Panikscener på flygplan – 50 skadade

2024 03 11

Dussintals personer har skadats efter en skrämmande incident på ett passagerarflyg.

Händelsen ägde rum under måndagsmorgonen svensk tid.

Ett flyg från Australien på väg till Nya Zeeland drabbades av en “teknisk incident” som försatte planet i en kraftig rörelse med följden att passagerarna plötsligt kastades omkring i kabinen.

– Flyg LA800, som trafikerar rutten Sydney - Auckland idag, drabbades av en teknisk incident under flygningen som orsakade en kraftig rörelse, bekräftar LATAM Airlines för CNN.

Tolv personer till sjukhus

Exakt vad den “tekniska incidenten” var specificeras inte.

Vid ankomst till Auckland behandlades ett femtiotal personer för skador, varav en passagerare ska vara allvarligt skadad.

Totalt har tolv personer fått uppsöka sjukhus, enligt Hato Hone St. John Ambulance. 

Fjorton enheter, inklusive sju ambulanser, mötte upp flygplanet när det gick ned för landning på Nya Zeeland.

Vittnar om panikscener: "Folk flög"

Passagerarna ombord vittnar om panikscener under och efter incidenten.

– Folk flög genom kabinen, säger en som befann sig ombord till CNN.

Eftersom flygets fall kom så plötsligt hade de flesta inte på sig säkerhetsbältet.

– Folk var verkligen rädda, säger samma person.

En annan passagerare beskriver händelsen som att planet “bara stannade” och att “folk flög runt”.

"Blod i taket"

Ohyggliga scener utspelade sig därefter.

– Det var blod i taket, folk flög och hade sönder taket på flyget. 

En annan person, en kvinna, menar att hon aldrig varit med om någonting liknande.

– Jag har varit flygvärdinna och det här är första gången jag någonsin har… hela planet bara frös, säger hon till New Zeeland Herald.

Landade enligt schema

Enligt lokala medier lyckades dock planet landa enligt tidtabell.

Planet landade på Aucklands flygplats som planerat. Som ett resultat av händelsen drabbades några passagerare och kabinpersonal, säger en talesperson för det aktuella flygbolaget.

– De fick omedelbar hjälp och utvärderades eller behandlades av medicinsk personal på flygplatsen vid behov.

Arkivfoto: S.Grochowicz

Text: Redaktionen


Historiker tvärsäker: Putinregimen kan falla på tre dagar

2025 06 02

Omvärlden måste vara redo för ett snabbt maktskifte i Ryssland.

Det framhäver Vladimir Kara-Murza, rysk historiker, journalist och dissident.

– En tydlig lärdom från rysk historia är att stora politiska förändringar sker lika fort som att knäppa fingrarna: snabbt, plötsligt och helt oväntat, säger han till Dagbladet.

"Kan falla på tre dagar"

Vladimir Kara-Murza är en av de mest välkända Kremlkritikerna. Han har överlevt två försök till förgiftning och dömdes för två år sedan till 25 års fängelse för landsförräderi efter att ha kritiserat den ryska invasionen av Ukraina.

Dissidenten hann sitta elva månader i ett sibiriskt fångläger innan han släpptes förra sommaren i ett fångutbyte.

Nu talar han ut om hur oförutsägbar han anser framtiden egentligen vara för den ryska diktatorn Vladimir Putin. Kara-Murza jämför med hur tidigare ledare har fallit snabbt, till exempel tsar Nikolaj vid den ryska revolutionen 1917.

– Ingen förutspådde tsarregimens fall. Den föll på tre dagar. Ingen såg kommunistregimens fall i slutet av 1800-talet. Den föll också på tre dagar, säger Kara-Murza och fortsätter:

– Så sker förändring i Ryssland. Så kommer politisk förändring att ske nästa gång. Ingen av oss vet när eller hur, men vi vet att det kommer att hända. Ingenting varar för evigt och “herr Putins regim” är inget undantag.

Uppmanar världen: gör er redo

Vladimir Kara-Murza jobbade nära den ryska oppositionsledaren Aleksej Navalnyj som plötsligt och mystiskt avled i rysk fångenskap förra året. Han är även brittisk medborgare och bor numera i Storbritannien.

Nu uppmanar 43-åringen världen att stå redo att agera omedelbart när Putins regim faller. Journalisten menar att “ni måste ha en plan”.

– Det är mycket viktigt att inte missa nästa möjlighet till demokratisk förändring i Ryssland, som vi gjorde på 90-talet, och som har fört oss hit där vi står idag, med den största militära konflikten sedan andra världskriget, säger Kara-Murza till den norska tidningen.

Kan sitta elva år till

Vladimir Putin utropade sig till segrare i det ryska presidentvalet våren 2024. Det så kallade valet, där Putin fick 88 procent av rösterna, har av större delen av omvärlden betraktats som riggat. 

Sedan tidigare har Kreml tagit bort lagen om att presidenten inte får sitta mer än två mandatperioder. Putin inledde efter “valet” sin femte period som varar fram till 2030. Han har därefter enligt rysk lag rätt att ställa upp ytterligare en gång och kan således sitta kvar till 2036.

Diktatorns nuvarande mandatperiod är den längsta i Rysslands moderna historia, vilket gör honom till den längst sittande ledaren sedan Josef Stalin.

Putin är efterlyst i 123 länder för krigsbrott i Ukraina efter att Internationella brottmålsdomstolen utfärdat en arresteringsorder mot den ryska ledaren 2023.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Läkare varnar för “mirakelpiller” – storsäljare på apoteket

2025 06 02

Ett uppmärksammat kosttillskott har blivit mycket populärt på senare tid.

Framför allt ökar efterfrågan bland unga, och i synnerhet inför sommaren.

Det handlar om betakaroten, ett kosttillskott som säljs på vanliga apotek och som marknadsförs både som ett piller som bidrar till en bättre solbränna och som skydd mot skadlig UV-strålning från solen.

– Betakaroten är en antioxidant som främjar hudens hälsa samt ger den en naturlig och hälsosam färg, framhåller exempelvis Kronans Apotek om produkten.

Läkare varnar

Det så kallade “mirakelpillret” har fått mer exponering bland ungdomar i Sverige tack vare sociala mediejätten Tiktok, rapporterar SvD.

Men flera läkare varnar för trenden.

Enligt Martin Bergö, professor i molekylär medicin vid Karolinska institutet, gör kosttillskottet ingen nytta. Dessutom tenderar rekommenderade doser att överskridas.

Alla näringsämnen är kemikalier, och när man koncentrerar ämnet i en tablett blir det precis som ett läkemedel. Alltså kan det vara skadligt och man kan hamna på en toxisk nivå, säger han till samma tidning.

Läkaren pekar på studier som visar att antioxidanter inte själv skapar cancer, men bidrar till ökad tillväxt och kan sprida tumörer som redan finns. 

Det räcker därför att äta frukt och grönsaker, som innehåller betakarot. Börjar huden bli orange är det ett tydlig tecken på att det gått för långt.

"Ett feltänk"

Han får medhåll av Hildur Helgadottir, docent och överläkare i onkologi. Även hon är verksam vid Karolinska institutet och flaggar för att kombinationen med betakaroten och solexponering är “ett feltänk”.

– Att det skulle vara ett skydd är något som används i marknadsföringen. Det är snarare ett hälsoproblem eftersom det kan stimulera tumörtillväxt, säger Hildur Helgadottir till SvD.

Myndighet varnar också

Livsmedelsverket flaggar också för att inte överdosera kosttillskott.

Genom att äta kosttillskott kan man få i sig enskilda ämnen i skadliga mängder. Det är mycket svårare att överdosera enskilda ämnen genom att äta vanlig mat, framhåller myndigheten.

– För vissa ämnen är det dessutom en liten skillnad mellan vad som är nyttigt för kroppen och vad som kan vara farligt. Intag av flera olika slags kosttillskott samtidigt ökar risken för överdosering. Det ökar även risken för oönskade samverkanseffekter.

Foto: ICA Gruppen/Frida Ström

Text: Redaktionen