27 mars 26

6 av 10 svenskar delar samma rädsla – om sina grannar

2024 09 05

Hela 60 procent av svenskarna bär på en rädsla som handlar om relationen till grannarna.

Svenska grannrelationer är inte så goda som de skulle kunna vara.

En ny trendrapport från Svensk Fastighetsförmedling visar att svenska folkets relationer till sina grannar ofta verkar styras av rädslor.

Det är framför allt två saker som svenskarna verkar vara rädda för när de träffar grannarna, enligt undersökningen.

Två stora rädslor

Hela 6 av 10 möter bara sina grannar i förbifarten, när de går om varandra i bostadsområdet eller trapphuset. De har alltså ingen djupare relation till sina grannar.

De frostiga relationerna tycks bero på två faktorer: Rädsla för pinsamhet, och rädsla för att vara till besvär.

Detta hindrar utvecklingen av sociala och hjälpsamma grannskap, och ingen positiv utveckling har skett sedan undersökningen gjordes senast, enligt Svensk Fastighetsförmedling.

– Det är tydligt att det finns en stor outnyttjad grannpotential. Genom mer kontakt med våra grannar kan ensamheten minska och trygghet öka. Allt börjar med ett enkelt hej, det är inte svårare än så, säger Jennie Skogsborn Missuna, CXO på Svensk Fastighetsförmedling.

Grannrelationer skapar trygghet

Trots rädslan så verkar många svenskar dela uppfattningen att goda grannrelationer är viktiga.

I undersökningen framkommer det att trygghet är den viktigaste trivselfaktorn för svenskar, och 7 av 10 anser att goda grannrelationer kan ge en ökad känsla av trygghet.

Dessutom svarar fler än hälften att goda grannrelationer kan minska känslor av ensamhet och öka känslor av tillhörighet.

Hålla grannens hemlighet

Undersökningen visar också att de flesta svenskar är beredda att hjälpa sina grannar i vardagen. Exempelvis så kan 7 av 10 tänka sig att låna ut verktyg till sina grannar, även om bara 3 av 10 gör det idag. De flesta kan också tänka sig att exempelvis ta in posten eller vattna blommor åt sina grannar.

Men det är som sagt inte alltid som viljan att hjälpa förverkligas i praktiken.

– Vi ser ett tydligt gap mellan människors inställning och handling när det gäller att hjälpa grannar. Det finns många individer som gärna hjälper sina grannar med både det ena och det andra om de bara får frågar. Exempelvis kan 3 av 10 till och med tänka sig att hålla en hemlighet åt en granne, säger Jennie Skogsborn Missuna.

Svensk Fastighetsförmedlings tre bästa tips för goda grannrelationer är att småprata, visa hänsyn och vara hjälpsam.

Foto: Michal Lis

Text: Redaktionen


Jätteras mellan Sverige och USA

2026 04 20

Sveriges export till USA störtdyker.

Under 2025 sjönk exporten med 9,2 procent jämfört med föregående år.

Det visar en färsk undersökning från Länsförsäkringar, rapporterar DN.

Nedgången markerar en historisk vändpunkt.

– 2025 blev året då USA gick från att driva till att dämpa svensk export. Det för exporten negativt påverkande smörgåsbordet med tullar, ökad geopolitisk osäkerhet och en svagare dollar drog ned exporten till USA, säger Länsförsäkringars chefekonom Alexandra Stråberg till tidningen.

Tullarna pekas ut

Efter USA:s president Donald Trumps kraftiga tullhöjningar i april 2025 har svensk varuexport haft en nedåtgående trend.

– Sveriges samlade varuimport har sjunkit något sedan tullarna infördes, fastslår Kommerskollegium i en analys.

Den minskade exporten till USA ligger bakom nedgången. Svensk export till andra länder är relativt oförändrad.

Allvarligt för flera län

Att exporten minskar till USA är extra allvarligt för regioner som är beroende av en stor exportvolym till den amerikanska marknaden. 

– Effekterna blir särskilt tydliga i län där USA utgör en stor andel av exporten. I Västra Götaland, Uppsala och Västernorrland väger USA tungt som exportmarknad, vilket gör att minskad export slår hårt mot ekonomin i dessa län, säger Alexandra Stråberg till DN. 

LÄS MER: ”Dina bilder kommer raderas” – Iphone-användare varnas 

Varnar för läkemedelsbranschen

Alexandra Stråberg har tidigare fastslagit att läkemedelsbranschen är extra känslig för handelsbarriärer på grund av intensiva globala konkurrensförhållanden och komplexa produktions- och distributionskedjor.

– Läkemedelsindustrin kännetecknas av omfattande investeringar i forskning och utveckling, samt regulatoriska krav som gör snabba omställningar svåra. Höga tullar kan snabbt leda till minskad konkurrenskraft och påverka investeringarna negativt, vilket i sin tur kan leda till färre arbetstillfällen i regionen, sade hon i somras.

LÄS OCKSÅ: Ukrainskt genombrott – första gången någonsin

Foto: Official White House Photo by Molly Riley resp Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


”Helvetet” har kommit till Ryssland

2026 04 20

Hamnen i ryska Tuapse står i lågor. 

Detta efter en massiv ukrainsk drönarattack mot oljeraffinaderiet i staden, som ligger vid Svarta havet drygt tio mil söder om Krasnodar.

– Stora lågor sågs slå ut från området samtidigt som rapporter om att minst två lagringstankar brann vid raffinaderiet, uppger Kyiv Independent.

Flera invånare rapporterar om explosioner och på nätet cirkulerar bilder och filmer från platsen.

– Förväxla det inte med helvetet, framhåller en användare på X.

Nav för exporten

Oljeraffinaderiet i Tuapse, som är ett nav för den ryska oljeexporten, är en anläggning som tillhör jätten Rosneft och är ett av de tio största raffinaderierna i Ryssland.

Hela tolv miljoner ton råolja kan raffineras per år i anläggningen, enligt den ukrainska tidningen.

Syftet med denna och liknande attacker är att slå mot Rysslands viktigaste inkomstkälla, i synnerhet i takt med att Irankriget fått oljepriserna att skjuta i höjden.

Enligt Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj har ukrainska attacker mot den ryska oljan resulterat i förlorade oljeintäkter på minst 2,3 miljarder dollar för Ryssland.

Och den siffran gäller enbart mars månad.

– Jag är tacksam mot alla våra krigare för deras precision. Vi kommer att fortsätta detta arbete i april, sade Zelenskyj i helgen enligt Kyiv Independent.

LÄS MER: Trump: Världen brukade skratta åt oss

40 procent av kapaciteten

Nattens drönarattack, som brukligt inte kommenterats av den ukrainska militären, mot Tuapse är den andra inom enbart ett par dagar. 

Förra månaden rapporterades att drygt 40 procent av Rysslands potentiella oljeexport satts på spel, till följd av ukrainska långdistansattacker och beslagtaganden av fartyg inom den ryska skuggflottan.

Den senaste tidens ökade oljepriser har emellertid varit goda nyheter för Ryssland.

Förra veckan uppgraderade Internationella valutafonden, IMF, sin prognos för Rysslands tillväxt med 0,3 procent. 

Uppskattningen just nu är att Rysslands ekonomi kommer att växa med 1,1 procent under 2026.

LÄS MER: USA och Ukraina överens – premiärministern bekräftar

Foto: Exilnova_plus/Sociala medier

Text: Redaktionen