Norskt utfall mot Sverige: bidragit till en mardröm

2024 03 05

Kraftig kritik från norskt håll sköljer över Sverige och den svenska regeringen.

Sverige har bidragit till ett mardrömsläge.

Det hävdar Jan Egeland, tidigare statssekreterare på Norges utrikesdepartement och numera generalsekreterare för den norska flyktinghjälpen.

Specifikt syftar han på Sveriges beslut att frysa biståndet till Unrwa, FN:s hjälporganisation för palestinska flyktingar i Gaza.

– De måste med en gång ge hjälp igen till Unrwa som är själva ryggraden i det hjälparbete som görs där. Alla vi andra är små i förhållande till Unrwa, säger Jan Egeland till P1 Morgon.

"Ska gå till seriösa aktörer"

Det var i januari som regeringen och den svenska biståndsmyndigheten Sida pausade utbetalningar till FN-organet efter att Israel uppgett att anställda i organisationen deltagit i attackerna den 7 oktober.

– Det är ett väldigt bra beslut mot bakgrund av den väldigt allvarliga information som framkommit de senaste dagarna. Svenskt bistånd ska gå till seriösa aktörer och aldrig komma i närheten av terrorism, sade Johan Forssell (M), biståndsminister, till SVT vid tillfället.

"En mardröm"

Enligt Jan Egeland har dock Israel ännu inte lyckats presentera några konkreta bevis för anklagelsen. 

Och nu understryker han att läget är kritiskt – och att den svenska regeringen måste börja betala ut stödet igen.

– Jag var beredd på att åka in i en mardröm, men det var mycket värre. Vi har inte sett så tättbefolkad civilbefolkning under ett sådant bombardemang under så lång tid någonsin i modern tid utan att man kan få skydd någon annanstans, säger generalsekreteraren.

Unrwa: "En kampanj"

Igår gick Israels militär ut och sade att Unrwa i Gaza anställt “över 450 militärer från Hamas och andra väpnade grupper”, uppger Reuters.

Den israeliska militären ska också ha delat informationen till FN.

– Detta är ingen tillfällighet. Det är systematiskt. Det går inte att påstå “vi visste inte”, säger talespersonen Daniel Hagari från den israeliska armén.

Unrwa har välkomnat uppgifter som kan hjälpa FN med den pågående utredningen, men har också varnat för att organisationen utsätts för en “medveten och samordnad kampanj” som avser att avsluta organets operationer.

Att avveckla Unrwa är kortsiktigt. Genom att göra det kommer vi att offra en hel generation barn och så frön av hat, förbittring och framtida konflikter, säger FN-organets generalkommissionär Philippe Lazzarini enligt nyhetsbyrån.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


6 september 2026

Kraftig vändning – viktig väljargrupp har svängt

2026 09 06

Ett tydligt opinionsskifte syns i en viktig väljargrupp.

Tidöpartierna gick segrande ur valet 2022.

En viktig väljargrupp för de fyra partierna var unga män mellan 18 och 29 år, där stödet var hela 63,7 procent.

Men sedan dess har en stor opinionsförändring skett.

Inför valet om sju dagar är stödet för Tidöpartierna nere på 43,9 procent bland gruppens väljare, enligt en ny mätning från SVT/Verian.

– Det har länge funnits en bild av att unga män står långt till höger politiskt. För fyra år sedan stämde den ganska väl, men i dag har oppositionen till och med en knapp ledning bland unga män, säger Verians opinionsansvarige Per Söderpalm, till kanalen.

Stora förändringar

Spänningen inför valdagen lever i allra högsta grad. Efter att oppositionspartierna länge haft en tydlig ledning i många opinionsundersökningar, har avståndet krympt i de senaste.

Bland annat i en undersökning från Demoskop i veckan, där stödet för Socialdemokraterna plötsligt sjunkit från 30,4 till 27,2 procent.

– Det finns också tecken på att S tapp kommer mer bland kvinnor än bland män. Även om de fortfarande är starkare bland kvinnor, sade Demoskops opinionschef Johan Martinsson till SvD då.

LÄS MER: Två nya skattesatsningar från regeringen

Kan vara avgörande

Oppositionens ledning inför valet kan delvis förklaras med det växande stödet bland landets unga väljare, menar Per Söderpalm.

Men det är också en väljargrupp som snabbt kan svänga.

– Unga väljare är generellt mer lättrörliga än äldre. Stödet för både partier och block kan därför förändras snabbt, vilket gör gruppen särskilt intressant för partierna, säger Per Söderpalm till SVT.

Tufft läge

Läget för Liberalerna ser fortsatt tufft ut. Trots ett lyft i många opinionsundersökningar den senaste tiden är det fortsatt en bra bit kvar till riksdagsspärren på fyra procent.

I den senaste mätningen från Demoskop landade partiet på 2,8 procent.

– Partiet ligger inte över 3 procent, vilket brukar anses som en viktig nivå för att attrahera stödröster, har Johan Martinsson sagt till SvD.

LÄS MER: USA skyller på Ukraina – deras fel

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


6 september 2026

UPPGIFTER: ”Efter valet väntar ett h-vete”

2026 09 06

Socialdemokraterna kan gå en utmanande tid till mötes.

Med sju dagar kvar till valdagen växer spänningen.

Mycket av fokuset under valrörelsen har handlat om de möjliga regeringskonstellationerna på vardera sida.

Den sittande regeringen har öppnat upp för att inkludera Sverigedemokraterna i regeringsbildningen efter valet, och diskussionerna kring vilka ministerposter som är aktuella har varit flitiga.

– Jag har sagt hela tiden att alla ministerposter och alla konkreta förhandlingar sker av många skäl efter valet. Det finns ingen enkel matematisk formel bakom detta, det handlar om förhandlingar mellan partier, sade Ulf Kristersson (M) till Aftonbladet i veckan.

Vänsterpartiet i regering

Frågan om Socialdemokraterna kommer att ta med Vänsterpartiet i en möjlig regeringsbildning har också varit återkommande. Men Magdalena Andersson (S) har meddelat att det inte är aktuellt, även om konstellationen inte kan spikas förrän efter valet.

– Det beror ju på vilka som vill samarbeta om en ny riktning för Sverige. Det är först efter valet som jag vet vem som vill vara med, sade hon till SVT tidigare i veckan.

”Kommer inte in”

Nu kommer ett besked från en tung källa inom Socialdemokraterna, rapporterar DN.

– Vänsterpartiet kommer inte in i en S-ledd regering. Den måste bli stabil och de är inte mogna för det, säger källan till tidningen.

LÄS MER: Två nya skattesatsningar från regeringen

”Efter valet väntar ett h-vete”

Även om alternativet är flera riksdagsomröstningar för att få igenom Magdalena Andersson som statsminister, kommer det inte vara aktuellt att ge några ministerposter till Vänsterpartiet, menar källan.

Partiet kommer sätta hårt mot hårt.

– Efter valet väntar ett ännu värre helvete, säger källan till tidningen.

Inte övertygad

Vänsterledaren Nooshi Dadgostar är inte övertygad om att linjen kommer hållas efter valet, och uppger att kontakten är god med S-ledaren.

– Vi har kontakt och pratar med varandra hela tiden, har hon sagt till SVT.

LÄS MER: USA skyller på Ukraina – deras fel

Foto: Socialdemokraterna

Text: Redaktionen