Väljarnas syn på SD – Parti för parti

2021 03 26

På söndag hoppas Nyamko Sabuni att Liberalerna ska säga ja till SD-linjen. Men nu kommer en kalldusch i sista minuten.

För att få ett extra säkert underlag har DN/Ipsos i tre mätningar i rad frågat väljarna hur de ser på samarbete med SD och resultatet visar att Liberalernas väljare är övervägande negativt inställda.

Väljarnas syn på samarbete med SD:

DN/Ipsos har frågat om man är positivt eller negativt inställd till att det parti man skulle rösta på i dag stödjer en regering som är beroende av SD för att få igenom sin politik:
Parti                                              Negativ    Positiv   
🟢Miljöpartiet                          90              2
🔴Vänsterpartiet                    88              3
🔴Socialdemokraterna        83              3
🟢Centern                                  80              7
🟡Liberalerna                           56              24
🔵Moderaterna                       21              46 
🔵Kristdemokraterna          13              58
 
Liberalernas väljares syn på olika samarbetsformer med SD:
DN/Ipsos har även frågat Liberalernas väljare om vad de anser om olika samarbetsformer med SD: 
Samarbetsform                        Negativ    Positiv   
🟡Samtal                                     47              36
🟡Förhandling                          63              21
🟡Överenskommelse           59              16
🟡Stödja regering                   70              12
 

ANALYS

Liberalerna har stora problem när det gäller SD-frågan jämfört med andra partier. Alla de fyra S-C-MP-V-partiernas väljare är klart negativa till SD samtidigt som M-KD är övervägande positiva. Men Liberalerna har en klar övervikt för nejsidan när det gäller att vara beroende av SD - trots att partiledningens linje innebär just detta.

Förslaget som L ska ta ställning till på söndag är ”För att en borgerlig regering ska kunna tillträda och styra landet kommer det att vara nödvändigt att samtala och söka samsyn i sakfrågor med riksdagens alla partier" och i praktiken innebär det ja till en M-KD-regering som samtalar med och är beroende av SD.

Mätningen bjuder även på en varningssignal till Moderaterna som har en betydande minoritet av sina väljare som är negativt inställda till att vara beroende av SD.

[forminator_poll id="2358"]

13 aug 26

BEKRÄFTAT: Jätteförändring för alla som tankar bilen

2026 08 14

Inflationen rasade i juli.

Det visar nya siffror från Statistikmyndigheten SCB.

Inflationstakten enligt KPI var 0,2 procent i juli 2026 – en minskning med 0,5 procentenheter jämfört med föregående månad.

Två faktorer drev på inflationsfallet.

För det första sjönk priserna på el i juli jämfört med juni.

För det andra noterades en kraftig nedgång för bränslepriserna. Priserna vid pump sjönk med hela 10 procent i juli.

Sticker ut i Europa

Nedgången innebär att Sverige har bland Europas lägsta bränslepriser. Prisskillnaderna är stora jämfört med flera närliggande länder.

I finska Torneå är 95-oktanig bensin drygt 8 kronor dyrare per liter än på andra sidan gränsen i svenska Haparanda, rapporterar TV4.

Prisutvecklingen har fått många finländare att passera gränsen för att tanka i Sverige.

– Det är mycket billigare än i Finland, säger Nina Mojlanen från Uleåborg till kanalen.

Flera skattesänkningar

Regeringen har genomfört flera sänkningar av bränsleskatten.

I år har skatten sänkts med omkring 3 kronor per liter från 1 maj juni till 30 september. Dessutom har koldioxidskatten på bensin och diesel sänkts med 2 kronor och 40 öre från den 1 juli till 30 november.

Det rör sig om två tillfälliga skattesänkningar, men Tidöpartierna går till val på att hålla nere bränslepriserna.

– Vi vill bibehålla reduktionsplikten för bensin och diesel på EU:s miniminivå, eftersom vi värnar Sveriges hushåll och företag, säger Kristdemokraternas pressekreterare Gustaf Wärnberg till Carup.

ANDRA LÄSER: Amerikanska soldater ”krossade” av Ukraina

Utredaren går emot

Regeringens egen utredare Svante Mandell är dock av en annan uppfattning. Han menar att både bränsleskatten och reduktionsplikten måste höjas för att Sverige ska nå klimatmålen.

Mandell föreslår en skattehöjning på minst tre kronor per liter.

– Det är inte så drastiskt, vi går upp till priser i jämförbara länder. Det är inga höga priser, sade Svante Mandell till SVT i maj.

LÄS OCKSÅ: Arbetslösheten minskar

Foto: Circle K

Text: Redaktionen


Nya regler för hotellgäster – klassikern försvinner från rummen

2026 08 14

Ett klassiskt inslag under hotellvistelsen är snart ett minne blott.

I åratal har hotellgäster kunnat räkna med små flaskor med tvål och schampo i badrummet.

Nu försvinner produkterna.

Detta i enlighet med EU:s nya förpackningsförordning Packaging and Packaging Waste Regulation (PPWR).

Förordningen trädde i kraft under onsdagen och syftar till att varje medlemsstat, inklusive Sverige, ska minska sitt förpackningsavfall.

Som en del av detta kommer små schampo- och tvålflaskor att förbjudas på hotell runt om i hela landet.

– Hotellens små engångsflaskor med schampo, hudlotion och andra hygienprodukter kommer att försvinna. Istället kan du förvänta dig större fasta dispensers eller andra hållbara alternativ, framhåller organisationen Håll Sverige Rent.

Deadline

Engångsprodukterna kommer att fasas ut succesivt från svenska hotell.

Det finns dock en tydlig deadline.

Senast år 2030 ska samtliga flaskor vara borta.

I samma veva förbjuds engångsförpackningar på restauranger, kaféer och snabbmatsställen. 

– Från 2030 blir det förbjudet att servera mat och dryck som konsumeras på plats i engångsplastförpackningar. Det gäller även de små plastförpackningarna för ketchup, dressing och kryddor, uppger Håll Sverige Rent.

ANDRA LÄSER: USA:s försvarsjättar rädda – på grund av Ukraina 

Flera förbud hos Coop och Ica

Dessutom införs flera omfattande förbud i matbutiker. Nedan listar Håll Sverige Rent samtliga förbud:

- Plastpåsar för frukt och grönt förbjuds. Det mycket tunna plastpåsarna för frukt och grönt förbjuds helt under 2030. Detta eftersom EU anser att det finns stor risk att plastpåsarna blir skräp som hamnar i havet.  

- Plast för att bunta flerpack förbjuds. Från och med 2030 blir det inga mer inplastade trepack majs eller sexpack öl. Omslagsplast för att bunta varor som flerpack förbjuds nämligen helt för flera typer av drycker och konserver. 

- Ta med egna burkar och fyll på i butiken. När du handlar i större butiker kommer du att se fler påfyllningsstationer för både livsmedel och andra produkter. Butikerna ska avsätta 10 % av försäljningsytan till detta, vilket gör det enklare för dig att fylla på exempelvis tvättmedel, pasta eller snacks i egna behållare istället för att köpa förpackade produkter. 

- Frukt och grönt – utan plast. Många frukter och grönsaker säljs idag i plastförpackningar, nät eller plastpåsar i storpack. Men från 2030 förbjuds engångsplast för frukt och grönt som säljs i förpackningar under 1,5 kg – särskilt när syftet inte är att förlänga hållbarheten. Det innebär att du kommer att se färre plastpåsar med exempelvis äpplen och färre citrusfrukter i plastnät. 

LÄS OCKSÅ: Ica Maxi-butik når drömgränsen – tredje i hela landet

Foto: StockSnap

Text: Redaktionen