27 mars 2026

3-åring död – skickades hem med Alvedon

2024 08 15

Ett litet barn har förlorat livet.

De tragiska uppgifterna kommer från Karlskrona.

Föräldrarna till en 3-årig pojke hade sökt vård vid Blekingesjukhuset.

Efter att läkare hade undersökt pojken så skickades han och föräldrarna hem med rådet att ta Alvedon.

Det rapporterar Sveriges Radio.

Dog kort efter

Bara dagen efter återkom familjen med 3-åringen till sjukhuset.

Han var då så pass sjuk i bland annat blodförgiftning att hans liv inte längre gick att rädda.

– Hur är detta möjligt. Döden som utväg för en fullt frisk 3,5-åring?, skriver föräldrarna i sin anmälan till Inspektionen för Vård och omsorg, enligt SR.

Hade olika symptom

Föräldrarna märkte av flera symptom hos pojken innan de åkte in med honom till akuten. 

Han hade hög feber, kräkningar och andningssvårigheter.

Personalen vid barnavdelningen gav besked om att det rörde sig om magsjuka och han skickades hem för att ta Alvedon.

När han sedan togs in igen så var det direkt till intensivvården, där han dog under samma kväll.

– Denna anmälan kommer inte ge oss vår älskade son tillbaka, eller ta bort vår enorma obeskrivliga och ofattbara sorg. Men det kanske gör att andra barn tas på allvar och får rätt hjälp i rätt tid, fortsätter föräldrarna.

Då utreds det

Anmälan till Ivo kommer förmodligen att utredas, då Ivo väljer att göra just det med många allvarligare fall.

– IVO utreder inte alla typer av klagomål. De ska utreda anmälningar om allvarligare händelser inom vården, förklarar Vårdguiden 1177.

– Det kan vara händelser som har gjort att du som patient har fått en skada som inte kommer att försvinna eller att du har fått mycket större behov av vård. Det kan också vara händelser där en patient har avlidit.

Kan ha gjort fel

Efter ett beslut har tagits så kommer inspektionen att utreda huruvida sjukhuspersonal har gjort fel.

– Vid utredningen undersöker IVO om vårdgivaren eller vårdpersonalen har agerat på ett sätt som är olagligt eller olämpligt. Utredningen kan leda till att IVO riktar kritik mot en verksamhet eller mot personal inom hälso- och sjukvården.

Arkivfoto: MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen


Nytt krav införs för pensionärer som kör bil

2026 06 14

Kraven för äldre bilförare höjs.

EU har klubbat igenom ett nytt körkortsdirektiv.

I direktivet ingår skärpta regler för äldre bilförare.

Kortare giltighetstid för äldre

EU är på väg att införa sitt fjärde körkortsdirektiv, där en av de mest uppmärksammade förändringarna gäller äldre bilförare.

För första gången får medlemsländer möjlighet att själva bestämma om körkort ska ha kortare giltighetstid för personer över 65 år.

Det innebär i praktiken tätare kontroller och fler krav för att få fortsätta köra bil.

– Det stämmer att det enligt direktivet finns en möjlighet att införa nationella regler om att ett körkorts giltighetstid kan förkortas för förare som är över 65 år, säger Ted Snölilja, utredare på Transportstyrelsen, till Carup.

I dag finns inga åldersbaserade begränsningar för körkort, och enligt Transportstyrelsen står frågan fortfarande öppen.

LÄS MER: Bilhandlare i konkurs – kunder får inte tillbaka pengar

Läkarbesök kan bli krav

En central del i direktivet är att förkortad giltighetstid kan kopplas till medicinska kontroller.

Det innebär att äldre förare kan behöva genomgå regelbundna läkarbesök för att kunna få förnya sitt körkort.

– Innan en förare får sitt första körkort eller ansöker om förnyelse ska denne genomgå en medicinsk kontroll, inklusive tester av syn och hjärt- och kärlfunktion. EU-länder kan välja att ersätta den medicinska kontrollen för bilförare eller motorcyklister med självskattningsformulär eller andra bedömningssystem som utformas på nationell nivå, meddelar Europaparlamentet i ett uttalande.

Inget beslut taget

Hur detta direktiv ska införas i Sverige är dock ännu inte beslutat.

I Sverige krävs först en nationell utredning och därefter ett politiskt beslut.

Transportstyrelsen betonar att det ytterst är regeringen som avgör hur regelverket ska utformas.

Om reglerna införs i Sverige kan det innebära att äldre förare behöver genomgå regelbundna medicinska kontroller för att få behålla sitt körkort.

EU:s direktiv innehåller samtidigt ett krav på att åtgärderna inte får leda till generell åldersdiskriminering, utan ska baseras på individuella bedömningar.

LÄS MER: Nytt mobilmärke i Sverige – utmanar Samsung och Iphone

Foto: W. Kei

Text: Redaktionen


Försäljning skjuter i höjden – alla köper samma teknikpryl

2026 06 13

En ny mätning från Power visar en tydlig trend under fotbolls-VM.

Svenskarna uppgraderar sina TV-apparater i rekordtempo.

Försäljningen av stora skärmar har exploderat den senaste veckan.

TV-skärmar säljer slut

Enligt siffror från elektronikkedjan Power ökade efterfrågan på stora TV-apparater kraftigt inför VM-starten.

Särskilt segmentet för riktigt stora skärmar sticker ut.

Försäljningen av 85-tums TV-apparater har enligt Power fördubblats jämfört med i fjol, och intresset för ännu större modeller växer snabbt.

– Det är de stora skärmarna som säljer mest nu. Folk vill ha VM-upplevelse hemma i vardagsrummet. När flera av Sveriges VM-matcher går mitt i natten är det nog många som väljer att uppgradera utrustningen hemma istället för att se matchen ute, säger Benny Humby, försäljningschef på Power.

LÄS MER: Bilhandlare i konkurs – kunder får inte tillbaka pengar

Explosivt intresse

Utöver de redan populära 85-tummarna syns en ännu starkare trend i premiumsegmentet.

Power uppger att trafiken till företagets webbplats för TV-apparater mellan 98 och 115 tum har ökat med hela 402 procent.

– Aptiten på riktigt stora skärmar skjuter i höjden, uppger jätten.

Bevis i nyöppnad butik

Att intresset är på riktigt märktes tydligt under Powers öppning av sitt nya varuhus i Halmstad, under torsdagen.

Enligt företaget passerade omsättningen redan efter en timme en miljon kronor, och under dagen såldes över 100 TV-apparater innan lunch – med flera hundra totalt under dagen.

Power beskriver det som ett konkret bevis på den ökade efterfrågan för VM.

– Det känns riktigt bra, otroligt att folk stått här hela natten trots regnet. Jag är jätteglad över den här öppningen, säger Michell Chamoun, varuhuschef på POWER i Halmstad.

Även ljud- och teknikprodukter gick starkt under öppningsdagen, där varannan TV-kund också köpte en soundbar.

LÄS MER: Nytt mobilmärke i Sverige – utmanar Samsung och Iphone

Foto: C Banks

Text: redaktionen