11 augusti 2026

80 procent vill ha svar om bankerna – regeringen tiger

2025 11 28

Regeringen vill inte lämna ut information till bankkunder.

Bankbedrägerier har varit ett enormt problem de senaste åren – tusentals svenskar har drabbats.

80 procent av bankkunderna kan tänka sig att byta bank för att få en högre grad av säkerhet, enligt en undersökning från Villaägarna.

Men regeringen vägrar ge bankkunderna den information de behöver, menar kritiker.

Regeringen vill inte avslöja statistiken

Ulf Stenberg, chefsjurist på Villaägarnas riksförbund, skriver i en debattartikel i DN att staten vet vilka banker som är osäkra.

Men du som bankkund får inte ta del av den informationen.

När kriminella brukade råna banken var det banken som stod för förlusterna, men när de har övergått till bedrägerier så får kunderna betala, menar Stenberg.

Det finns statistik över vilka banker som slarvar med säkerheten, men den skyddas av sekretess. Om den informationen blev offentlig så skulle kunderna kunna byta till en mer säker bank.

– Regeringen låter dock inte Finansinspektionen avslöja bankbedrägeristatistiken, så att kunderna kan byta bank och pengaflödet kan minska till de kriminella nätverken, skriver Ulf Stenberg i debattartikeln.

Regeringen är till och med beredd att göra 13-åringar straffmyndiga för att bekämpa kriminaliteten – men de vågar inte vidta åtgärder som innebär att bankerna riskerar att påverkas, menar Villaägarnas chefsjurist.

LÄS OCKSÅ: "Erbjuder falska lån" - Finansinspektionen varnar för 38 aktörer

Påverkas av banklobbyn

Debattören anser att regeringen låter sig styras av den starka banklobbyn.

Han jämför med länder som Storbritannien, där statistiken är mer offentlig och bankerna har ett större ekonomiskt ansvar vid bedrägerier.

Men i Sverige har kunder ingen möjlighet att skydda sig genom att byta till en mer säker bank. Det gör att bedrägerierna ökar, och dessa finansierar i sin tur annan brottslighet.

– Bara för att regeringen förvägrar kunderna en högst rimlig konsumentupplysning om vilka banker som har högst risk för bedrägerier, menar Ulf Stenberg i debattartikeln.

Norden är extra drabbat

Bedrägerier har blivit ett allt större problem de senaste åren.

En rapport från börsföretaget Nasdaq visar också att bankbedrägerier mot äldre är betydligt vanligare i Norden än i övriga Europa, har SvD tidigare rapporterat.

Brottsvinsterna uppgår till många miljarder kronor per år. Under 2023 uppgick den totala summan för bankbedrägerier i Europa till 1 000 miljarder kronor, enligt rapporten.

Av dessa kom 19 procent från bedrägerier mot äldre. I Norden var dock motsvarande andel dubbelt så hög – hela 38 procent, enligt rapporten.

LÄS OCKSÅ: Meddelande dyker upp i mejlkorgen - radera direkt

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


6 september 2026

Kraftig vändning – viktig väljargrupp har svängt

2026 09 06

Ett tydligt opinionsskifte syns i en viktig väljargrupp.

Tidöpartierna gick segrande ur valet 2022.

En viktig väljargrupp för de fyra partierna var unga män mellan 18 och 29 år, där stödet var hela 63,7 procent.

Men sedan dess har en stor opinionsförändring skett.

Inför valet om sju dagar är stödet för Tidöpartierna nere på 43,9 procent bland gruppens väljare, enligt en ny mätning från SVT/Verian.

– Det har länge funnits en bild av att unga män står långt till höger politiskt. För fyra år sedan stämde den ganska väl, men i dag har oppositionen till och med en knapp ledning bland unga män, säger Verians opinionsansvarige Per Söderpalm, till kanalen.

Stora förändringar

Spänningen inför valdagen lever i allra högsta grad. Efter att oppositionspartierna länge haft en tydlig ledning i många opinionsundersökningar, har avståndet krympt i de senaste.

Bland annat i en undersökning från Demoskop i veckan, där stödet för Socialdemokraterna plötsligt sjunkit från 30,4 till 27,2 procent.

– Det finns också tecken på att S tapp kommer mer bland kvinnor än bland män. Även om de fortfarande är starkare bland kvinnor, sade Demoskops opinionschef Johan Martinsson till SvD då.

LÄS MER: Två nya skattesatsningar från regeringen

Kan vara avgörande

Oppositionens ledning inför valet kan delvis förklaras med det växande stödet bland landets unga väljare, menar Per Söderpalm.

Men det är också en väljargrupp som snabbt kan svänga.

– Unga väljare är generellt mer lättrörliga än äldre. Stödet för både partier och block kan därför förändras snabbt, vilket gör gruppen särskilt intressant för partierna, säger Per Söderpalm till SVT.

Tufft läge

Läget för Liberalerna ser fortsatt tufft ut. Trots ett lyft i många opinionsundersökningar den senaste tiden är det fortsatt en bra bit kvar till riksdagsspärren på fyra procent.

I den senaste mätningen från Demoskop landade partiet på 2,8 procent.

– Partiet ligger inte över 3 procent, vilket brukar anses som en viktig nivå för att attrahera stödröster, har Johan Martinsson sagt till SvD.

LÄS MER: USA skyller på Ukraina – deras fel

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


6 september 2026

UPPGIFTER: ”Efter valet väntar ett h-vete”

2026 09 06

Socialdemokraterna kan gå en utmanande tid till mötes.

Med sju dagar kvar till valdagen växer spänningen.

Mycket av fokuset under valrörelsen har handlat om de möjliga regeringskonstellationerna på vardera sida.

Den sittande regeringen har öppnat upp för att inkludera Sverigedemokraterna i regeringsbildningen efter valet, och diskussionerna kring vilka ministerposter som är aktuella har varit flitiga.

– Jag har sagt hela tiden att alla ministerposter och alla konkreta förhandlingar sker av många skäl efter valet. Det finns ingen enkel matematisk formel bakom detta, det handlar om förhandlingar mellan partier, sade Ulf Kristersson (M) till Aftonbladet i veckan.

Vänsterpartiet i regering

Frågan om Socialdemokraterna kommer att ta med Vänsterpartiet i en möjlig regeringsbildning har också varit återkommande. Men Magdalena Andersson (S) har meddelat att det inte är aktuellt, även om konstellationen inte kan spikas förrän efter valet.

– Det beror ju på vilka som vill samarbeta om en ny riktning för Sverige. Det är först efter valet som jag vet vem som vill vara med, sade hon till SVT tidigare i veckan.

”Kommer inte in”

Nu kommer ett besked från en tung källa inom Socialdemokraterna, rapporterar DN.

– Vänsterpartiet kommer inte in i en S-ledd regering. Den måste bli stabil och de är inte mogna för det, säger källan till tidningen.

LÄS MER: Två nya skattesatsningar från regeringen

”Efter valet väntar ett h-vete”

Även om alternativet är flera riksdagsomröstningar för att få igenom Magdalena Andersson som statsminister, kommer det inte vara aktuellt att ge några ministerposter till Vänsterpartiet, menar källan.

Partiet kommer sätta hårt mot hårt.

– Efter valet väntar ett ännu värre helvete, säger källan till tidningen.

Inte övertygad

Vänsterledaren Nooshi Dadgostar är inte övertygad om att linjen kommer hållas efter valet, och uppger att kontakten är god med S-ledaren.

– Vi har kontakt och pratar med varandra hela tiden, har hon sagt till SVT.

LÄS MER: USA skyller på Ukraina – deras fel

Foto: Socialdemokraterna

Text: Redaktionen