SD ställer skarpa krav på Moderaterna – Annars uteblir stödet

2021 09 23

Nu gör SD något de aldrig gjort förut – kräver direkta budgetförhandlingar med Moderaterna för att stödja M-budgeten.

Det rapporterar Expressen som konstaterar att SD en lång rad gånger sedan 2014 valt att stödja Moderaterna mot S-MP i  de viktiga budgetomröstningarna i riksdagen – men SD har aldrig krävt att få något tillbaka i form av direkta förhandlingar mellan SD och Moderaterna. Men nu vankas andra bullar.

SD-mandaten nödvändiga

– Det är ett annat läge nu. Vi behöver vara delaktiga i framtagandet av ett motförslag. Våra mandat är nödvändiga för en majoritet, säger partiets ekonomiskpolitiska talesperson Oscar Sjöstedt till Expressen.

Jimmie (SD) vill vara med

Även SD:s partiledare har signalerat samma sak.

– Som det ser ut just nu så finns det ingen anledning för oss att stödja en budget som vi inte varit med och förhandlat, sa Jimmie Åkesson (SD) till tidningen nyligen.

Finns alternativa vägar

Expressen lyfter även fram att en annan möjlig väg för M-KD-SD är att inte enas om en hel budget utan bara om att stoppa vissa S-MP-delar och att lägga till några få egna delar. Den varianten skulle inte kräva liket mycket förhandlingar mellan M-KD-SD.

ANALYS
SD:s krav är mycket intressanta och sätter fingret på följande:

▪Det är inte bara S-MP som har en utmaning att enas med V och C.

▪Även M-KD har en utmaning när det gäller att enas med SD

▪Och ska även L vara med så blir utmaningen för M-KD ännu större

▪SD känner sig troligen inte helt säkra på var de har M och vill nu markera vad som gäller

SD i liknande läge som V

Samtidigt är det alldeles självklart att SD kräver att få igenom en del egen politik om de ska säga ja till en M-KD-budget. På samma sätt som V vill få genomslag för att stödja S så vill SD får genomslag för att stödja M. Allt annat vore ett oväntat svek mot egna väljarna.

Det hela kan helt enkelt summeras så här – Dörrmattorna tid tycks vara över i svensk politik.

Ebba Busch (KD) kan komma att inta en central roll i möjliga samtal mellan M-SD då alla tre partier ingår i den gruppering som utgör huvudalternativet till ett omval av S-MP-regeringen 2022. M och KD är också mycket samspelta när det gäller budgetarbetet.

Framgångsrik strategi

Den mest framgångsrika strategin för V respektive SD i detta läget är sannolikt att inte kräva reformer på det område där partierna står som längst ifrån S-MP-C respektive M-KD.

Kraftiga V-skattehöjningar eller kraftiga SD-socialförsäkringshöjningar är med andra ord inte den smidigaste vägen att gå.

Foto: Jimmie Åkesson FB, Ulf Kristersson FB, Ebba Busch FB

[yop_poll id="626"]

Trump rasande – efter besked om Kamala Harris

2025 05 08

Donald Trump ger sig på sin tidigare valmotståndare Kamala Harris och TV-kanalen CBS, som han anklagar för att ha manipulerat en intervju.

Donald Trump må redan ha besegrat Kamala Harris i presidentvalet förra året, men nu ställer han återigen in siktet på sin tidigare valmotståndare.

Detta efter att en intervju av CBS-programmet 60 minutes med den demokratiska presidentkandidaten nominerats till en Emmy.

Beskedet om nomineringen kommer efter att Trump i oktober stämt CBS och moderbolaget Paramount Global – för att ha manipulerat samma intervju.

“Fixades och manipulerades olagligen”

Trump går nu till vansinnig attack mot både Harris och CBS 60 minutes, som han menar ägnar sig åt lagbrott.

Presidentens missnöje vädras via ett inlägg på det sociala nätverket Truth Social.

– Den valstörande 60 Minutes-intervjun med Kamala Harris, som sändes på CBS strax före valdagen och långt in i den tidiga röstningen, visade sig vara mycket värre än väntat, eftersom hennes svar olagligen fixades och manipulerades av CBS, för att försöka få Kamala att framstå som åtminstone någorlunda sammanhängande, framhåller presidenten.

Läs mer: Tyskland ryter ifrån mot Trumps USA

“Ett totalt slag i ansiktet”

Trumps advokater sitter just nu låsta i en rättstvist med Paramount Global, som man stämt på 20 miljarder dollar, cirka 192 miljarder kronor, för att ha manipulerat avsnittet med Kamala Harris.

Att samma intervju nu också har nominerats till en Emmy, ett av TV-världens finaste priser, verkar vara droppen som har fått Trumps bägare att rinna över.

– Dessutom, som ett totalt slag i ansiktet för alla som tror på SANNING och ärlig journalistik, har detta Fake News-inslag nu nominerats till ett pris av det totalt misskrediterade Emmys, heter det i presidentens inlägg.

“Korruption och lögner”

Trump avslutar genom att tala för det amerikanska folket, som han påstår har tappat allt förtroende för pressen vid det här laget.

– Dessa upptåg är anledningen till att det amerikanska folket inte har något förtroende för pressen och kräver att media, mycket inklusive 60 Minutes, CBS och dess ägare, hålls ansvariga för deras korruption och lögner, vilket är exakt vad vi gör i domstol!

Läs också: Trump utropar massiv åtgärd – ska rädda döende bransch

Foto: G. Skidmore

Text: Redaktionen


Pensionsmyndigheten går ut och varnar pensionärer

2025 05 08

Pensionsmyndigheten går ut med en varning till pensionärer.

Ett flertal personer har den senaste tiden slagit larm till Pensionsmyndigheten.

Nu går myndigheten ut med en varning till pensionärer och alla som riskerar att drabbas.

Det handlar om försök till bedrägeri.

Samtal från oroliga personer

Pensionsmyndigheten går ut med varningen på tisdagen.

De meddelar att ett flertal personer har utsatts för bedrägeriförsök via sms.

– Pensionsmyndigheten har tagit emot samtal från oroliga personer. Pensionärer och andra har fått sms med Pensionsmyndigheten som falsk avsändare, varnar myndigheten på sin hemsida.

I sms:et försöker bedragarna få mottagaren att klicka på en länk.

– De sms som skickas innehåller en länk till en falsk webbsajt som uppges efterlikna pensionsmyndigheten.se, förklarar myndigheten.

I själva verket vill bedragarna komma åt mottagarens personuppgifter.

– Sajten fiskar efter personuppgifter, troligtvis i bedrägerisyfte.

Uppmaning: klicka aldrig

Nu uppmanar Pensionsmyndigheten människor att se upp för dessa falska sms.

Man bör absolut inte klicka på länken i sms:et.

– Klicka aldrig på länkar med uppmaning att lämna personuppgifter. All inloggning på pensionsmyndigheten.se kräver BankID med hjälp av så kallad QR-kod, uppger myndigheten.

Pensionsmyndighetens IT-säkerhetschef berättar att ett flertal personer har hört av sig på kort tid och berättat om de falska sms:en.

– Vi har tagit emot ett tiotal samtal på kort tid, men det är antagligen fler som har råkat ut för detta, säger IT-säkerhetschef Dan Holgersson till DN.

Den falska sidan som sms:en länkar till uppges vara väldigt lik myndighetens egen sida.

– De har lagt ned lite extra jobb på det här och kopierat från vår sajt, säger Dan Holgersson till tidningen.

Bedrägerier via telefon

Det är inte första gången som bedragare utnyttjar Pensionsmyndighetens namn för att försöka lura människor.

I december 2024 slog myndigheten larm om att bedragare ringde upp människor och utgav sig för att ringa från Pensionsmyndigheten.

– De påstår att de erbjuder utbildning via en länk. Pensionsmyndigheten kan ringa dig men vi erbjuder inte rådgivning eller utbildning, meddelade Pensionsmyndigheten då, vilket MarcusOscarsson.se tidigare har rapporterat.

– Blir du uppringd av någon som utger sig för att ringa från eller på uppdrag av Pensionsmyndigheten ska du alltid vara försiktig med att lämna ut dina uppgifter, informerade myndigheten.

– Om du är osäker på om personen är vem den utger sig för att vara kan du alltid ringa vår kundservice för att dubbelkolla.

Foto: Anaterate (bilden är AI-genererad)

Text: Redaktionen