100 personer skadade på kryssningsfartyg

2023 11 09

En kryssningsresa i sydvästra Europa har förvandlats till en skräckupplevelse.

Drygt tusen passagerare klev ombord på det kryssningsfartyg i brittiska Portsmouth som skulle ta dem på en 14 dagar lång resa genom Europa.

Farlig storm

Men det som var tänkt att bli en avkopplande semesterresa blev istället en mardröm, rapporterar CNN.

Efter tio dagar, när fartyget var på väg till Gran Canaria, var man på väg att hamna mitt i en farlig storm.

Besättningen ombord fattade då beslut om att styra tillbaka mot Portsmouth ett par dagar för tidigt i ett försök att undvika ovädret.

Allvarliga skador

Men trots försöken fångades kryssningsfartyget av stormen när det befann sig i Biscayabukten, en del av Atlanten utanför Frankrikes västkust och Spaniens norra kust.

Fartyget “slirade” åt vänster och hundra personer ombord skadades i tvärstoppet.

Fem ska ha skadats allvarligt, enligt CNN.

– Det var som att bli slängd på golvet i matsalen med bord och porslin som faller över en, har en person vars föräldrar var ombord beskrivit händelsen som på sociala medier.

Trodde de skulle dö

Flera bilder och filmer har spridits där vågor slår mot fartyget och en person i besättningen ska ha utropat “kod alfa” – koden för en medicinsk nödsituation.

Andra passagerare har berättat om hur de trodde att de skulle dö när kaptenen uppmanade dem att “hålla i sig för sitt liv”.

Beslut kritiseras

I efterhand har kaptenen kritiserats för att inte ha försökt lägga till någon annanstans än i Portsmouth.

Skärmdumpar från passagerare som visar fartygets plats när stormen slog till avslöjade att det var det enda fartyget i Biscayabukten vid tillfället.

Saga Cruises, ansvarigt bolag för kryssningsfartyget, har efter kritiken gjort ett uttalande.

– Vi arbetar enligt de högsta hälso- och säkerhetsprotokollen och varje beslut fattades baserat på råd från fartygets befälhavare och prognoser från våra dedikerade marinmeteorologer, säger vd:n Nigel Blanks enligt CNN.

– Vi gjorde allt vi kunde hela tiden för att hålla våra gäster så säkra som möjligt och för att stödja dem genom stormen.

Arkivfoto: J. Weiss (bilden föreställer inte fartyget i artikeln)

Text: Redaktionen


14 september 2026

Många får samma samtal just nu – lägg på direkt

2026 09 14

Konsumentverket, polisen och Finansinspektionen har varnat för samma sak.

Investeringsbedrägerier.

Miljontals svenskar har olika typer av fonder som sparande, andra föredrar aktier eller till och med kryptovalutor som sparform.

Samtidigt genomför illasinnade aktörer bedrägerier som går ut på att lura tilltänkta offer på sina pengar genom att erbjuda potentiella investeringar.

Förlorade pengar

Två män på Kungsholmen har blivit av med totalt 1,7 miljoner kronor på investeringsbedrägerier, rapporterar Mitt i.

Den ena klickade på en annons, och den andra blev uppringd och övertalades att investera i en kryptovaluta.

Troligen lyckades bedragarna senare fjärrstyra mannens dator.

– Det har blivit allt vanligare och vi har flera ärenden i närtid som sticker ut där äldre personer på Kungsholmen har lurats på stora summor, säger kommunpolis Ola Åkesson.

Ofta telefonsamtal

Konsumentverket konstaterar att ett investeringsbedrägeri ofta börjar med ett telefonsamtal från någon som erbjuder en lönsam investering. 

Bedragarna arbetar ofta långsiktigt, och försöker bygga upp ett förtroende genom att ställa frågor och besvara det tilltänkta offrets frågor.

– Ibland får du även en inloggning där du ser hur värdet stiger. Detta är manipulerat för att skapa trygghet och övertyga om att du ska sätta in mer pengar, förklarar myndigheten.

Den som vill undvika denna typ av bedrägerier bör direkt lägga på luren när ett sådant samtal kommer.

Läs mer: 1 500 kronor dyrare – kalldusch för Iphone-användare

192 aktörer

Hittills under 2026 har Finansinspektionen varnat för 197 aktörer som misstänks ligga bakom investeringsbedrägerier.  

– Bedragarna använder alltmer avancerade metoder för att få sina erbjudanden att framstå som seriösa, säger myndighetens konsumentskyddsekonom Moa Langemark.

Polisens uppmaningar

Polisen har flera punkter att följa:

- Acceptera aldrig att någon tar kontroll över din dator genom ett fjärrstyrningsprogram.

- Kontrollera i Finansinspektionens företagsregister att företaget existerar och har nödvändiga tillstånd och registreringar.

- Kontrollera att företaget inte finns på Finansinspektionens varningslista.

Läs mer: Trädgårdsbolag i konkurs – ”Fruktansvärt”

Foto: T. Repin

Text: Redaktionen


15 sep 2026

Sovande jätten har vaknat – svenska resenärer uppmanas

2026 09 15

Den “slumrande  jätten” i Italien har återigen vaknat till liv.

Mount Etna, Europas största aktiva vulkan, hann knappt somna om innan den återigen vaknade och började spy ut rök fyra kilometer upp i luften.

Under måndagen fick vulkanen på Sicilien ett nytt utbrott vilket inledningsvis fick flygplatsen i Catania att stoppa all flygtrafik till klockan 16. Det stoppet har nu förlängts till klockan tio på tisdagen, enligt Daily Express.

– Passagerare uppmanas att kontrollera statusen för sin flygning med sina flygbolag innan de beger sig till flygplatsen, rapporterar den brittiska tidningen.

Över 90 flyg inställda

På tisdagen syns fortfarande svarta rökplymer stiga från det enorma berget. Över 90 ankomster och avgångar på Catanias flygplats, som är den femte mest trafikerade i landet, har ställts in, enligt tyska tidningen Der Bound.

– Vulkanaska kan vara en stor risk för flygplan. Den kan sugas in i motorerna och tvinga dem att stanna. Det är därför alla är så försiktiga med flygplan när det släpps ut vulkanaska, säger Boris Behncke, forskare vid Etnaobservatoriet vid National Institute of Geophysics and Volcanology, till Independent.

Svenskar uppmanas

Sicilien är ett populärt besöksmål bland svenska resenärer som besöker Italien. Svenska ambassaden har en stående uppmaning till folk som besöker området, med anledning av risken att Etna kan vakna.

På grund av askmolnen som kan uppstå under vulkanutbrott kan i enstaka fall flygplatser stängas under kortare perioder. Flygtrafiken hänvisas då till närliggande flygplatser, lyder budskapet.

Andra läser: Trädgårdsbolag i konkurs – ”Fruktansvärt”

Flyg från Sverige

Det senaste utbrottet från Etna skedde för en månad sedan. Även i juli vaknade vulkanen, vilket också då ledde till stora problem i flygtrafiken när myndigheterna utfärdade högsta möjliga varning.

Beredskapsnivån för Etna befinner sig generellt på gul nivå, den andra nivån på en fyrgradig skala som innebär att det finns aktivitet som klassas som onormal. 

Igår utfärdades en röd flygvarning på grund av utbrottet. Ett flyg från Arlanda till Catania är planerat att avgå under onsdagen. För närvarande finns ingen information om att avgången är påverkad. 

Andra läser: Rysk turiststad i lågor

Foto: Y. Ginsu

Text: Redaktionen