10okt2025

Flera livsmedel återkallas – säljs på Hemköp och Coop

2024 03 06

Produkter som finns till försäljning i flera livsmedelsbutiker återkallas.

Produkterna finns till försäljning bland annat hos Hemköp och Coops butiker.

”Skadligt för hälsan”

Produkterna återkallas på grund av att för höga halter av patulin, ett mögelgift, har hittats i en av råvarorna som används som ingrediens i produkten.

– I höga koncentrationer och vid långvarig användning är patulin skadligt för hälsan, uppger Fazer, som står bakom produkterna.  

Fazer uppmanar nu konsumenter att inte konsumera produkten, utan att i stället göra sig av med den. 

– Fazer har informerat återförsäljare om återkallelsen, som omedelbart tar bort de aktuella produktpartierna. Återkallelsen gäller inte andra produkter eller partier.

De här produkterna gäller det

Det är Froosh-smoothies med smakerna jordgubb, banan och guava från Fazer som återkallas.

Återkallelsen gäller 150-millilitersförpackningar med bäst före-datum 3 augusti, 2 september, 8 september och 13, 21 och 27 oktober.

Återkallelsen gäller även 250-millilitersförpackningar med bäst före-datum 4 augusti, 6 oktober, 13 och 27 oktober.

Beklagar

Fazer beklagar det som har inträffat.

– Vi beklagar eventuella besvär som orsakas av återkallelsen och kompenserar för redan inhandlade produkter. 

Fazer uppger att de kommer återbetala för de produkter som är inhandlade.

Konsumenter hänvisas till Fazers konsumentkontakt med anledning av detta.

Inte första gången

Det är inte första gången som Fazer återkallar produkter. Tidigare har företaget återkallat ett parti med chokladkakor.

– Partiet som återkallas är choklad Karl Fazer Crunchy 55 gram med bästföredatum 19 augusti 2024, uppgav Fazer tidigare.

Orsaken var att det kunde förekomma smörjolja som använts i samband med produktionen i chokladkakorna.

– Smörjoljan är godkänd som livsmedel men mängden olja som ett livsmedel får innehålla har en maxgräns. Fazer har genom analyser inte kunnat fastställa mängden, varför chokladkakorna återkallas som en säkerhetsåtgärd.

Foto: Coop Sverige

Text: Redaktionen


22 mars 2026

Svenskars internet kan slås ut – ”aldrig hänt tidigare”

2026 03 23

Kriget i Mellanöstern kan riskera att slå ut internet i Sverige.

Striderna i Mellanöstern utgör ett direkt hot mot världens internet, eftersom undervattenskablar som förbinder världens datacenter passerar genom farliga områden som Röda havet och Hormuzsundet.

Om dessa kablar skadas kan stora delar av internettrafiken påverkas globalt, rapporterar RBC Ukraine.

Digital infrastruktur i riskzonen

Kriget i Iran har inte bara satt energirutter i riskzonen, utan också hotat en av de viktigaste byggstenarna för globalt internet – undervattenskablarna i Röda havet och Hormuzsundet.

En stor del av all datatrafik mellan Europa, Asien och Afrika passerar genom dessa smala och strategiskt viktiga sjöleder.

Skador på dessa kablar kan omedelbart störa internettrafik, även i Sverige, eftersom en betydande del av vår internationella data passerar genom samma rutter.

– Att stänga ner båda dessa flaskhalsar samtidigt skulle vara ett globalt störande evenemang. Jag känner inte till att det någonsin har hänt tidigare, säger Doug Madory, direktör för internetanalys på Kentik.

Hittills betraktas kablarna i Röda Havet själva inte som direkta mål.

Den största risken är istället att de skadas av misstag eller som en konsekvensskada.

LÄS MER: Anders Borg är säker: ”Två veckor kvar”

Hela samhället drabbas

Enligt en rapport från GlobalConnects om den digitala infrastrukturen i Norden visar det sig tydligt hur snabbt ett avbrott kan slå igenom i flera sektorer.

Vid korta avbrott på upp till fyra timmar påverkas telefoni och internet direkt, men systemen kan ofta återställas snabbt.

Vid avbrott som sträcker sig från ett till sju dygn kan hela samhället påverkas – kommunikation, energi, transporter och finanssektorn kan lamslås.

– Rapporten visar att Sverige behöver se sin digitala infrastruktur på samma sätt som el och vatten. När uppkopplingen faller blir hela samhället mer sårbart, meddelar GlobalConnects.

Svenska förberedelser

Sverige förbereder sig redan för hur ett avbrott i internet kan påverka vardagen, inklusive möjligheten att betala för varor och tjänster.

Riksbanken och aktörer inom betalningsmarknaden har beslutat att införa ett system där det ska vara möjligt att genomföra kortbetalningar offline – utan datakommunikation – för livsnödvändiga varor senast den 1 juli 2026.

Detta för att stärka landets betalningsberedskap vid störningar i det digitala systemet.

LÄS MER: Sverige säger ja till USA – kan medföra ”enorma risker”

Foto: ActionVance

Text: Redaktionen


”Blackouts” i Ryssland – har nått St. Petersburg

2026 03 22

Kreml intensifierar restriktionerna mot ryska medborgare.

Under den senaste tiden har många rapporter kommit om Kremls restriktioner gällande Rysslands populäraste meddelandeapp – Telegram.

Samtidigt kommer uppgifter om internet-blackouts i landet.

Nu framgår att de omfattande internetproblemen har nått Rysslands näst största stad, St. Petersburg, rapporterar Kyiv Independent.

Har nått St. Petersburg

Mobila internetavbrott ökade kraftigt i staden på söndagen.

Detta enligt spårningstjänster på nätet och rapporter från lokala invånare.

Rapporterna kommer i samband med att Kreml infört ett nytt ”vitlistesystem” som endast tillåter åtkomst till regeringsvänliga sociala medier, nyhetskanaler och officiella statliga webbplatser.

“Betydande ökning”

Webbplatsen Downdetector, som spårar avbrott i internettjänster världen över, har registrerat en “betydande ökning” av rapporterade störningar i St. Petersburg.

Ryssland har angett ukrainska drönarattacker som den officiella orsaken till de pågående internetavstängningarna. 

Kremls kampanj för censur på nätet har intensifierats de senaste veckorna, med avbrott rapporterade i regioner över hela landet.

Läs mer: Putin erbjuder Trump en uppgörelse

Även Telegram

Kremls fortsatta ansträngningar gällande censur syns även i restriktionerna för landets populäraste app för kommunikation, Telegram.

– Ryssland begränsar åtkomsten till Telegram för att tvinga sina medborgare att använda en statskontrollerad app som är utformad för övervakning och politisk censur, säger Telegrams medgrundare Pavel Durov enligt NBC News.

“På grund av oss”

Dmitrii Zair-Bek från Pervy Otdel, ett människorättsprojekt som hjälper personer som står inför politiskt motiverade åtal i Ryssland, kommenterar.

– De vill blockera Telegram på grund av organisationer som oss — oberoende informationskällor som inte kontrolleras av Kreml.

Läs mer: Ryska fronten krackelerar – Ukraina slår till

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen