13 flygplatser utslagna – kalabalik i Ryssland
2026 05 08
Ukraina har genomfört en storskalig luftattack mot flera ryska regioner.
Hundratals drönare har avfyrats mot diktaturen.
Det ryska försvarsdepartementet uppger att 264 ukrainska drönare har skjutits ned.
Samtidigt rapporterar Ukraina att flera mål har träffats – bland annat en oljeanläggning i den ryska industristaden Jaroslavl, 700 kilometer från den ukrainska gränsen.
I södra Ryssland råder det full kalabalik.
Tretton flygplatser har tvingats stänga med omedelbar verkan, rapporterar Reuters med hänvisning till det ryska transportdepartementet.
Viktig byggnad träffad
En ukrainsk drönare ska ha slagit ner i administrationsbyggnaden för södra Rysslands system för flygtrafikledning och flygnavigering.
Nu stoppas samtliga flygplan.
– Verksamheten vid det regionala centret i Rostov-na-Donu, som kontrollerar flygtrafiken i södra Ryssland, har tillfälligt avbrutits, framhåller det ryska transportdepartementet.
Ryssland rasar
Kreml går i taket efter den ukrainska drönarattacken.
Den ryska regimen anklagar Ukraina för att bryta mot den vapenvila som diktatorn Vladimir Putin har utlyst mellan den 8 och 10 maj – då Ryssland firar segern över Nazityskland i andra världskriget.
– Trots att vapenvilan utlysts fortsätter ukrainska väpnade grupper att utföra attacker med drönare och artilleri mot våra truppers positioner, såväl som mot civila mål i gränsområdena i Belgorod- och Kurskregionerna, framhåller det ryska försvarsdepartementet i ett uttalande.
Ukraina har dock aldrig gått med på den ryska vapenvilan.
Dessutom har ryska trupper fortsatt att attackera ukrainska positioner under fredagen. Enligt Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj registrerades över 850 drönarattacker mot Ukraina under natten mot fredag och tidigt på fredagsmorgonen.
LÄS OCKSÅ:
UPPGIFTER: Putin beordrar mord i EU
Foto: F. Halim
Text: Redaktionen


