57-årig kvinna i mardrömsolycka på rullband

2023 07 01

Ett besök på en av de största flygplatserna i svenskparadiset Thailand förvandlades till en mardröm för en 57-årig kvinna.

Passageraren hade inte ens hunnit kliva på planet förrän hon drabbades av svår olycka inne på flygterminalen.

Försökte spara tid

Kvinnan var på väg med sin packning till gaten och passade då på att försöka spara lite tid genom att ställa sig på ett så kallat rullband.

Rullbanden har blivit allt vanliga på flygplatser runt om i världen  och finns även på en del stora internationella köpcenter.

Rullbanden fungerar som en rulltrappa men rör sig inte i höjdled utan endast horisontellt – ofta i snabb hastighet.

Under rullbandet

Men färden på rullbandet slutade i en djup tragedi.

När hon närmade sig slutet av rullbandet och skulle göra sig redo att kliva av och fortsätta promenaden på golvet så gick något mycket fel.

Kvinnans fot fastnade i rullbandets maskineri som trots olyckan bara fortsatte att mata på.

Till slut pressades kvinnans ben också in under rullbandet liksom delar av hennes packning.

– Bilder från olyckan visar hur flygplatspersonal försökte hjälpa kvinnan samtidigt som benet var  inpressat under rullbandet i slutet av rullbandet.

Det rapporterar The Guardian.

Knäet

– En väska som låg bredvid henne saknade två hjul.

Man kunde även se hur den skyddsplast som ska täcka rullbandets slut var avbrutet.

– Till slut hittade man delar av väskan under rullbandet.

Läkare larmades till olycksplatsen för att hjälpa kvinnan.

Men läkarteamet lyckades inte rädda hennes ben.

– Man tvingades amputera hennes vänstra ben från knäet och nedåt.

Det uppger talespersoner vid flygplatsen.

Vid rullbandet

Amputeringen skedde vid själva rullbandet enligt brittisk media.

– Å Don Mueangs Internationella Flygplats vägnar vill vi uttrycka våra djupaste kondoleanser.

Det säger flygplatsens talesperson.

– Jag vill betona att vi ska säkerställa att en sådan olycka inte ska kunna ske igen.

Annat sjukhus

Flygplatsen åtar sig alla kostnader för kvinnan kopplat till sjukvården och säger även ja till förhandlingar avseende övriga ersättningar.

Läkarteamet vid flygplatsen beklagar att man inte kunde operera tillbaka benet.

Kvinnan har nu bett om att förflyttas till ett annat sjukhus för att utvärdera möjligheterna att trots allt genomföra en sådan operation.

Foto: E. Prouzet

Text: Redaktionen


19 aug 26

UPPGIFTER: Ryssland har slagit till mot Natoland

2026 08 19

Ryssland misstänks för inblandning i ett sabotage mot en militär anläggning på Natos territorium.

Förra veckan kom rapporter om en storskalig brand vid försvarsföretagets Milrem Robotics anläggning i Estland.

Branden i byggnaden i Tallinn utreds som misstänkt anlagd.

Nu kopplas Ryssland till det påstådda sabotaget.

Det bekräftar Estlands premiärminister Kristen Michal.

– En av utredningens teorier är att detta var en sabotagehandling, med stöd av Ryssland, säger han enligt oberoende Moscow Times.

Identifierat misstänkta

De misstänkta för dådet har identifierats.

Enligt premiärministern är personerna bosatta i Lettland. Åklagaren har begärt att de ska gripas.

– Estland tar alla attacker mot vår försvarsindustri på största allvar. Vi kommer alltid att skydda våra medborgare och företaget med alla medel som står till buds, framhåller Michal.

Hjälper Ukraina

Milrem Robotics producerar obemannade markstridsfordon. 

Företaget har ett nära samarbete med Ukraina. Bland annat levereras den obemannade markroboten THeMIS (Tracked Hybrid Modular Infantry System) till den ukrainska armén.

Roboten används för att stödja infanteri genom att transportera utrustning och evakuera skadade. Den kan också utrustas med vapensystem.

LÄS MER: Ryska tillgångar kan skickas till Ukraina – på ett villkor

Danmark har varnat

Ryssland har tidigare förnekat anklagelser om att ha planerat eller utfört sabotage mot länder utanför Ukraina.

Flera västländer varnar dock för ryska sabotageaktioner.

Danmarks militära underrättelsetjänst FE bedömer det som “sannolikt” att Ryssland kontinuerligt “planerar och förbereder” sabotage mot mål i flera europeiska länder.

På FE:s egen skala motsvarar begreppet “sannolikt” att risken för sabotage i någon form ligger på mellan 60 och 90 procent.

– Ryssland har ökat sin vilja att ta risker för att testa och pressa oss här i väst, har Anja Dalgaard-Nielsen, chef för FE:s underrättelsesektor, sagt till Danmarks Radio.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Stor amerikansk säkerhetslucka kan utnyttjas av Kina

Foto: Geralt resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


19 aug 26

60 000 kronor per villa – alla kan ansöka 1 september

2026 08 19

Snart kommer många husägare kunna ta del av ett nytt stöd.

Från och med den 1 september kan villaägare ansöka om bidrag för energieffektivisering i småhus – det vill säga villor, radhus, kedjehus och parhus.

Det nya stödet syftar bland annat till att minska hushållens känslighet för höga energipriser.

Nu går Handelsbanken ut med en uppmaning.

Storbanken beskriver stödet som ett bra tillfälle för villaägare att se över sin energianvändning och ekonomi inför framtida renoveringar.

– Många villaägare vill sänka sina energikostnader men det kan vara svårt att veta var man ska börja och vilka investeringar som gör störst skillnad. Ett bra första steg är att få koll på husets energianvändning och vilken skillnad investeringen gör för både plånboken, energiklass och klimatet, säger Mathias Olausson, kontorschef Handelsbanken Kungälv.

– Därefter kan vi hjälpa till med att se över finansiering och hur olika renoveringsåtgärder påverkar den egna ekonomin.

Fem tips inför ansökan

Här är Handelsbankens fem tips inför öppnandet av ansökan:

1, Börja med att se över husets energiförbrukning och var de största energitjuvarna finns.

2, Kontrollera om du omfattas av stödet. Huset ska bland annat ha ett värdeår före 1990 och användas som permanent bostad. Hus som redan är anslutna till fjärrvärmenätet omfattas inte.

3, Se vilka åtgärder som passar ditt hus. Stödet omfattar flera typer av åtgärder, bland annat tilläggsisolering, byte eller förbättringar av fönster och dörrar samt vissa åtgärder och förbättringar av husets uppvärmningssystem.

LÄS OCKSÅ: 24 procent tror på bättre hushållsekonomi 

4, Planera ekonomin innan du startar. Stödet betalas ut först när åtgärderna är genomförda. Därför är det bra att tidigt räkna på hela investeringen och fundera över hur den ska finansieras. Titta på kostnaden här och nu och på hur åtgärden kan påverka husets framtida energianvändning och dina boendekostnader.

5, Se till helheten och tänk långsiktigt. Att energieffektivisera ett hus är ofta en långsiktig investering. Genom att väga samman husets energianvändning, planerade renoveringar och den egna ekonomin blir det lättare att prioritera mellan olika åtgärder.

Källa: Handelsbanken

ANDRA LÄSER: Värsta sedan krigsstarten – massuttag från ryska bankkonton

Foto: Marcusoscarsson.se 

Text: Redaktionen