BEKRÄFTAT: Ryssland förbereder sig för oväntad invasion

2024 02 29

Den ryska armén är redo att använda kärnvapen vid fler tillfällen än vad Kreml någonsin erkänt offentligt.

Det visar läckta hemligstämplade ryska dokument som Financial Times tagit del av.

Nu avslöjar samma läcka att Ryssland är redo att använda taktiska kärnvapen i ett tidigt skede i ett konfliktscenario med en global stormakt och att den ryska armén har övat inför ett specifikt scenario.

Det handlar inte om en konflikt med Nato, som Ryssland har pekat ut som sin stora fiende. De läckta militärfilerna pekar ut en annan aktör. Ryssland har övat inför en hypotetisk kinesisk invasion.

Uppgifterna är häpnadsväckande eftersom Kina och Ryssland är allierade. Länderna har dessutom stärkt sin relation efter den ryska invasionen av Ukraina.

Men Kreml  litar inte på sin samarbetspartner.  

– Försvarsplanerna avslöjar Moskvas säkerhetselits djupt rotade misstro mot Kina, rapporterar Financial Times.

Redo att använda kärnvapen

De läckta dokumenten visar att Rysslands östra militärdistrikt övat inför flera scenarier av en kinesisk invasion.

I ett scenario svarar Ryssland med taktiska kärnvapen för att stoppa ”fienden från syd” från att avancera med en andra våg av soldater.

– Ordern har getts av överbefälhavaren... att använda kärnvapen... i händelse av att fienden sätter in enheter i andra etappen och hotar att anfalla ytterligare i riktning mot huvudanfallet, står det i dokumenten enligt Financial Times.

Vidare uppger tidningen att övningarna ger en ”sällsynt inblick i hur Ryssland ser på sin kärnvapenarsenal som en hörnsten i sin försvarspolitik”.

– Man tränar styrkor för att leverera en första kärnvapenattack under specifika slagfältsförhållanden.

Vänskaplig relation

Ryssland och Kina har under de senaste åren förfinat sin vänskap och partnerskap inom handel, teknologi och samordning av militära övningar. Samtidigt har de höjt tonen mot väst. Ofta har de pressat tillbaka USA-ledda sanktioner i FN och tryckt på vetoknappen i säkerhetsrådet.

Några dagar innan Ryssland inledde sitt anfallskrig mot Ukraina träffades Rysslands diktator Vldimir Putin och hans kinesiska motsvarighet Xi Jinping i samband med OS-invigningen i Peking. De förklarade att deras länder ingått en ”gränslös vänskap”.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


18 sep 2025

Två banker pekas ut – kunder riskerar saftig räntesmäll

2025 09 18

Från och med i sommar gäller nya regler för bankerna.

När en ny kund tecknar ett bolån delas ofta en rabatt ut mot bankens listränta, det vill säga den högsta möjliga räntan enligt banken.

Rabatten är ofta tidsbestämd och kunder som är ouppmärksamma på datumet riskerar därmed att drabbas av en ny och väldigt mycket högre ränta därefter.

Sedan 1 juli gäller en ny regel som tvingar banker att påminna kunderna minst en månad i förväg om att rabatten är på väg att löpa ut.

Alla banker sköter sig på den fronten, enligt jämförelsesajten Zmarta.

Men två av dem sticker ut.

Riskerar 2 000 kronor mer

Det handlar om Länsförsäkringar och SEB vars kunder måste gå in i en ny förhandling för att inte riskera en höjd ränta, visar Zmartas undersökning.

När det gäller SEB får hushållen en automatiserad snittränta, sällan till fördel för den kund som inte förhandlat själv. 

– Hos Länsförsäkringar får kunder automatiskt betala listräntan för ett rörligt bolån om de glömmer förhandla, alltså bankens i princip högsta bolåneränta, framhåller Zmarta.

"Många känner inte till det"

Enligt siffrorna i september kan en genomsnittskund hos Länsförsäkringar därmed riskera 1,21 procentenheter högre ränta, motsvarande cirka 2 000 kronor mer i månaden för ett bolån på två miljoner kronor före ränteavdrag.

– Tyvärr är det många som inte känner till att räntan de erbjuds bara gäller en begränsad tid, eller glömmer bort att förhandla på nytt, säger Charlie Tideman, hushållsekonom på Zmarta, i en kommentar till undersökningen.

– Den som vill minska risken för en räntesmäll bör därför välja ett alternativ där man slipper förhandla överhuvudtaget och där rabatten består. Övriga måste vara aktiva och jämföra räntor minst en gång om året.

LÄS MER: Biltema öppnar nytt – första 100 kunderna får presentkort

Så gör övriga storbanker

Tre av åtta bolånegivare, Danske Bank, SBAB och Skandia, har inga tidsbestämda rabatter enligt Zmartas genomgång.

Handelsbanken och Swedbank skickar ut ett nytt ränteerbjudande två veckor innan rabatten löper ut. Nordea gör det i samband med påminnelsen en månad i förväg. Den sistnämnda banken låter kunderna behålla rabatten om de inte svarar på erbjudandet.

– Oavsett långivare bör man undersöka marknaden med jämna mellanrum för att se ifall det går att få en bättre ränta. För många är räntekostnaderna den största utgiftsposten i hushållet. Så om det är något man ska lägga tid på så är det att försöka jämföra och pressa räntorna så långt det är möjligt, säger Charlie Tideman.

LÄS OCKSÅ: Kalldusch för Ica – konkurrenten närmar sig snabbt

Foto: M. Lis

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Det omöjliga har hänt – total “rysk panik”

2025 09 18

Ett oidentifierat flygande föremål var på vippen att utlösa ett kärnvapenkrig.

Den uppgiften kommer från George Knapp, en undersökande journalist som i dagarna vittnade i en utfrågning i USA:s representanthus.

Enligt Knapp kom han på 1990-talet över hemliga sovjetiska dokument som påstås visa att ett ufo nästan satte igång ett tredje världskrig.

Det ska framför allt handla om en otänkbar incident från 1982 som uppges ha varit sekunder från att få Ryssland att avfyra interkontinentala ballistiska missiler, även kallat ICBM, mot USA.

– Det inträffade en incident i oktober 1982 ovanför en ICBM-bas där ufon dök upp och observerades ovanför basen, där missilerna är riktade mot USA, säger Knapp i vittnesmålet enligt Fox News.

"Rysk panik"

Utfrågningen genomfördes av representanthusets arbetsgrupp för avklassificering av federala hemlighet.

Enligt George Knapp orsakade ufona “panik” hos ryska officerare.

– De här ufona utför otroliga manövrar. De splittras, smälter samman igen, dyker upp och försvinner. Och precis i slutet av denna fyratimmarsperiod lyste kontrollkoderna för uppskjutning av ICBM:erna upp. Något angav de korrekta koderna. Missilerna var aktiverade och redo att avfyras och de kunde inte stänga av dem, hävdar journalisten.

Kort därefter försvann farkosterna och kontrollsystemen återgick till det normala.

– Det är en kuslig sak. Jag menar, vi var bara ett par sekunder från att tredje världskriget skulle börja, och ufona var ansvariga för det, säger Knapp.

LÄS MER: Amerikansk missil träffar ufo – “aldrig sett något liknande”

Planerar möte med Ryssland

Utöver Knapp delade även flera aktivt tjänstgörande samt tidigare amerikanska militärer med sig av erfarenheter av så kallade UAP, unidentified anomalous phenomena (oidentifierade anomala fenomen), i samma utfrågning.

Dessutom har republikanen Anna Paulina Luna, ordförande i arbetsgruppen, gått ut med att kongressen avser att få till ett möte med Ryssland för att diskutera vad landet vet om just ufo.

– Vi ser fram emot att ha ett bilateralt möte med det ryska parlamentet här ganska snart, säger hon i en intervju med NewsNation.

En förfrågan till ryska regeringstjänstemän har redan ställts, enligt Luna.

ÄS MER: Tidigare försvarstoppen: “Det är största upptäckten i mänsklighetens historia"

Arkivfoto: US Air Force resp US Navy

Text: Redaktionen