300 000 svenskar har samma sjukdom – många vet inte om det

2025 03 10

Hela 300 000 svenskar är drabbade av en allvarlig sjukdom. Och hälften vet inte om det.

Det uppger optikerkedjan Synoptik i ett pressutskick.

Det rör sig om den allvarliga ögonsjukdomen glaukom.

Enligt Synoptik är cirka 300 000 svenskar drabbade av sjukdomen. Omkring hälften, cirka 150 000 svenskar, vet inte om att de lider av den allvarliga folksjukdomen.

Glaukom, som även kallas för grön starr, kan i värsta fall leda till blindhet.

Men om sjukdomen upptäcks i god tid går den vanligtvis att bromsa.  Galukom kan dock vara svår att upptäcka, eftersom den gör att synfältet krymper i en långsam takt. Hjärnan kan fylla i de synintryck som försvinner, vilket gör att det är svårt att upptäcka ögonsjukdomen i ett tidigt stadie.

Nu agerar Synoptik.

Mellan den 12-14 mars kommer optikerkedjan erbjuda kostnadsfri synscreening i utvalda butiker runtom i landet.

– För att upptäcka tidiga tecken på glaukom behöver man göra en synundersökning med ögonbottenfotografering, tryck- och synfältsmätning, säger Awet Tesfamariam, kliniskt ansvarig på Synoptik.

– Därför väljer vi att under tre dagar, i utvalda butiker och i samband med Världsglaukomdagen, att erbjuda kostnadsfri synscreening, vilken innefattar alla tre delar. Vi vill öka medvetenheten om glaukom och hur viktigt det är att i ett tidigt skede upptäcka eventuella tecken på sjukdomen och därmed öka chanserna till att bromsa förloppet och undvika blindhet. Glaukom kan idag tyvärr inte förebyggas, men sjukdomsförloppet kan bromsas med hjälp av trycksänkande ögondroppar.

Här är alla butiker

Här är Synoptiks butiker som erbjuder kostnadsfri synscreening mellan 12-14 mars:

- Eskilstuna, Kungsgatan 23

- Hammarby Sjöstad, Hammarby allé 107

- Jakobsberg centrum

- Jönköping, Östra storgatan 5

- Malmö, Emporia shoppingcentrum

- Norrköping, Linden Köpcentrum

- Sundsvall, Storgatan 18

- Varberg, Östra Långgatan 51C

- Västervik, Bredgatan 8

- Västra Frölunda, Frölunda torg

- Åmål, Kungsgatan 11

Foto: 

Text: Redaktionen


20 jul 26

VÄDER: Kallaste sedan 1987

2026 07 21

En svensk stad har uppmätt den kallaste julinatten sedan 1987.

Sommaren har tagit en ovanligt kall vändning i norra Sverige.

Kiruna fick uppleva den kallaste julinatten på nästan 40 år.

Kallaste på decennier

Semesterfirare i norra Sverige fick möta ett ovanligt kyligt juliväder när temperaturerna sjönk under nollstrecket på flera håll.

Kiruna hade under natten en temperatur på endast 0,5 grader.

– Kiruna hade den kallaste julinatten sedan 1987. Det är ett bevis på att det verkligen är kylig luft som kommer ner över landet, säger TV4:s meteorolog Johan Wiksten, till kanalen.

Meteorologen beskriver läget som långt ifrån den sommarvärme många hoppats på och konstaterar att någon större värme inte är i sikte för den närmaste tiden.

I stället väntas fortsatt ostadigt och svalt väder dominera delar av landet.

Även Vilhelmina fick minusgrader

Kylan har inte bara märkts längst upp i norr.

Även i inlandet har nattemperaturerna fallit kraftigt, och i Vilhelmina rapporterades minusgrader under natten, samt nattfrost.

SMHI:s meteorolog Sandra Fyrstedt beskriver det som ovanligt kallt för juli månad.

– Det var ju rejält kallt den gångna natten och Vilhelmina som det varit kallast i länet var nere på minus 0,5 grader. Det sticker verkligen ut för att vara här i juli, säger Sandra Fyrstedt till SR.

Senaste gången det hände Vilhelmina var 2020.

Den kalla luften har framför allt påverkat inlandet där klara nätter gjort att temperaturen kunnat sjunka snabbt.

Under kommande natt ser läget inte lika illa ut.

– Det kommer inte bli lika kallt och det beror på att det är ett väderomslag på gång, säger Sandra.

Ingen sommarvärme i sikte

För den som väntar på högsommarvärme ser prognoserna fortsatt svala ut.

Enligt meteorologerna kan de kommande dagarna fortsätta präglas av kyligare luftmassor, även om temperaturen kan variera mellan olika delar av landet.

De kommande nätterna väntas fortfarande kunna bli kalla lokalt, särskilt där himlen klarnar upp och värmen snabbt strålar ut från marken.

Samtidigt är väderläget osäkert längre fram.

En eventuell värmeuppgång kan komma senare, men enligt prognoserna finns det ännu inga tydliga tecken på en längre period av stabil sommarvärme.

Foto: A Wong

Text: Redaktionen


22 maj 26

USA vädjar – ber omvärlden om hjälp

2026 07 20

USA behöver hjälp.

För knappt två veckor sedan framhöll president Donald Trump att vapenvillan mellan USA och Iran var över. Länderna drabbade då samman efter det ramavtal som slöts den 17 juni.

Under natten till måndagen bröt attacker ut för nionde dagen i rad.

Och då kräver Vita huset hjälp med att hantera situationen i Hormuzsundet. Enligt USA:s utrikesminister Marco Rubio används sundet som en hävstång gentemot resten av världen.

– USA gör vad som krävs för att skydda den globala sjöfarten, men andra länder måste träda fram och erbjuda hjälp för att dela denna börda, säger Rubio enligt CNN och fortsätter:

– Oavsett om det gäller utrustning eller ekonomiskt stöd.

Ministern upprörd

Marco Rubio säger i samma veva att USA “alltid är öppet” för en diplomatisk lösning så att attackerna kan upphöra.

– Vi har försökt flera gånger med Iran, och vi kommer att fortsätta försöka. Om den dörren öppnas, ser vi gärna det.

Samtidigt är utrikesministern mycket upprörd över att Iran både attackerar och blockerar fartyg i Hormuzsundet. Det avtal som slöts i juni ämnade att få trafiken att flyta på, understryker Rubio.

– De kan inte ha ett giltigt samförståndsavtal om de bryter mot dess villkor. De fortsätter att skicka signaler om att de vill prata, att de vill förhandla, men deras beteende är vad vi reagerar på, och deras beteende är att de avfyrar missiler och drönare mot fartyg, även i natt.

Trump: ”Behöver ingen hjälp”

USA har även vid tidigare tillfällen begärt hjälp från allierade när det gäller Irankriget. I våras fick Vita huset kalla handen efter att Trump begärt minsvepare och hangarfartyg. 

Därefter uppgav Trump att USA inte behöver någon hjälp alls.

– Faktum är, jag talar som USA:s president, det överlägset mäktigaste landet i hela världen, VI BEHÖVER INTE HJÄLP FRÅN NÅGON, underströk presidenten i versaler på Truth Social i mars.

Foto: Official White House Photo by Molly Riley

Text: Redaktionen