktats mot tjänsterna så vissa bedömer att det är integritetskränkande.

Foto: C. Kutz

Text: Redaktionen


Swedbank har fått problem – kunder i hela Sverige drabbas

2025 05 19

Swedbank har drabbats av omfattande problem.

Det började vid midnatt natten till måndag.

Plötsligt haglade det in rapporter om störningar hos storbanken, enligt sajten Downdetector som samlar inrapporterade problem.

Omkring 00.30 kulminerade problemen, men på måndagsmorgonen pågår problemen fortfarande.

I synnerhet är det internetbanken som kunder inte kommer åt.

– Nu funkar det inte att logga in igen. Blir vansinnig!! skriver en kund i en kommentar.

– Slängs ut lika fort som man försöker komma in. Har jag tur kommer jag in. Annars otur och kommer inte in, framhåller en annan.

Kunder uppretade

Även Aftonbladet har fått in rapporter om Swedbankstrulet.

Flera kunder har tagit kontakt med tidningen och larmat.

– Kan varken logga in med dosa eller med bank-id. Får felmeddelande, uttrycker en person till tidningen.

På X uttrycker flera kunder sitt missnöje.

– Så jävla tröttande Swedbank, framhäver en.

– Finns det någon bank som krånglar mer än **** Swedbank. Jag tror *** det är dags att byta bank, skriver en arg kund.

LÄS MER: Swedbank straffas – har gjort fel i flera år

Drabbades av "massiv" attack

Den här typen av strul är inte ovanligt.

I april drabbades Swedbank och Sparbankerna av tekniska besvär precis inför den stora löningsdagen den 25:e.

Framför allt påverkades Swish.

Den incidenten skedde kort efter att Bankid drabbats av en massiv överbelastningsattack. Alla tjänster som kräver inloggning med e-legitimationen låg nere.

Bankid understryker att det då handlade om en extrem händelse.

– Vi har inte varit med om en så kraftig attack innan, sade Bankids pressansvarig Charlotte Pataky till GP vid tillfället.

Enligt Mattias Wåhlén, cyberhotsexpert på Truesec, var uppmärksamhet sannolikt motivet bakom överbelastningsattacken.

– De vill liksom skapa rubriker och då vill man slå med någonting som märks, sade han till Aftonbladet i april.

LÄS MER: Rusning till Swedbank – “det är exceptionellt”

Foto: ACWells

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: USA har fått nog – kommer “krossa” Ryssland

2025 05 19

Donald Trumps tålamod med Vladimir Putin är på väg att rinna ut.

Som konsekvens förbereder USA för vad som skulle kunna bli ett brutalt slag mot Ryssland.

Det uppger Finlands president Alexander Stubb efter ett längre samtal med Trump, rapporterar The Guardian.

Åtgärderna handlar om ett nytt sanktionspaket som av den amerikanska senatorn Richard Blumenthal beskrivs som “benkrossande”.

Paketet kan läggas fram redan i veckan “för att göra Rysslands finanser ohållbara”, skriver den brittiska tidningen.

– Om vi ska sammanfatta det skulle vi kunna säga att Zelenskyj är tålmodig och president Trump börjar bli otålig, men i rätt riktning, det vill säga mot Ryssland, säger Stubb.

Trumps dealbreaker

Enligt den finländska presidenten finns en dealbreaker för Trump. Putin får inte lov att avgöra Ukrainas öde “över huvudet” på den ukrainska presidenten Volodymyr Zelenskyj.

Det sanktionspaket som kan aktiveras, om det planerade samtalet mellan Trump och Putin på måndagen inte faller väl ut, kommer att rikta in sig på utländska företag som importerar rysk energi.

Paketet har initialt uppgetts innehålla planer på att införa 500 procentiga tullar på varor från alla länder som handlar energi med Ryssland.

Enligt den Trumpallierade senatorn Lindsey Graham är det ett komplement till Vita husets tullpolitik, inte ett alternativ.

"Ingen stormakt längre"

Alexander Stubb förklarar att han försökt förmedla för Trump att Ryssland inte längre är en stormakt.

– Absolut inte ekonomiskt, säger den finländska ledaren.

– Det här är den typ av budskap man måste förmedla. Det är inte ett lätt spel, men man måste bara fortsätta att engagera den amerikanska administrationen.

LÄS MER: Paniksiffror från Ryssland – står inför “flodvåg av konkurser”

Putin hånfull

Förra veckan påstod Putin att han är beredd på ytterligare västerländska sanktioner.

Diktatorn uttryckte sig om saken i hånfulla termer.

Världens ledande ekonomier glider in i en lågkonjunktur, bara för att skada oss. Det är som om jag skulle köpa en biljett och inte åka för att reta upp konduktören, sade Putin enligt ryska statliga mediebyrån Tass.

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok resp President of Russia Office

Text: Redaktionen