55-åring död – fastnade 50 meter under vattenytan

2024 04 15

En 55-årig man har hittats död.

Personen har bekräftats död efter en dykolycka. Den tragiska olyckan har ägt rum vid kustbandet mellan Göteborg och Fjällbacka.

Olyckan ska ha ägt rum under fredagen.

Det inträffade har enligt uppgifter närmare bestämt skett i Gullmarsfjorden i närheten av Lysekil och Bokenäset.

– En man i 55-årsåldern har avlidit efter en dykolycka på Bokenäset, meddelar polisen.

50 meters djup

Enligt polisen rör det sig om en tragisk olycka.

– Mannen befann sig på cirka 50 meters djup när något inträffade som gjorde att han inte lyckades ta sig upp själv, rapporterar polisen.

Polisen kommer att utreda omständigheterna kring händelsen, berättar de.

– En förundersökning har inletts om vållande till annans död.

Ingen misstänkt

Polisen utgår dock ifrån att det rör sig om just en olycka och ingenting annat.

Man kommer dock att göra vad man kan för att utreda den tragiska händelsen.

– Det finns ingen misstänkt, men rubriceringen behövs för att kunna utreda vad som ligger bakom olyckan, uppger polisen.

Var inte ensam

Den 55-åriga mannen som omkom var inte ensam när olyckan skedde.

– Mannen dök tillsammans en annan man, enligt polisen.

Larmet ska ha inkommit vid lunchtid under fredagen.

– Anhöriga är underrättade.

Pojke knivhuggen

Bland övriga polisärenden märks under kvällen en händelse i Kristianstad.

Där ska två gärningsmän ha huggit en pojke med en knivliknande föremål, enligt polisen.

De ska också ha jagat och hotat ett flertal andra ungdomar utomhus i området Gamlegården.

Det skadade ska därefter ha lyckats ta sig hem, för att därifrån kontakta polis och ambulans, uppger polisen.

Man utsatt för rånförsök

Under kvällen har det även skett ett rånförsök mot en ung man i Salem.

Mannen är i 20-årsåldern och ska enligt polisen ha blivit utsatt för ett rånförsök av tre personer.

Mannen lyckades dock undkomma genom att springa ifrån personerna, rapporterar polisen.

Foto: K. Hörnfeldt

Text: Redaktionen


9 augusti 2026

TURKIET: Ryssland på väg mot ofattbar handling

2026 08 09

Kriget måste stoppas till varje pris, varnar Turkiet.

Natolandet Turkiet slår larm om att Ryssland kan vara på väg att begå en ofattbar handling.

Det internationella samfundet måste ingripa för att stoppa kriget, menar landets utrikesminister.

Desperata – när kriget flyttas till hemmaplan

Hakan Fidan, utrikesminister i president Recep Tayyip Erdoğans regering i Turkiet, varnar för att Ryssland snart kan göra någonting väldigt extremt.

Putin kan ta till kärnvapen – som en desperat åtgärd när kriget har flyttats till hemmaplan, menar den turkiske utrikesministern.

– När ett utnötningskrig vid fronten övergår till ett utnötningskrig på hemmaplan, är frågan inte längre om man kommer att förlora kriget, utan om man kommer att fortsätta existera som nation. Man använder den sista utvägen man har, säger Fidan, rapporterar RBC-Ukraine.

Den sista utvägen för Putinregimen skulle alltså vara kärnvapen.

Turkiets utrikesminister menar att kärnvapenanvändning redan diskuteras i Ryssland.

– Under mitt besök i Ryssland verkade det som att den här frågan skulle kunna komma att tas upp, eftersom det talades om att allmänheten kräver något i den riktningen, säger Hakan Fidan.

Läs mer: Trump vänder allierad ryggen

”Har diskuterat med väst”

Han menar att frågan har diskuterats flitigt med andra Natoländer.

– Vi har diskuterat detta med våra västliga partner, och de är också medvetna om det. Det här är en farlig situation. Allt som människor säger inte kommer att hända, händer till slut, säger den turkiske utrikesministern.

Fidan betonade att det internationella samfundet måste göra allt det kan för att få ett slut på Ukrainakriget, och varnade för att kriget kan sprida sig både geografiskt och i sina mål och metoder, enligt tidningen.

Turkiets regering har också uppmanat Ukraina och Ryssland att införa en paus eller ett stopp för anfall mot kommersiella fartyg i Svarta havet.

Landet har flera gånger också krävt ett slut på kriget i Ukraina. Turkiet är medlem i Nato och har uttalat ett visst stöd för Ukraina, men har samtidigt intagit en mycket pragmatisk inställning till Ryssland och har inte anslutit sig till sanktioner mot Putinregimen.

Läs mer: Tysklands förbundskansler kan avsättas

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


9 augusti 2026

Rysk kronjuvel utslagen – attackerade nyss Ukraina

2026 08 09

Ett ryskt S-400-system har slagits ut.

Det ryska S-400 Triumf-systemet har flera olika förmågor.

Det används främst som ett luftvärnssystem för att skjuta ner drönare och missiler.

Men det kan även skicka egna missiler mot måltavlor.

Under gårdagen användes ett S-400-system i Krasnodar för att avfyra missiler mot Ukraina – nu har det slagits ut, rapporterar Ukrainska Pravda.

Har slagits ut

Ukrainas styrkor för obemannade system slog till mot en rysk S-400 Triumf-luftvärnsposition i Gelendzjik i Krasnodar Kraj under natten mellan lördagen och söndagen.

Enligt styrkorna för obemannade system hade systemet avfyrat sex robotar mot Ukraina föregående dag.

Befälhavaren Robert “Magyar” Brovdi bekräftar attacken.

– Brovdi uppgav att S-400-systemet i närheten av Gelendzjik genomförde sex robotavfyrningar den 8 augusti mellan klockan 09:25 och 12:51. Efter den ukrainska drönarattacken brann positionen i cirka tre timmar, enligt Brovdi.

Övriga träffar

Dessutom rapporterar Ukrainas drönarstyrkor att de slagit till mot fyra andra ryska luftvärnsresurser under natten mellan lördagen och söndagen.

De har attackerat ett Tor-luftvärnssystem i Rostov oblast, ett Pantsir-S1-luftvärnssystem nära Jejsk, samt radarstationerna Podlyot-K1 och Kasta 2E2 i Rostov oblast. 

Läs mer: Tysklands förbundskansler kan avsättas

Ukraina köper missiler

Samtidigt kommer uppgifter på söndagen om att Ukraina har gjort ett stort inköp av försvarsmateriel från Turkiet.

Vapenöverföringen förväntas inledas i slutet av augusti, och innehåller bland annat 70 amerikanska ATACMS-missiler, rapporterar Kyiv Independent.

47 000 granater

Totalt innehåller vapenöverföringen:

- 70 M39 ATACMS-missiler.

- 12 M270 raketartillerisystem.

- Över 2 000 klustervapen.

- 47 000 haubitsgranater. 

Läs mer: Trump vänder allierad ryggen

Foto: A. Stutesman

Text: Redaktionen