40-årig farlig kvinna har rymt – polisen efterlyser

2024 03 28

En dömd 40-årig kvinna som bedöms vara våldsam har rymt.

Kvinnan, som uppges vara en svårt psykiskt sjuk brottsling och intagen på rättspsykiatrin i Falköping, försvann när en grupp patienter och personal från avdelningen besökte en matbutik på samma ort.

Det avslöjar P4 Skaraborg på torsdagen.

Rymningen skedde trots "rigorös bevakning”, uppger kanalen.

Efterlyst i en månad

Kvinnan försvann den 22 februari och har därmed varit försvunnen i över en månad.

Polisens efterlysning har inte gett något resultat.

Enligt radion vårdas 40-åringe inom sluten rättspsykiatri och bedöms ha risk för återfall i brott.

Hon är tidigare dömd för våldsbrott och senast för olaga förföljelse av ett känt svenskt rockband.

– Det är jättedåligt att det sker igen, säger Henrik Hjulström, psykiatrichef på Skaraborgs sjukhus, till kanalen.

Skett flera gånger

Det är inte första gången en patient rymmer från en låst rättspsykiatrisk avdelning i just Falköping.

Tidigare i mars försvann en man därifrån – för andra gången – i samband med en fysisk aktivitet i en gymnastikhall utanför avdelningen.

Mannen beskrevs i media som “Hotellpyromanen” och har bland annat riktat dödshot mot polischefen Erik Nord och hotat att spränga polisstationen i Göteborg.

Det var flera patienter och personal som var i samma hall och på något sätt har han lyckats avvika från salen under pågående aktivitet, sade enhetschefen Greger Karlsson till Skaraborgs Läns Tidning vid tillfället.

Han greps dagen efter han hade rymt.

Det känns givetvis inte alls bra att patienter avviker. Vi måste se över våra rutiner, säger enhetschefen Greger Karlsson.

Utreder tjänstefel

Den 40-åriga kvinnan är emellertid fortfarande på fri fot.

I måndags inleddes en förundersökning om tjänstefel mot rättspsykiatrin i Falköping, just med anledning av att flera personer lyckats fly från avdelningen.

Henrik Hjulström har inte velat ge några intervjuer om fallet med kvinnan, eller den pågående förundersökningen, utöver den korta kommentaren till P4 Skaraborg.

Arkivfoto: MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen


Chockbild skakar semesterparadis – grym hemlighet avslöjad

2025 06 30

En bild på en ung kvinna vållar stor debatt i det populära semesterlandet Filippinerna.

Bilden, som danska Jyllands-Posten har delat, visar hur en ung flicka kryper upp ur ett hål i asfalten mitt på ljusa dagen i Makati City – en rik stad på den populära turistön Luzon.

Kvinnan är en av flera filippinska invånare som lever i landets avloppsystem, uppger tidningen.

Situationen beskrivs som oerhört tragisk. Den unga kvinnan är en av flera invånare som lever mitt under fötterna på finanseliten.

– Efter att de första bilderna började cirkulera ser man hur tragiskt detta är. Lokalinvånare berättar om ett stort antal filippinier som har kloaken som sitt hem, framhåller tidningens utlandskorrespondent Thomas Fhogt.

Vidare berättar Fhogt att nyheten kommer som en chock för många invånare.

–  Det som är mest förvånande är hur okänt detta är för de flesta, särskilt i en stadsdel som präglas av lyx och sitt stora finanscentrum.

Skakar landet

Bilden på kvinnan har väckt starka reaktioner i Filipinerna.

För första gången har det blivit allmänt känt att flera av landets städer har ett parallellt samhälle under jorden, rapporterar Dagbladet.

Efter händelsen har lokala myndigheter och journalister börjar undersöka avloppsystemen. I kloakerna har man hittat flera hemlösa personer.

Ökat efter pandemin

Filippinerna har stora problem med hemlöshet.

Problemen har dessutom ökat efter pandemin. Nedstängningen av landet ledde till att fler invånare hamnade i fattigdom.

I dag saknar över tre miljoner invånare i huvudstaden Manila ett hem. I storstadsområdet bor det cirka 14 miljoner människor. Över 20 procent av dessa beräknas alltså vara hemlösa.

FAKTA: Filippinerna

- Filippinerna består av drygt 7 000 öar belägna sydöst om det asiatiska fastlandet.

- Majoriteten av invånarna har malajiskt ursprung, men spansk kolonisering och senare amerikansk dominans har satt spår i kulturen.

- Politiken och ekonomin domineras sedan självständigheten 1946 av ett fåtal rika familjer. En kommunistisk revolt pågår i norr och ett muslimskt separatistuppror i söder.

Källa: Utrikespolitiska institutet

Foto: Dylanagonzales2011

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Ryska militärer i Finland

2025 06 30

Ryska militärer har enligt uppgift observerats i Finland.

Det rapporterar Hufvudstadsbladet med hänvisning tilll Elisabeth Braw, som är docent vid den välansedda tankesmedjan Atlantic Council.

Braw hänvisar i sin tur till ”trovärdiga myndighetskällor” som uppger att ryska militärer har rört sig i "den omedelbara närheten av finska stålverk".

Direkt koppling till militärenhet

Enligt Elisabeth Braw har militärerna en direkt koppling till ryska artillerienheter.

– Att de dyker upp där visar vilken hög prioritet Europas försvarsindustri är för ryssarna, framhåller hon i en skriftlig kommentar till HBL.

– De vill uppenbarligen veta så mycket som möjligt för att kunna störa eller sabotera produktionen av vapen och viktiga komponenter som stål om och när de vill.

Varnar för attacker

Nu kommenterar Finlands skyddspolis Skypo de oroväckande uppgifterna.

Enligt skyddspolisen är Finland inte ett prioriterat mål för Ryssland, men hotet om sabotage på finsk mark är verkligt.

– Ryssland skulle sannolikt vilja rikta attacker i synnerhet mot västerländsk vapenindustri, fast vi inte än så länge sett attentat i betydande utsträckning. Även i Finland borde företag inom branschen vara medvetna om detta, skriver Skypo i en kommentar till HBL.

LÄS MER: Ukraina nära stort avtal

Flera attentat

Enligt västerländska underrättelsetjänster och säkerhetsmyndigheter kopplas Ryssland till flera sabotage på europeisk mark.

Polen, Litauen, Tyskland, Storbritannien och Estland är några exempel på länder som upplevt attentat mot fabriker, vapenlager och logistikcenter.

Den norska säkerhetspolisen PST har varnat för att Ryssland kan slå till mot mål i Norden.

– Det vi vet är att militära mål och kritisk infrastruktur kan vara utsatta. Norge är ett viktigt land när det gäller energi, så det är klart att det finns flera olika mål i Norge som kan vara av intresse, har PST-chefen Beate Gangås sagt till SR Ekot.

LÄS MER: Skickar ryska miljarder – för att stötta Ukraina 

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen