Kraftig förändring på bostadsmarknaden

2024 03 08

En stor förändring på den svenska bostadsmarknaden kan nu konstateras.

Efter en smärre chock under de senaste årens räntehöjningar har antalet affärer nu börjat öka igen – och det med besked.

I februari såldes 12 500 bostäder vilket är en ökning på tio procent jämfört med motsvarande månad 2023, enligt Svensk Mäklarstatistik.

Av dessa var 8 800 bostadsrätter och 3 700 villor och det senare innebär en ökning på hela 14 procent.

– Att fler affärer går till avslut är ett lovande tecken på att marknaden börjar vakna till liv efter en lång vinterdvala, säger Oskar Öholm, vd på Mäklarsamfundet.

Om trenden håller i sig återstår att se, men antalet affärer under januari och februari var ungefär lika många som samma period 2019.

I Storstockholm ökade priserna med en halv procent medan förändringen för Storgöteborg och Stormalmö låg på +0,1 respektive -1,1 procent.

"Visst vårtecken"

Banken SBAB och Booli:s indikator Bomarknaden är också optimistiska.

Medan Bomarknadstempen i januari inte visade på någon som helst tjällossning på bostadsmarknaden kan nu ett visst vårtecken skönjas sett till att annonstiderna sjunkit något den senaste tiden, säger Robert Boije, chefsekonom på SBAB.

– Normalt brukar särskilt villamarknaden vakna till liv under vårmånaderna

Det i kombination med nya signaler från Riksbanken om kommande räntesänkningar senast till sommaren borde få temperaturen att stiga lite ytterligare.

Dock fortsatt kyligt

SBAB uppmanar emellertid att behålla fötterna på jorden.

Läget är dock sammantaget fortsatt kyligt i Sverige som helhet liksom i alla tre storstadsområdena. Ett skäl till det är att det redan stora utbudet av lägenheter fortsätter att öka drivet av bland annat flera återpubliceringar, framhåller banken.

Foto: M. Lis

Text: Redaktionen


Ungern uppmanar Ukraina – sluta med attacker i Ryssland

2025 08 14

Ungerns utrikesminister fördömer en ukrainsk attack och kommer med en uppmaning till landet.

Ungern ses allmänt som det mest Kremlvänliga landet i EU och Nato.

Landet har konsekvent hindrat bistånd till Ukraina och sanktioner mot Ryssland under hela det fullskaliga kriget.

Nu uppmanar man Ukraina att sluta med attacker mot rysk energiinfrastruktur.

– Ungern är Ukrainas främsta elleverantör. Utan oss skulle landets energisäkerhet vara mycket instabil, skriver Ungerns utrikesminister Peter Szijjarto på plattformen X, rapporterar Kyiv Independent.

– Med tanke på detta är den ukrainska attacken mot oljeledningen Druzhba, som förser Ungern med olja och är avgörande för vår energisäkerhet, upprörande.

Stor leverantör

En stor del av Ukrainas importerade el kommer från Ungern.

Oljeledningen Druzhba är en av världens största oljeledningar.

Ungern är beroende av ledningen för det mesta av sin råolja.

Landet är, tillsammans med Slovakien, ett av de två återstående länderna i EU som fortfarande importerar rysk olja via Druzhba, enligt ett undantag från EU:s sanktioner.

”Äventyrar energiförsörjning”

Szijjarto anklagar Ukraina för att "äventyra Ungerns energiförsörjning".

Han uppmanar också Ukraina att upphöra med attackerna mot energiinfrastruktur som Ungern behöver.

– Budapest har inget med kriget att göra, framhåller han i inlägget.

Inte första gången

Det är inte första gången som Ungern har klagat på de ukrainska attackerna.

I mars påstod Ungern att en ukrainsk drönarattack mot Ryssland tillfälligt stoppade oljeimporten till landet.

Den kritiserade attacken, som riktades mot en oljepumpstation i Unecha, ägde rum den 13 augusti.

Attacken resulterade i skador, explosioner och en stor brand, uppger ukrainska myndigheter.

– Den ryska anläggningen betjänar två rörledningar med en sammanlagd årlig kapacitet på 60 miljoner ton och stöder också Rysslands försvarsindustri, enligt den ukrainska militären, rapporterar Kyiv Independent.

Foto: S. Radford

Text: Redaktionen


Biltemas besked – ska bygga nytt stort varuhus

2025 08 14

Biltema fortsätter att expandera.

På torsdagen ger kedjan besked om att de kommer att öppna ännu ett nytt varuhus.

Det nya varuhuset kommer att vara 7 200 kvadratmeter stort och etableras på Åland.

Det framhåller Biltema i ett pressmeddelande.

Bygger nytt

Biltema Real Estate Sweden AB har förvärvat samtliga aktier i Handelsplats Syd Ab och blir därigenom ägare till en tomt på 15 000 kvadratmeter inom affärsområdet Dalbo Retail Park på Åland. 

Förvärvet markerar starten på etableringen av ett Biltema-varuhus på Åland.

Öppnar 2027

På tomten planeras ett Biltema-varuhus på cirka 7 200 kvadratmeter.

Tillsammans med aktören på den angränsande östra tomten planeras cirka 300 nya parkeringsplatser.

Biltema Café är en "självklar del av varuhuset", med runt 200 sittplatser och "klassiker som Biltemakörv och köttbullar, allt till riktigt låga priser".

Projekteringen har dragit igång och målsättningen är att öppna varuhuset sommaren 2027.

Kedjan ämnar anlita lokala arkitekter och underleverantörer, och mellan 30 och 40 personer kommer att anställas när varuhuset står färdigbyggt.

“Stark identitet”

Adelina Voci, Head of Retail Nordic hos Biltema, kommenterar beskedet.

– Åland har en stark lokal identitet och ett engagerat näringsliv, säger Voci.

– Vi ser fram emot att bli en del av det och hoppas kunna skapa både arbetstillfällen och långsiktigt värde för det åländska samhället.

Har flest

Norge är det land med flest Biltema-varuhus.

De har 68 varuhus runt om i landet, jämfört med Sveriges 62, Danmarks 19 och Finlands 17.

Det första varuhuset öppnade upp dörrarna redan år 1983, och Biltema har sedan dess expanderat med ytterligare 67 butiker.

I de norska varuhusen arbetar idag cirka 1700 anställda.

Biltema Norges huvudkontor är beläget i samma byggnad som varuhuset i Jessheim, en bit utanför Oslo.

År 2002 öppnade det första Biltemavaruhuset i Danmark och i landet arbetar 600 anställda.

Finland fick sitt första Biltemavaruhus år 1985 och där arbetar 337 anställda.

Foto: Biltema

Text: Redaktionen