6 nov 26

7 000 måste anställas akut – 42 700 kronor i lön

2026 11 06

En svensk bransch skriker efter personal.

Sverige riskerar att få stor brist på elektriker och VVS-montörer inom några år.

Nu kan den som väljer yrkena få en medianlön på upp till 42 700 kronor i månaden.

Stor brist väntas till 2030

Sverige kan sakna närmare 7 000 elektriker och VVS-installatörer år 2030. Det visar en prognos från Installatörsföretagen.

I bedömningen har organisationen bland annat vägt in hur många som närmar sig pension, hur många som utbildas och hur stort behovet av installatörer väntas bli.

Bristen gäller alltså de båda yrkesgrupperna tillsammans.

Samtidigt väljer allt fler att byta yrkesbana senare i livet och utbilda sig till ett hantverksyrke med goda framtidsutsikter. En av dem är Johan Wedde, som lämnade jobbet som HR-chef för att bli rörmokare.

– Det här jobbet kommer inte att försvinna innan jag går i pension, säger han till DN.

Läs mer: Priset skenar – nödåtgärd vidtas för svenska hushåll

Fler unga söker

Nu finns tecken på ett ökat intresse för branschen.

Inför läsåret 2026/27 sökte 1 787 elever VVS- och fastighetsprogrammet i första hand. Det är 303 fler än året innan. Det visar Skolverkets siffror som tidningen Energi & Miljö har gått igenom.

– Att intresset för yrkesprogrammen ökar är positivt, det finns ett stort behov av personer med en gymnasial yrkesutbildning. Samtidigt ser vi fortfarande att fördelningen av sökande inte helt matchar de kompetenser som efterfrågas på arbetsmarknaden, säger Agnes Duregård, undervisningsråd på Skolverket, till Energi & Miljö.

Trots det ökade intresset väntas alltså efterfrågan på utbildad personal vara större än tillgången.

Så mycket tjänar yrkena

För den som funderar på att byta bana kan lönen vara en anledning att titta närmare på yrkena.

Enligt SCB:s lönestatistik för 2025 låg medianlönen för en VVS-montör på 42 700 kronor i månaden före skatt.

För installations- och serviceelektriker var motsvarande siffra 40 000 kronor. Den som börjar som lärling får dock en lägre lön under utbildningstiden.

Utbildning som krävs

Den som vill bli VVS-montör kan gå VVS- och fastighetsprogrammet på gymnasiet med inriktning VVS. Det går även att läsa en yrkesutbildning via komvux som vuxen.

Efter utbildningen följer normalt en lärlingsperiod på ett företag. VVS-branschens yrkesnämnd rekommenderar att den som väljer vuxenutbildning kontrollerar om den är ett godkänt VVS-college, eftersom det påverkar lärlingstidens längd.

För blivande service- och installationselektriker är el- och energiprogrammet med inriktning elteknik en vanlig väg. Även här finns yrkesutbildningar via komvux.

Efter den vanliga gymnasievägen krävs minst 1 600 timmars lärlingsanställning för att få branschens ECY-certifikat. Den som går en ETG-utbildning kan i stället få lärlingstiden ersatt av ett godkänt yrkesprov, enligt Elbranschens centrala yrkesnämnd.

Läs mer: Arbetslösa riskerar att bli utan ersättning

Foto: M.Bjork

Text: Redaktionen


05 nov 26

Se upp i dag – väderomslag i hela landet

2026 11 06

På fredag vaknar svenska folket till ett kyligt Sverige.

Minusgrader väntar i hela landet, uppger SMHI.

– Fredagen får en kall start med minusgrader i stort sett hela landet, och lokalt kan det vara halt på grund av frost, framhåller myndigheten i sin senaste prognos.

Den som ska köra bil på morgonen uppmanas att vara extra vaksam.

– Nu är det dags att vara extra uppmärksam i trafiken. Svarthalka och ishalka kan snabbt göra vägarna förrädiskt hala och öka risken för olyckor, varnar Trafikverket. 

Högtryck på väg

Efter den kyliga starten väntas temperaturerna stiga under dagen på fredagen.

Till helgen väntas också mildare väder när ett högtryck drar in från söder.

– Fuktig luft drar in över södra Sverige, vilket gör att solen får samsas med mer moln. Även i norr tidvis mer moln. Mest soltimmar ser det ut att bli i södra Norrlands kustlandskap, uppger SMHI.

Kylan runt hörnet

Efter helgen bör allmänheten stålsätta sig för både kallare och blötare dagar.

Enligt SMHI:s prognos väntas kallare och ostadigare väder.

– Nästa vecka försvagas högtrycket och under veckan väntas ostadigare väder med nederbördsområden som passerar delar av landet. Kallare luft väntas också röra sig in över landet norrifrån, framhåller myndigheten.

Läs också: Stor bilhandlare i konkurs – halva försäljningen borta

Sex uppmaningar till bilister

Inför vintern har Trafikverket gåt ut med sex uppmaningar till bilister i hela landet. Myndigheten betonar att råden är viktiga att följa vid körning i vinterväglag.

Det handlar om följande uppmaningar:

- Sänk hastigheten – då får du mer tid att reagera om något oväntat händer.

- Håll extra avstånd – bromssträckan blir betydligt längre på hala vägar.

- Kör mjukt och försiktigt – undvik häftiga inbromsningar, snabba accelerationer och plötsliga rattrörelser.

- Låt bilen stå vid vinterväglag och sommardäck – risken för att förlora kontrollen över bilen är stor.

- Var uppmärksam på plötslig halka – vägbanan kan bli förrädiskt hal utan att du märker det.

- Anpassa körningen efter förhållandena – kör så att du alltid har möjlighet att behålla kontrollen över bilen.

Andra läser: Ica, Coop och Willys sticker ut – stor skillnad mot Europa 

Foto: A. Popov

Text: Redaktionen


05 nov 26

Utländsk rusning till Sverige – alla vill till samma plats

2026 11 05

Antalet gästnätter ökade kraftigt i västra Sverige under årets tionde månad. 

Bakom uppsvinget finns en bekant plats för många svenskar.

Det handlar om varuhuset Gekås Ullared, som lockade ett stort antal utländska besökare i oktober. Antalet gästnätter på Ullareds boendeanläggning ökade med 13 procent.

Särskilt stort är intresset bland besökare från Norge och Danmark. Hittills i år har de danska gästnätterna ökat med 26 procent och de norska med 14 procent.

– Jag har själv jobbat inom detaljhandeln i Danmark och har därför ganska bra känsla för den danska marknaden. Jag är övertygad om att Gekås sortiment och priser står sig väldigt bra även på andra sidan sundet., säger Gekås vd Patrik Levin.

– Och trots den starka ökningen finns det fortfarande väldigt många danskar som inte har upptäckt Ullared än. Där ser jag en enorm potential, fortsätter han.

”Ofattbart bra”

Den norsk-danska rusningen till Gekås märks i försäljningssiffrorna.

Oktober blev den bästa försäljningsmånaden i företagets historia. Totalt omsatte Gekås 890 miljoner kronor i varuhuset, 36 miljoner kronor i restaurangerna och 27 miljoner kronor i boendeanläggningen.

– Vi summerar en månad med ofattbart bra försäljning, säger Levin.

– Sammanlagt säljer vi för 953 miljoner och destinationen ökade med drygt 6 procent mot föregående år. Det är en fantastisk start på höstens högsäsong och vi har fortfarande några av årets mest intensiva shoppingveckor framför oss.

Läs mer: Arbetslösa riskerar att bli utan ersättning

237 miljoner kronor på en vecka

Under höstlovsveckan hade Gekås 124 700 besökare. Totalt spenderades 237 miljoner kronor i varuhuset, restaurangerna och boendeanläggningen.

Barnfamiljer utgjorde en betydande andel av besöksskaran, vilket märks i försäljningssiffrorna. Barnkläder ökade med 29 procent, kosmetik med 16 procent och leksaker med 6 procent.

– Vi ser att den nya generationen barn och ungdomar i allt större utsträckning är med och driver på familjens shoppingresa till Ullared. De har koll på trenderna, vet vad de vill ha och på Gekås har vi produkterna till marknadens bästa priser. Det är en svårslagen kombination även för oss vuxna, kommenterar Patrik Levin.

Andra läser: Dystert pensionsbesked – ”många kommer bli förskräckta”

Foto: S. Antal

Text: Redaktionen