60 ryska politiker i möte med Nato – planerar störta Putin

2024 06 27

60 ryska exilpolitiker planerar en mordkupp mot Putinregimen.

Gruppen kallar sig Victory Plan of Congress of People’s Deputy (CPD) och leds av den rysk-ukrainska politikern Ilya Ponomarev som var medlem av den ryska statsduman mellan 2007 och 2016.

I veckan träffades dussintals medlemmar från det så kallade “skuggparlamentet” i Warszawa för att diskutera en sjupunktsplan med målet att störta Vladimir Putin, rapporterar Daily Mail som hänvisar till ett större avslöjande från The Times.

Nu vädjar man dessutom till Nato för att få stöd för planen, som bland annat går ut på att flera regeringsföreträdare nära Putin ska mördas.

Träffar Nato i juli

Enligt CPD är förändring i Ryssland enbart möjlig med våld.

– Det är inte längre ett alternativ utan enbart en plikt [för väst att bistå] revolutionära handlingar [inom Ryssland], framhåller den ryska gruppen av utrikes boende politiker, enligt Daily Mail.

I juli kommer man att sammanstråla med Nato i samband med försvarsalliansens toppmöte i Washington DC då man kommer att lägga fram sitt förslag.

– Användningen av våld mot Putins mördare, deras finansiärer och propagandister är moraliskt motiverat, när det går i linje med internt erkända normer för krigföring, och absolut nödvändig för seger, lyder förslaget.

"Dödar hundratals varje dag"

Den ryska gruppen framhåller vidare i sitt utkast inför Natomötet:

– Kreml har redan släppt lös en massiv blodsutgjutelse som dödar hundratals ryssar vid fronten varje dag, såväl som många ukrainare, både militärer och civila.

Revolutionär grupp

CPD bildades i november 2022.

Enligt gruppen själva har man totalt 102 medlemmar, varav flera är verksamma i den ryska duman och deltar anonymt.

Den revolutionära organisationen vill gärna framställa sig som det legitima alternativet i rysk opposition och har vid flera tillfällen använt sig av våldsamma metoder. Gruppen kopplas till Freedom for Russia Legion, en militär grupp som består av fyra bataljoner soldater som kämpar för Ukraina, såväl som den nationella republikanska armén, NRA, en grupp partisaner verksamma i Ryssland.

NRA har bland annat tagit på sig ansvaret för att ha dödat den ryska promilitära bloggaren Vladen Tatarsky med en bomb i St. Petersburg som skadade totalt 30 personer.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet resp President of Russia Office resp Richter Frank-Jurgen - Flickr

Text: Redaktionen


25 feb 2026

Byt butik – direkt uppmaning till hela svenska folket

2026 02 26

Om en dryg månad, den 1 april, sänks matmomsen från 12 till 6 procent.

Men många har ifrågasatt om det verkligen kommer att leda till billigare mat i butikerna.

Pensionärernas riksorganisation, PRO, som granskat matpriser i 30 år, är en av grupperna som tillhör skeptikerna.

– Det finns en betydande risk att matjättarna inte alls sänker priserna, och tar för sig av den lägre momsen i form av vinst. Där vill vi inte hamna, har PRO:s ordförande Åsa Lindestam tidigare sagt.

Uppmaningen: byt butik

Nu varnar regeringen via civil- och konsumentminister Erik Slottner matjättarna för ett sådant scenario.

– Se nu till att sänkningen kommer konsumenterna till del, för ni har ögonen på er nu. Om ni inte låter sänkningen komma konsumenterna till del kommer det skada ert varumärke, säger ministern på en pressträff under onsdagen.

Erik Slottner har även en direkt uppmaning till svenska folket: byt butik till den som de facto sänker priserna.

– Om en vara är billigare i en butik, välj den butiken, uppmanar ministern.

LÄS OCKSÅ: Plötsligt besked om elpriserna – nu blir det ännu värre

Inget samband hittills

Enligt Konjunkturinstitutet, som bevakat matpriserna sedan det blev klart att momsen skulle sänkas, syns inte några spår av prishöjningar till följd av skatteförändringen.

En liten ökning på 0,1 procent kunde dock noteras i januari, enligt oberoende Matpriskollen.

Det är dock en missvisande liten siffra, menar undersökningsföretaget. Genomsnittet “döljer dramatiska prishöjningar på enskilda vardagsvaror”, framhåller organisationen i en ny granskning.

– Det handlar om prishöjningar som konsumenten märker direkt vid hyllan. Det är oroande att så många artiklar blivit så mycket dyrare, säger Ulf Mazur, vd och grundare av Matpriskollen, i en kommentar.

Willys var enligt samma mätning den matkedja som höjde priserna mest av alla i januari.

LÄS MER: Svenska matpriser överraskar – ”nu vänder det”

Foto: Ica-Gruppen resp Willys, City Gross och Coop

Text: Redaktionen


29nov2025

Aldrig varit värre – mardrömsräkning på väg till hushållen

2026 02 26

Elkostnaderna bara fortsätter att stiga för det svenska folket.

Mellan december och januari steg elpriserna i Sverige med hela 21 procent.

I norra Sverige blir elpriset det högsta någonsin för en februarimånad och systempriset landar i snitt på 1,10 kronor per kWh, nästan dubbelt så högt som i fjol.

En ny prognos som släppts på torsdagsmorgonen visar att mars inte lär bli mycket bättre för svenska elkunder.

Ny prognos

Kylan och det torra vädret har fått förbrukningen att öka med 10 procent och pressat upp elpriset till 1,10 kronor per kWh i system. 

I fjol var motsvarande siffra 68 öre per kWh, då omvända väderförhållanden med mildare och blötare väder pressade elpriserna till extremt låga nivåer.

I SE1 och SE2 i norr landar elpriset på runt 1 krona per kWh för februari, vilket är betydligt högre än samma period i fjol då elpriset var 13 respektive 15 öre per kWh.

I SE3 och SE4 i syd kommer elpriset ligga något över systempriset, på cirka 1,15 kronor per kWh.

Mardrömsräkning på väg

Högre temperaturer, mer vind och mindre förbrukning till trots pekar elbolaget Bixias prognos på fortsatt höga elpriser under våren.

– Den värsta kylan lär inte komma tillbaka under några längre perioder, men vi går in i våren med en ovanligt svag hydrologisk balans, vilket fortsätter att pressa elpriserna uppåt. Vårfloden väntas bli beskedlig och ger inte heller någon tydlig prispress, säger elprisanalytiker Johan Sigvardsson i ett pressmeddelande.

Läs mer: Amerikanska missiler har slagit ned mot ryska mål

Aldrig varit värre

Läget har aldrig varit värre än nu i norra Sverige, konstaterar Sigvardsson.

– Att vi haft den kallaste vintern på femton år och att tillgången på vatten och snö är betydligt sämre än i fjol har drivit upp februaripriserna på el i hela landet.  I norra Sverige har februaripriset aldrig varit så högt som i år, säger han.

Mer begränsad i syd

Elproduktionen i syd är samtidigt mer begränsad sedan i tisdags när kärnkraftverket Oskarshamn 3 tvingades till en oplanerad nedstängning.

– Att Oskarshamn 3 tas ur drift en månad tidigare än planerat påverkar inte nämnvärt i det stora hela, men i södra Sverige kan det bli större inslag av kontinentala priser.

Läs mer: ”Lägg av, skärp dig” – Sverige dundrar mot Trump

Foto: J. Wellington

Text: Redaktionen