300 000 svenskar har samma sjukdom – många vet inte om det

2025 03 10

Hela 300 000 svenskar är drabbade av en allvarlig sjukdom. Och hälften vet inte om det.

Det uppger optikerkedjan Synoptik i ett pressutskick.

Det rör sig om den allvarliga ögonsjukdomen glaukom.

Enligt Synoptik är cirka 300 000 svenskar drabbade av sjukdomen. Omkring hälften, cirka 150 000 svenskar, vet inte om att de lider av den allvarliga folksjukdomen.

Glaukom, som även kallas för grön starr, kan i värsta fall leda till blindhet.

Men om sjukdomen upptäcks i god tid går den vanligtvis att bromsa.  Galukom kan dock vara svår att upptäcka, eftersom den gör att synfältet krymper i en långsam takt. Hjärnan kan fylla i de synintryck som försvinner, vilket gör att det är svårt att upptäcka ögonsjukdomen i ett tidigt stadie.

Nu agerar Synoptik.

Mellan den 12-14 mars kommer optikerkedjan erbjuda kostnadsfri synscreening i utvalda butiker runtom i landet.

– För att upptäcka tidiga tecken på glaukom behöver man göra en synundersökning med ögonbottenfotografering, tryck- och synfältsmätning, säger Awet Tesfamariam, kliniskt ansvarig på Synoptik.

– Därför väljer vi att under tre dagar, i utvalda butiker och i samband med Världsglaukomdagen, att erbjuda kostnadsfri synscreening, vilken innefattar alla tre delar. Vi vill öka medvetenheten om glaukom och hur viktigt det är att i ett tidigt skede upptäcka eventuella tecken på sjukdomen och därmed öka chanserna till att bromsa förloppet och undvika blindhet. Glaukom kan idag tyvärr inte förebyggas, men sjukdomsförloppet kan bromsas med hjälp av trycksänkande ögondroppar.

Här är alla butiker

Här är Synoptiks butiker som erbjuder kostnadsfri synscreening mellan 12-14 mars:

- Eskilstuna, Kungsgatan 23

- Hammarby Sjöstad, Hammarby allé 107

- Jakobsberg centrum

- Jönköping, Östra storgatan 5

- Malmö, Emporia shoppingcentrum

- Norrköping, Linden Köpcentrum

- Sundsvall, Storgatan 18

- Varberg, Östra Långgatan 51C

- Västervik, Bredgatan 8

- Västra Frölunda, Frölunda torg

- Åmål, Kungsgatan 11

Foto: 

Text: Redaktionen


13 aug 26

BEKRÄFTAT: Jätteförändring för alla som tankar bilen

2026 08 13

Inflationen rasade i juli.

Det visar nya siffror från Statistikmyndigheten SCB.

Inflationstakten enligt KPI var 0,2 procent i juli 2026 – en minskning med 0,5 procentenheter jämfört med föregående månad.

Två faktorer drev på inflationsfallet.

För det första sjönk priserna på el i juli jämfört med juni.

För det andra noterades en kraftig nedgång för bränslepriserna. Priserna vid pump sjönk med hela 10 procent i juli.

Sticker ut i Europa

Nedgången innebär att Sverige har bland Europas lägsta bränslepriser. Prisskillnaderna är stora jämfört med flera närliggande länder.

I finska Torneå är 95-oktanig bensin drygt 8 kronor dyrare per liter än på andra sidan gränsen i svenska Haparanda, rapporterar TV4.

Prisutvecklingen har fått många finländare att passera gränsen för att tanka i Sverige.

– Det är mycket billigare än i Finland, säger Nina Mojlanen från Uleåborg till kanalen.

Flera skattesänkningar

Regeringen har genomfört flera sänkningar av bränsleskatten.

I år har skatten sänkts med omkring 3 kronor per liter från 1 maj juni till 30 september. Dessutom har koldioxidskatten på bensin och diesel sänkts med 2 kronor och 40 öre från den 1 juli till 30 november.

Det rör sig om två tillfälliga skattesänkningar, men Tidöpartierna går till val på att hålla nere bränslepriserna.

– Vi vill bibehålla reduktionsplikten för bensin och diesel på EU:s miniminivå, eftersom vi värnar Sveriges hushåll och företag, säger Kristdemokraternas pressekreterare Gustaf Wärnberg till Carup.

ANDRA LÄSER: Amerikanska soldater ”krossade” av Ukraina

Utredaren går emot

Regeringens egen utredare Svante Mandell är dock av en annan uppfattning. Han menar att både bränsleskatten och reduktionsplikten måste höjas för att Sverige ska nå klimatmålen.

Mandell föreslår en skattehöjning på minst tre kronor per liter.

– Det är inte så drastiskt, vi går upp till priser i jämförbara länder. Det är inga höga priser, sade Svante Mandell till SVT i maj.

LÄS OCKSÅ: Arbetslösheten minskar

Foto: Circle K

Text: Redaktionen


11 augusti 2026

Ica stoppar ost – ”Lämna tillbaka om du köpt den”

2026 08 12

Ica återkallar hamburgerost.

Under tisdagskvällen meddelar dagligvarukedjan att de stoppar hamburgerost.

Det handlar om Icas egen hamburgerost med smak av cheddar.

Produkten återkallas som en försiktighetsåtgärd då den kan innehålla metallbitar – och alla som har köpt den berörda produkten uppmanas att lämna tillbaka den till Ica.

Återkallar ost

Återkallelsen berör endast produkter med bäst före datum 03-05-2027 och batch nr B6 131 LAP V. 

– I samband med planerat underhåll av den berörda produktionslinjen uppstod en avvikelse vid återmonteringen som kan ha lett till förekomst av metallpartiklar i produkten, säger kvalitetschef Niklas Larsson i ett pressmeddelande.

– Nödvändiga åtgärder har vidtagits och händelsen är begränsad till den aktuella produktionsdagen och den berörda batchen. 

“Ser allvarligt på det”

Larsson förklarar vidare att Ica kommer att undersöka exakt vad det är som har hänt, och vad som behöver göras för att det inte ska upprepas.

– Vi ser allvarligt på det inträffade och utreder nu tillsammans med leverantören hur detta kunnat ske och hur vi säkerställer att det inte händer igen, säger han.

Läs mer: Ica Maxi-butik når drömgränsen – tredje i hela landet

“Lämna tillbaka”

I och med att Ica nu har återkallat produkten är den inte längre möjliga att köpa i butik.

Ica uppmanar kunder som har köpt deras hamburgerost med smak av cheddar, med bäst före datum 03-05-2027 och batch nr B6 131 LAP V, att lämna tillbaka den.

Den ska lämnas tillbaka i den butik där den köptes, reklameras via deras hemsida eller så uppmanas kunder att ta kontakt med kundtjänst.

Så lyder reglerna

Ett återkallande ska alltid göras av ett livsmedelsföretag om de livsmedel de säljer kan vara hälsorisk och har nått konsumenter. 

Livsmedelsverket förklarar att företaget måste i det fallet informera konsumenter om vilka livsmedel som berörs. 

Läs mer: Putin jublar – EU-land importerar bara från Ryssland

Foto: Icagruppen

Text: Redaktionen