57-årig kvinna i mardrömsolycka på rullband

2023 07 01

Ett besök på en av de största flygplatserna i svenskparadiset Thailand förvandlades till en mardröm för en 57-årig kvinna.

Passageraren hade inte ens hunnit kliva på planet förrän hon drabbades av svår olycka inne på flygterminalen.

Försökte spara tid

Kvinnan var på väg med sin packning till gaten och passade då på att försöka spara lite tid genom att ställa sig på ett så kallat rullband.

Rullbanden har blivit allt vanliga på flygplatser runt om i världen  och finns även på en del stora internationella köpcenter.

Rullbanden fungerar som en rulltrappa men rör sig inte i höjdled utan endast horisontellt – ofta i snabb hastighet.

Under rullbandet

Men färden på rullbandet slutade i en djup tragedi.

När hon närmade sig slutet av rullbandet och skulle göra sig redo att kliva av och fortsätta promenaden på golvet så gick något mycket fel.

Kvinnans fot fastnade i rullbandets maskineri som trots olyckan bara fortsatte att mata på.

Till slut pressades kvinnans ben också in under rullbandet liksom delar av hennes packning.

– Bilder från olyckan visar hur flygplatspersonal försökte hjälpa kvinnan samtidigt som benet var  inpressat under rullbandet i slutet av rullbandet.

Det rapporterar The Guardian.

Knäet

– En väska som låg bredvid henne saknade två hjul.

Man kunde även se hur den skyddsplast som ska täcka rullbandets slut var avbrutet.

– Till slut hittade man delar av väskan under rullbandet.

Läkare larmades till olycksplatsen för att hjälpa kvinnan.

Men läkarteamet lyckades inte rädda hennes ben.

– Man tvingades amputera hennes vänstra ben från knäet och nedåt.

Det uppger talespersoner vid flygplatsen.

Vid rullbandet

Amputeringen skedde vid själva rullbandet enligt brittisk media.

– Å Don Mueangs Internationella Flygplats vägnar vill vi uttrycka våra djupaste kondoleanser.

Det säger flygplatsens talesperson.

– Jag vill betona att vi ska säkerställa att en sådan olycka inte ska kunna ske igen.

Annat sjukhus

Flygplatsen åtar sig alla kostnader för kvinnan kopplat till sjukvården och säger även ja till förhandlingar avseende övriga ersättningar.

Läkarteamet vid flygplatsen beklagar att man inte kunde operera tillbaka benet.

Kvinnan har nu bett om att förflyttas till ett annat sjukhus för att utvärdera möjligheterna att trots allt genomföra en sådan operation.

Foto: E. Prouzet

Text: Redaktionen


Natoplan har skjutit ner farkost

2026 07 24

Natos stridsflyg har genomfört en nedskjutning.

En drönare tog sig under förmiddagen in i Rumäniens luftrum.

Farkosten sköts ner av ett rumänskt stridsplan efter att ett varningslarm gått ut till befolkningen, rapporterar RBC Ukraine.

F-16-plan i luften

Ett rumänskt stridsflygplan av typen F-16 har skjutit ner en drönare som hade tagit sig in i landets luftrum.

Det uppger Rumäniens president Nicușor Dan och den rumänska nyhetsbyrån Agerpres.

Händelsen inträffade under förmiddagen när det rumänska flygvapnet ingrep mot farkosten.

Enligt presidenten kunde piloten agera utan att någon människa befann sig i fara.

– Området var obebott, så piloten kunde öppna eld utan någon risk. Just nu undersöker ansvariga myndigheter området för att ta reda på alla detaljer kring händelsen, säger Nicușor Dan.

LÄS MER: Helt slut vid fronten – ryska soldater larmar

Nationellt varningsmeddelande

Innan drönaren sköts ner hade Rumänien skickat ut ett nationellt varningsmeddelande till invånare i flera områden.

Varningen utfärdades efter uppgifter om en möjlig drönare i sydöstra delen av landet.

Bland annat berördes Buzău län, men även Brăila, Galați och Tulcea fick liknande varningar.

Rumäniens räddningstjänst uppger att larmet skickades ut genom landets officiella varningssystem RO-ALERT.

Efter insatsen har myndigheter skickats till platsen för att samla in information och fastställa exakt vad som har hänt.

Den rumänske presidenten betonar att utredningen nu ska ge fler svar kring farkosten och dess väg in över rumänskt territorium.

Stridsflyg i Polen

Händelsen sker samtidigt som flera Natoländer har uttryckt oro för möjliga provokationer kopplade till kriget i Ukraina

Så sent som förra veckan skickade Polen upp stridsflygplan efter att ett ryskt Il-20-spaningsflygplan närmat sig polskt luftrum över Östersjön.

De polska jaktplanen skickades upp för att möta det ryska planet och efter att radiokontakt etablerats fick den ryska besättningen order om att lämna området.

Polens försvarsminister Władysław Kosiniak-Kamysz kallade händelsen allvarlig.

– Ett par av våra jaktflygplan i incidentberedskap mötte ett ryskt spaningsflygplan som försökte ta sig in i polskt luftrum, sade försvarsministern.

Han beskrev samtidigt Ryssland som ett direkt hot mot Polen och andra Natoländer.

Incidenten i Polen var inte den första under året.

Tidigare har polska F-16-plan vid flera tillfällen skickats upp för att möta ryska militärflyg över Östersjön.

LÄS MER: Marco Rubio avslöjar Ryssland – ”chockerande”

Foto: C. Cruttenden

Text: Redaktionen


23 juli 2023

Nytt bidrag införs i höst – tusentals kronor för husägare

2026 07 24

Under torsdagen har Tidöpartierna presenterat flera nyheter för hushåll och konsumenter.

En av dem gäller en utredning av den kritiserade elnätsavgiften, där det bland annat ska tittas på om ett pristak kan införas under vissa tidsperioder.

På samma pressträff meddelade närings- och energiminister Ebba Busch (KD) att ett bidrag som gått lite mer under radarn nu kommer att införas från 1 september.

Det gäller den nya varianten av bidraget för energieffektivisering i småhus, som nu ska rikta sig till fler och bli mer flexibelt.

Satsningen kallas för “Villaeffekten” och ämnar att hjälpa hushåll stå emot framtida energiprisökningar.

Villaeffekten hjälper svenska villaägare att sänka sina energikostnader och att stärka sin motståndskraft. Den senaste tidens oroligheter i vår omvärld visar hur viktigt det är att minska vår sårbarhet och vårt beroende av andra länder, särskilt på energiområdet, säger Ebba Busch. 

Täcker 30 procent

Enligt regeringen kommer husägare kunna söka bidrag för att täcka 30 procent av materialkostnaderna när man genomför energi- och effektiviseringsåtgärder. Som mest kan man få 60 000 kronor i bidrag per småhus.

– De senaste åren har varit prövande för många hushåll ekonomiskt. Med det här förslaget blir det enklare att ansöka om bidraget för energieffektivisering samtidigt som vi ser till att det kan komma fler till del. Att få ner energikostnaderna kommer underlätta för många familjer som har svårt att få ekonomin att gå ihop, säger finansminister Elisabeth Svantesson (M).

Andra läser: Uppgifter: Putin har ändrat sig

Ny variant

Det har tidigare funnits en äldre variant av bidraget. Enligt regeringen riktar sig dock “Villaeffekten” till fler småhusägare jämfört med det förra. 

– Småhusägare får också större flexibilitet att välja vilka åtgärder bidraget ska användas till, och i vilken ordning åtgärderna ska göras, framhåller Tidöpartierna i ett uttalande.

Småhus med fjärrvärme kan inte använda bidraget för att täcka åtgärdskostnader. Det ska dock gå att ansöka om bidrag för att ansluta ett hus till fjärrvärmenätet.

Läs också:

Strängt förbud ska införas i Sverige – största i hela världen

Hushållen kan slippa höjd avgift

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen