UD går ut med skarp varning – kopplas till Moskva

2024 03 09

Utrikesdepartementet tar nu rygg på USA:s ambassad i Moskva.

Under den senaste tiden har det från flera håll varnats för att en terrorattack kan vara nära förestående i den ryska huvudstaden.

Utrikesdepartementet är den senaste i en rad diplomatiska aktörer som nu varnar för ökat terrorhot i Moskva.

Även den norska motsvarigheten går ut med en liknande varning.

Det rapporterar Expressen.

Riktar uppmaning

UD går ut med en skarp varning till de svenskar som befinner sig i Moskva.

– Ambassaden påminner svenskar i landet om att undvika folksamlingar, vara vaksamma och följa lokala myndigheters råd och anvisningar.

Begränsade möjligheter

De diplomatiska kontakterna mellan Sverige och Ryssland har sedan kriget i Ukraina bröt ut varit kraftigt begränsade.

Av den anledningen kan det vara svårt för svenskar i Moskva att få konsulär hjälp.

Det viktigaste menar UD är att hålla sig undan stora folksamlingar och hålla sig uppdaterad på nyheterna.

“Finns uppgifter”

Ambassaden framhåller att det rör sig om ett nära förestående hot.

– Ambassaden konstaterar att det finns uppgifter om ett eventuellt ökat terrorhot i Moskva under de närmaste dagarna. 

– Den amerikanska ambassaden har informerat om en förhöjd risk för terrorangrepp mot större folksamlingar i Moskva under kommande helg.

Kan vara svårt

Man vill även göra svenskar i Ryssland medvetna om att förutsättningarna inte är de enklaste.

– Luftrummet i Ryssland och omkringliggande länder har stängts eller begränsats för flyg från Ryssland. Det kan därför vara betydligt svårare för de som planerar att lämna landet att hitta transportalternativ, framhåller ambassaden via sin webbsida.

– Det kan vara svårt att få tag på biljetter för att ta sig ur landet. Flygbiljetter, som är dyra, säljs slut mycket fort. Om du befinner dig i Ryssland kan det vara bra att omgående se över hemresemöjligheter. Säkerställ att du har giltiga resehandlingar.

Bland annat USA har sedan tidigare varnat för terrorhotet.

Foto: I. Shilov

Text: Redaktionen


Regn och åska drar in

2025 09 13

Lördagen ser ut att bli en regnig dag.

SMHI meddelar att lördagen kommer att bli en regnig dag.

I synnerhet i de norra och västra delarna av landet kommer det att regna.

Även åska kan förekomma, meddelar vädermyndigheten på lördagsmorgonen.

Regn och åska

I dag lördag väntas skurar i de västra och norra delarna av landet. 

Störst mängder ser ut att falla i Bohuslän och Halland. Åska kan även förekomma.

– I allmänt växlande molnighet, tidvis med tätare molnighet i främst västra Svealand och Norrlands kust- och inland, förklarar SMHI.

– Framåt kvällen drar ett mer sammanhängande band med regn och skurar även in över södra Götaland.

Det är oklart exakt hur mycket regn det blir.

Även i morgon

Även på söndagen väntas det regna.

Under natten mot söndag fortsätter regnbandet i Götaland norrut och splittras upp.

– Under dagen åter regn i västra Götaland, mest intensivt i Bohuslän, fortsätter vädermyndigheten.

– På eftermiddagen närmar sig ett lågtryck Östersjön från söder, vilket kan ge rikligt med regn och kraftiga skurar på Gotland och till kvällen även i Södermanland och Uppland. I övrigt generellt mycket moln.

Läs mer: Bekräftat: Här är svenskarnas favoritglass – hela listan

Nästa vecka

Lågtrycket fortsätter sin bana norrut och främst längs södra och norra

Norrlands kustland kan rikliga mängder förekomma i samband med det i början av nästa vecka.

Ytterligare ett lågtryck på Nordsjön drar in regn över Götaland från väster.

Vinden vrider åt sydväst och tilltar till friska till hårda vindbyar.

Senare i veckan

Lågtrycket från väster förs in över landet med regn och skurar. Nästa fredag drar kallare luft in över norra Norrland. 

Ytterligare ett omfattande och djupt lågtryck närmar sig från nordväst.

– Framåt helgen kan rikliga regnmängder väntas i delar av södra Sverige, uppger SMHI.

Läs mer: EU:s vändning – ny chans för bensin- och dieselbilar

Foto: E. Triguba

Text: Redaktionen


“Kontakta oss direkt då” – Swedbank uppmanar kunder

2025 09 13

Bedrägerierna i Sverige är ett fortsatt mycket stort problem.

Bedrägerivågen i Sverige fortsätter.

Stora summor går förlorade till olika typer av avancerade bedrägerier där bedragarna ofta utger sig komma från kända företag eller myndigheter.

Swedbank arbetar för att försöka förhindra dessa bedrägerier – men då finns det en del viktiga saker som kunder behöver veta om.

Höga nivåer

Bedrägerier via betaltjänster minskade något det andra halvåret 2024 men ligger fortsatt kvar på höga nivåer. 

Samtidigt ökade bedrägerier där bedragare manipulerar konsumenten till att utföra en transaktion.

– Det är fortsatt väldigt stora belopp som bedragarna lyckas lura konsumenter på. Dessutom är det oroande att manipulationerna ökar, säger Mithra Sundberg, avdelningschef för Betaltillsyn på FI.

Swedbank uppmanar

Bedrägerier via sms och mejl, på nätet, telefon och sociala medier är tyvärr vanliga, understryker Swedbank.

– Var försiktig då bedragare ibland använder dataprogram som får det att se ut som att de ringer från banken, välkända företag eller myndigheter, så kallad spoofing, framhåller storbanken.

– Och tänk på att bedragare ofta vill få saker att verka brådskande, så att du blir stressad.

Läs mer: Bransch gör comeback – kan bli jobb i mängder

Viktigt tips

Det totala beloppet från bedrägerier där personer manipuleras till en transaktion uppgick till 554 miljoner kronor för andra halvåret 2024, en ökning från 511 miljoner kronor under första halvan av året.

– Kontakta oss direkt om du misstänker att du är utsatt för bedrägeri. Glöm inte att även göra en polisanmälan, uppmanar Swedbank.

“Dela inte”

Ett av de främsta tipsen som Swedbank har till sina kunder är att vara varsam med Bank-ID.

Det handlar om att aldrig använda e-legitimation, som BankID, eller säkerhetsdosa på uppmaning av någon som oväntat kontaktar dig.

– Och låt ingen annan använda dem. Tänk även på att dina lösenord och koder är just dina. Dela dem inte med någon och förvara dem noggrant.

Läs mer: Svenskt börsbolag går i konkurs

Foto: MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen