21 sep 26

13-årig tjej överfallen på öppen gata

2024 06 18

En 13-årig tjej i Gävle har överfallits av flera personer.

Misshandeln ägde rum på Stortorget i Gävle.

Den 13-åriga tjejen trodde hon var på väg till platsen för att reda ut ett bråk med ett par tjejkompisar. I stället blev hon överfallen av tre tjejer.

– Jag fick sparkar på knät, armar och huvudet. Jag fick också en rejäl spark i magen så jag tappade andan. Det gjorde jätteont så det var svårt att riktigt tänka efter vad som hände, säger 13-åringen till SVT Nyheter.

Efter överfallet fördes hon till sjukhus. Hon tvingades stanna på akuten över natten för observation.

– Det hade kunnat gå hur illa som helst. Hon hade kunnat falla bakåt och slå huvudet i marken. Tänderna hade kunnat ryka ut. Det var en riktigt grov misshandel och bara tur att det inte slutade värre, säger 13-åringens pappa till Gefle Dagblad.

Filmades och spreds vidare

Händelsen är polisanmäld och en förundersökning har inletts.

Det finns gott om bevismaterial, eftersom överfallet filmades och spreds på sociala medier.

– Nu hände det här mitt barn, men det finns säkert tusen filmer till på liknande händelser runt om i Sverige. Om vi skriver om det så antar jag att folk fattar hur hemskt det är där ute och försöker att förbättra det, säger pappan till Gefle Dagblad.

Norska polisen har varnat

Unga tjejers våld mot andra unga tjejer är något som uppmärksammats i Norge.

I augusti 2023 slog den norska polisen larm om att våldsdåden ökar. 

Polisen uppgav att överfallen följer en oroväckande trend:

- Våldsutövarna blir allt yngre.

- Allt fler flickor begår hänsynslöst våld.

- Samma tjejgäng ligger oftast bakom flera våldsdåd.

- Allt filmas och delas på sociala medie-plattformarna Snapchat och TikTok.

Den svenska 13-åringens pappa ser oroväckande på utvecklingen.

– Jag vet ju att tjejerna har ord mot varandra och att de inte är sams. Men att det kan gå så här långt över tröskeln att det leder till nåt sånt här. Det får inte hända, säger han till SVT. 

Arkivfoto: Polisen

Text: Redaktionen


20 okt 26

Storm på väg mot Sverige – då brakar det loss

2026 10 20

Mildare höstväder präglar Sverige under början av veckan.

Fram till helgen väntas plusgrader i nästan hela landet. I södra och mellersta Sverige letar sig temperaturerna över 10-gradersstrecket.

Framåt helgen slår dock vädret om rejält.

En höststorm rör sig mot Sverige och väntas föra med sig kraftiga vindar under söndagen.  

Det är ännu oklart hur omfattande konsekvenserna blir, men SMHI flaggar för att det kan bli rejält blåsigt i hela landet.

– På söndag ser det ut att bli rejält blåsigt i hela landet i samband med att ett djupt lågtryck som närmar sig ute på Norska havet, framhåller myndigheten i sin senaste prognos.

Stormen Austen

Den brittiska vädertjänsten har döpt stormen till Austen.

Enligt SMHI väntas Austen nå Storbritannien under torsdagen och fredagen för att sedan röra sig österut. På söndag beräknas stormen dra in över Sverige.  

Varningar kan utfärdas

SMHI har än så länge inte utfärdat några varningar inför söndagen.

Varningar kan dock komma senare under veckan. Enligt SMHI publiceras vädervarningar på myndighetens hemsida och väderapp upp till tre dygn innan väderhändelsen beräknas inträffa. 

– Det är viktigt att följa väderutvecklingen eftersom prognoserna uppdateras kontinuerligt dygnet runt, vilket även kan medföra ändringar av varningsnivåer och varningsområden, skriver SMHI på sin hemsida.

Läs också: Bekräftat: Största ökningen sedan pandemin 

FAKTA: SMHI:s varningsnivåer

- Varningar utfärdas som gul, orange och röd, där röd är allvarligast.

- SMHI varnar för många olika typer av väderhändelser som till exempel vind, regn, halka, höga vattenflöden eller höga temperaturer.

- Varningssystemet utgår ifrån vilka konsekvenser eller störningar vädret kan skapa. Exempelvis kan 20 millimeter snö inom 12 timmar ge olika varningsnivåer beroende på var i landet snön faller eller när på året det sker.

Källa: Krisinformation.se

Andra läser: Biljätte kollapsar 

Foto: JD Designs

Text: Redaktionen


20 okt 2026

Nytt regeringsdrag från SD – tror C säger ja

2026 10 20

Igår tilldelades Elisabeth Thand Ringqvist (C) sonderingsuppdraget av talman Andras Norlén.

Dagen innan hade Jimmie Åkesson (SD) sträckt ut en hand till C-ledaren och bjudit in till ett “förutsättningslöst samtal”.

– Mitt parti har som bekant inga röda linjer, framhöll SD-ledaren i ett öppet brev till Thand Ringqvist.

Nu planerar Sverigedemokraterna ytterligare ett drag i regeringsbildningen.

Partiet förbereder ett nytt förslag, ett så kallat utskottsinitiativ, om att slopa straffrabatt. Initiativet gäller det förslag som Tidöpartierna lade fram i våras men som fick motstånd av de rödgröna på grund av en avsaknad plan för införandet, rapporterar GP.

Ett drag för att sätta press på C under Thand Rinqvists sondering.

– Det är klart att det är kopplat till regeringsfrågan. Men det är inte det som varit grundambitionen i detta, vi vill först seriöst införa detta och det har varit en stor fråga för oss hela den förra mandatperioden, säger Alexander Christiansson, rättspolitisk talesperson i SD, till tidningen.

"Ingenting hindrar C"

Efter den intensiva följddebatten modifierade Moderaterna förslaget och angav en startplanen för rabatten till 1 januari 2029. Det ställde sig Centern positiva till tidigare i höstas. 

– Centerpartiet välkomnar att Moderaterna nu presenterat en plan för hur reformen faktiskt ska kunna genomföras. Vi vill slopa dagens mängdrabatt, framhöll C efteråt.

Sedan dess har val och maktskifte skjutit upp frågan. Nu är SD redo att gå fram med förslaget på nytt. 

– Nu finns det en plan som känns godtagbar och då finns det ingenting som hindrar Centerpartiet från att ställa sig bakom det här utskottsinitiativet, det vore snarare konstigt om de inte gjorde det, säger Alexander Christiansson.

Läs mer: 47 000 äger aktien på Avanza – bjässen lyfter på börsen

Utesluter M-ledd regering

Igår uttryckte C-ledaren att det fortfarande är Magdalena Andersson (S) som är hennes statsministerkandidat. En M-ledd regering är utesluten, enligt Thand Ringqvist.

– Det ser jag inte som en möjlig lösning, sade hon till Aftonbladet.

Partiledaren kommer dock att tala med alla partier under sin sonderingsvecka, inklusive V och SD.

Läs mer: Kostar nästan en miljard – nu har Ukraina förstört den

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen